اخبار مثبت سیاسی، افزایش امیدواری ها به بهبود روابط سیاسی ایران و آمریکا و نشست های پیش روی ایران و آژانس انرژی اتمی همگی دست به دست هم داد تا بازار ارز با ریزش قیمتی شدید شاهد رکورد های جدیدی باشد.
 

 علی رغم صحبت های مسئولین بانک مرکزی مبنی بر نگاه داشتن نرخ دلار در مدار ۳ هزار تومانی روز گذشته دلار تحت تأثیر اخبار سیاسی مثبت با کاهش ۱۹۰ تومانی با قیمت ۲۸۷۰ تومان خرید و فروش می شد.

 

شکستن مقاومت سه هزار تومانی دلار در حالی است که کارشناسان معتقدند اقتصاد کشور هزینه ورود دلار به مدار سه هزار تومانی را یکبار پرداخت کرده و کاهش قیمت دلار از اولویت های دولت نیست. همچنین با بالا ماندن قیمت دلار می توان از تولیدات داخلی نیز حمایت کرد و کاهش فعلی قیمت تنها تحت تأثیر اخبار سیاسی و محرک های غیر اقتصادی بوده است. در عین حال کاهش قیمت دلار فعالان و معامله گران این بازار را به طور کامل فروشنده کرد تا حجم دلارهای وارد شده به بازار بر شدت کاهش قیمت ها بیافزاید.

 

به تبع کاهش بهای ارز در بازار تهران سکه نقدی نیز با اصلاح قیمت بیش از ۹۲ هزار تومانی باردیگر از کانال یک میلیون تومان به محدوده نهصد هزار تومان سقوط کرد تا برخی معامله گران مدعی رسیدن سکه به ۸۰۰ هزار تومانی نیز شوند. نزول بیش از ۹ درصدی سکه امامی در حالی است که آخر هفته گذشته با صعود اونس جهانی سکه نیز رشد قابل توجهی را ثبت کرده بود، اما روز شنبه با عقب نشینی دلار و اصلاح قیمت اونس جهانی محکوم به نزول شد.

 

ریزش قیمت ها در بازار نقدی و ارز باعث شد تا سررسیدهای آتی حداکثر نوسان منفی را شاهد باشند و فاصله میان سررسیدها رو به کاهش بگذارد. پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل دی ماه تا یک میلیون و ۲۱ هزار تومان نزول کرد.

 

به گزارش تارنمای کیتکو، طی هفته پیش رو انتخابات آلمان و بحث هایی در مورد افزایش سطح بدهی ایالت متحده از جمله مهمترین اخبار هستند. نظرسنجی این هفته تارنمای کیتکو با حضور ۱۹ نفر از کارشناسان میانه پیش رفت، به طوری که ۹ نفر به افزایش قیمت ها رأی دادند و ۸ نفر انتظار کاهش و ۲ نفر دیگر پیش بینی حفظ قیمت های فعلی را داشتند.

 

پس از برگزاری نشست کمیته بازارهای آزاد فدرال رزرو و اعلام ادامه محرک های مالی توسط آن، شاهد رشد قیمت ها تا حدود بیش از ۶۰ دلاری بودیم و در ادامه به تبع جهش قیمت ها و اصلاح اونس در روز جمعه، این هفته معامله گران در انتظار نتایج انتخابات آلمان و تأثیر احتمالی آن بر وضعیت منطقه یورو هستند.

 

ازسوی دیگر کارشناسان معتقدند بلاتکلیفی ها در کنگره در رابطه با وضعیت سطح بدهی های آمریکا از جمله دلایلی بود که فدرال رزرو اقدامی در جهت کاهش یا توقف محرک های مالی صورت نداده، بنابراین تا مشخص شدن وضعیت مذاکرات اوباما و کنگره بر سر مسائل مالی معامله گران با احتیاط عمل خواهند کرد و بازار فلزات ارزشمند پر نوسان خواهد بود و اگر سطح بدهی های آمریکا افزایش یابد، این امر همانند برنامه محرک های مالی فدرال رزرو سیگنال مثبتی برای طلای جهانی محسوب می شود.

 

منبع: بورس نیوز