یک کارشناس بازارهای مالی با اشاره به شروط لازم برای موفقیت شرکت ها و صنایع برنده، روند بورس برای سرمایه گذاران در سال جاری را پیش بینی کرد.

به گزارش راتین بورس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، شهاب موسوی با بیان اینکه سال ۹۸ شرایط پس از طوفان است،گفت: بسیاری از سرمایه‌گذاران منتظر ادامه روند سال پیش در سال جدید هستند و در تحلیل‌ها همچنان ادامه افزایش فزاینده قیمت‌ها را با سال قبل و حتی بیشتر از آن، پیش‌بینی می‌کنند.

وی ادامه داد: دلایل زیادی وجود دارد که نظر این گروه را محتمل می‌کند. در سال ۹۸ اقتصاد ایران از دیدگاه کلان آرامش خواهد داشت و قیمت‌های جدید با نوسانی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته خواهد بود.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: در این میان متاسفانه گروهی از صنایع در سال جاری به مرز ورشکستگی نزدیک می‌شوند.شرکت‌های در معرض خطر، درک درستی از رکود اقتصادی و کاهش سرعت گردش پول ندارند اما صنایعی هم برنده هستند که هزینه‌های جاری و غیرقابل بازگشت را دست‌کم به ۲۰ درصد کاهش دهند.

موسوی گفت: سال جاری شرکت‌هایی موفق هستند که حساب‌های دریافتنی کم‌تری داشته باشند و بیشتر معاملات را نقدی انجام دهند. همچنین مجموعه‌های موفق باید استراتژی کسب و کار را بر افزایش تعداد فروش و سود کم قرار دهند. شرکت‌هایی که خرید ریالی و فروش ارزی دارند (صادرات محور) وضعیت مناسبی خواهند داشت.

وی در خصوص صنایع بورسی گفت: شاخص‌های مهمی برای ارزیابی صنایع در بورس وجود دارد، بسیاری از صنایع صادرات محور رشد بسیار زیادی در قیمت تابلو داشته‌اند اما هنوز برخی صنایع، مورد توجه جدی بازار قرار نگرفته‌اند به عنوان مثال صنعت غذایی و تا حدودی صنعت سیمان از نظر عموم سرمایه‌ گذاران دور مانده‌اند.

موسوی گفت ، ظرفیت رشد موجب ثروت آفرینی می‌شود نه آنچه در گذشته اتفاق افتاده، ادامه داد: صنایع پالایشی و پتروشیمی در سال گذشته، شاهد افزایش قیمت سهام و سودآوری فوق‌العاده‌ای بودند به همین دلیل به تدریج از تیررس سرمایه‌گذاران دور می‌شوند چون اکنون به اصطلاح سهم‌های نسبتا گرانی نسبت به صورت‌های مالی جاری خود هستند و با ماهیت سرمایه‌گذاری ارزان بخر و گران بفروش فاصله بسیاری دارند.

موسوی گفت: در مورد صنایع کم ریسک شرایط متفاوت است، سال جاری بیشتر شرکت‌هایی که درآمد ارزی و هزینه ریالی دارند، برای سرمایه‌گذاری کم‌ریسک (نه لزوما پربازده) مناسب هستند و ریسک ریزش قیمتی شدید در صنایع صادراتی بسیار کم است.

وی افزود: بورس تهران شروع بسیار خوبی در سال جدید داشت و بهار پر رونقی را سپری کرد اما در بازارهای مالی همواره باید در نظر داشت پس از رشد، ریزش‌ و اصلاح در راه است و سرمایه‌گذاران باید به فکر خروج‌های منطقی و استراتژی‌های فرود اصولی در اواخر صعود باشند.

موسوی پیش‌بینی کرد: پس از ایجاد آرامش نسبی و کاهش حجم معاملاتی تا اواخر نیمه اول سال جاری، نگاه کوتاه مدت در بازار، استراتژی سودآور و منطقی است و سال ۹۸ برای سرمایه‌گذارانی که به‌دنبال سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و ثابت در بورس هستند، سال ارزان و ایده آلی نخواهد بود.