بازار امروز، بازار مثبت اما کم حجم بود. بازار سهام در حالی آخرین روز هفته را با اقبال نسبی سهامداران و سرمایه گذاران به پایان می برد که نمادهای مطرح و ارزنده کماکان در کانون توجه بازار قرار دارند.

 

از عوامل و محرک های مثبت در تقویت رشد شاخص و قیمت ها، می توان به لغو گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور با مردم بود و تعویق اجرای فاز دوم آزادسازی یارانه های انرژی به اول تیر ماه اشاره داشت. دومین فاکتور را می توان در تثبیت قیمت ارز و دلار ۱۸۰۰ تومانی جستجو کرد چرا که به نظر می رسد این سطح از ارزش دلار، قابلیت تغییر محسوسی بعد از این نخواهد داشت. (حداقل تا زمان دور دوم نشست ایران و گروه ۱+۵ در بغداد در سوم خرداد) محرک سوم را باید گزارش جدید و مهم صندوق بین المللی پول دانست. این صندوق در تازه ترین گزارش خود نرخ رشد اقتصاد جهان در سال جاری میلادی را ۳.۵ درصد پیش‌بینی کرده که ۰.۲ درصد بالاتر از پیش‌بینی قبلی آن است. جالب توجه آنکه پس از ده سال پیش بینی رشد اقتصادی جهان برای سال ۲۰۱۳ بیش از ۴ درصد لحاظ شده است.

 

ارزش معاملات امروز به بیش از ۶۵ میلیارد تومان رسید که امیدوار کننده است! شاخص کل نیز به رشد حدود ۷۴ واحدی رضایت داده است.

 

دو صنعت انفورماتیک و ساختمان که مدتی بود نوسان چندانی نداشتند با اقبال بازار مواجه شدند و در کنار فلزاتی‌ها شاخص را در روز معاملاتی پایانی فروردین‌ماه افزایش دادند. در عین حال گروه خودرویی و بانک‌ها تلاش کردند که شاخص را منفی کنند که موفق نبودند.

 

گروه پتروشیمی تحت تأثیر رشد قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا درروز گذشته قرار گرفت. بر این اساس اکثر نمادهای این گروه با افزایش قیمت همراه شدند. پتروشیمی کرمانشاه، پتروشیمی شازند و پتروشیمی شیراز از جمله نماهایی بودند که با صف خرید مواجه شدند.

 

در پی پذیرش در بورس شرکت پالایشگاه بندرعباس و برگزاری جلسه معارفه آن هفته آینده با هماهنگی شرکت بورس ۳ تا ۷درصد و شاید تا ۱۰ درصد از سهام این شرکت در بازار سهام عرضه خواهد شد که زمان نهایی آن توسط مسوولان‌ بورس اعلام می‌شود. طبق هماهنگی‌های به عمل آمده، عرضه ۵ درصد از سهام دو شرکت پالایشگاه نفت تهران و شیراز در فرابورس نیز قطعی شده است. احتمالا در هفته آینده سهام این دو شرکت را هم در بازار فرابورس عرضه خواهد شد.  

 

در گروه فلزات نیز شاهد استقبال سهامداران بودیم. اکثر نمادهای این گروه با افزایش قیمت همراه شد و نماد شرکتهای فولاد خوزستان، ذوب آهن با صف خرید همراه شدند.

 

گروه ساختمانی هم در اواسط ساعت معاملات با اقبال شدید بازار مواجه شد. بیشتر نمادهای این گروه در آستانه بالای قیمتی خود معامله شدند و برخی نمادها هم به صف خرید رسیدند.

 

در گروه داروییها نیز شاهد افزایش قیمت و تشکیل صفهای خرید کم حجم بودیم. به نظر میرسد با انتظار کاهش نرخ ارز، با توجه به حجم واردات این گروه و کاهش بهای تمام شده محصولات دارویی، تقاضا برای نمادهای این گروه افزایش یابد.

 

در گروه دستگاههای برقی، نماد نیرو ترانس با وجود اینکه مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شده بود، همچنان با صف خریدهمراه بود. ایران ترانسفو نیز در این گروه با افزایش قیمت همراه بود.

 

در گروه مخابرات، مجمع همراه اول امروز تشکیل گردید و تقسیم سود۷۴۰۰ ریالی به ازای هر سهم در مجمع تصویب شد.پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع تقسیم سود ۷۰۰۰ ریالی به ازای هر سهم بوده است. همچنین مخابرات ایران به عنوان سهامداراصلی همراه اول امروز با افزایش قیمت روبرو شد. به نظر میرسد افزایش سود تقسیمی همراه اول نسبت به مبلغ پیشنهاد شده بهمجمع، انتظارات از سود تقسیمی مخابرات را نیز افزایش داده است.

 

در گروه خودروییها، اگرچه معاملات به صورت متعادل انجام میشد ولی اکثر نمادها همچنان سرخ پوش هستند

 

در گروه بانکیها شاهد افت در نمادها بودیم. در این گروه بانک ملت جزء سهام با بیشترین تأثیر منفی بر شاخص بود.

 

در بازار بین الملل با توجه به گزارش صندوق بینالمللی مبنی بر نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال جاری سبب رشد شاخص سهام امریکایی و آسیایی گردید. در این گزارش نرخ رشد اقتصاد جهانی ۳,۵ درصد پیش بینی شده که ۰,۲ درصد بالاتر از پیش بینی قبلی است.

 

سررسید مختلف قراردادهای آتی امروز با صف خرید همراه بودند و رشد قیمت ۵ درصدی را تجربه کردند. سکه در بازار نقد ۷۲۴ هزار تومان است و دلار با قیمت ۱۸۵۰ تومان معامله می‌شود.

 

کاربران محترم: از شنبه گزارش بازار فقط برای کاربران پیامک قابل رویت خواهد بود و پس از یک روز در دسترسی عمومی قرار خواهد گرفت.