بر اساس گزارش راتین بورس به نقل از تسنیم

 

 شاپور محمدی در گردهمایی یک روزه نمایندگان وزیر، رؤسا و مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استانها که روز چهارشنبه در این وزارتخانه تشکیل شد، در خصوص حبابی بودن وضعیت بازار سرمایه ایران گفت: بازار سرمایه کشور حبابی نیست و بخشی از رشد صورت گرفته به دلیل بالا رفتن قیمت ارز بوده است.
 
محمدی با اشاره به پایداری و ثبات مناسب بازار سرمایه افزود: بالا بودن رشد شاخص باعث ایجاد شبهاتی مانند حبابی بودن بازار سرمایه برای برخی شد.
 
وی با تشریح و تبیین مباحث اقتصاد کلان و نقش معاونت امور اقتصادی و نحوه تعامل آن با استانها تصریح کرد: در حوزه بانکی، بانکها ۹۶ درصد سپرده ها را بصورت تسهیلات پرداخت کردند و در کنار این امر خرید کالاهای اساسی، تسهیلات تکلیفی و مصوباتی که در دولت تصویب شده است نیز باعث شده میزان تسهیلات از این سقف هم بگذرد.
 
محمدی افزود: وزیر اقتصاد برای افزایش سرمایه بانکها، راههایی را پیشنهاد نمودند که در حال بررسی و اجرایی شدن می باشد.
 
وی همچنین رشد بخش کشاورزی را مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: بخش کشاورزی عملکرد مناسبی داشته است.
 
معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد وجود تحریم را باعث رشد منفی بخش تجارت خارجی در حوزه صادرات و واردات دانست و افزود: رویکرد جدیدی که در معاونت اقتصادی شکل گرفته و برآن تاکید شده، رویکرد توجه به طرف عرضه کالا است.
 
محمدی گفت: در خصوص مباحث مربوط به سیاست های پولی، بیمه، خصوصی سازی و بازار سرمایه گزارشهای خوبی نیز در معاونت اقتصادی وجود دارد.
 
معاون وزیر اقتصاد در مورد حبس نقدینگی در کشور نیز گفت: نقدینگی در کشور ما کم نیست و حتی با GDP برابری می کند اما این نقدینگی در بازارهایی مانند دلار و طلا، که گردش ندارند حبس شده است.
 
وی با اشاره به تهیه مصوبه ۳۵ بندی با تأکید بر رویکرد عرضه در اقتصاد در دولت یازدهم گفت: استانها می توانند نقش تاریخی و مهمی در این خصوص و نیز حوزه های دیگری مانند فضای کسب و کار و تولید داشته باشند.