شاخص کل به افت ۴۵ واحدی رضایت داد و بانک پاسارگاد با بیش از ۳۰۹ میلیون، به عنوان پر حجم ترین و البته با بیشترین ارزش معاملات، در صدر بورس تهران ایستاد. وپاسار از نظر تاثیر مثبت بر روی شاخص کل نیز با تاثیر مثبت ۸ واحدی، در ردیف اول ایستاد.

 

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۱.۰۲.۱۸ شاخص بازار اول (تالار اصلی) با ۱۰ واحد کاهش به رقم ۲۲۳۶۹ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۷۶ واحد افت عدد ۳۶۳۶۴ واحد را تجربه کرد. شاخص کل نیز در روز جاری با ۴۵ واحد نزول به رقم ۲۶۸۸۶ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات این روز به رقم هزار و ۱۱۵ میلیارد ریال رسید.

 

گروه سیمان را می‌توان مثبت‌ترین صنعت بازار امروز نامید. تعویق فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و بالاتر بودن ارزش جایگزینی این شرکت‌ها از ارزش بازارشان موجب شده تا در شرایط فعلی با اقبال بازار مواجه شوند. در بین نمادهای این گروه شرکتهای دارای صادرات با اقبال بیشتری مواجه هستند.

 

در معاملات امروز بر روی نماد تازه وارد توکاریل پس از رشد قیمتی بیش از ۴۷ درصدی در معاملات امروز با افزایش قابل توجه حجم عرضه ها برای نخستین بار پس از عرضه اولیه صف خرید خود را از دست داد هر چند که تنها لحظاتی پس از متعادل شدن با خریدهای پر حجم برخی حقوقی های منتسب به ساتا بار دیگر شاهد تشکیل صف خرید میلیونی بر روی سهم بودیم . به نظر می رسد با توجه به رشد قیمتی قابل توجه سهم پس از عرضه اولیه و معاملات پر حجم امروز در روزهای آینده همچنان شاهد تداوم معاملات پر حجم بر روی این سهم باشیم البته همنان برخی فعالان بازار با توجه به شناوری پایین سهم و عدم عرضه های سهامداران عمده معتقدند سهم همچنان در مدار رو به رشد خود باقی خواهد ماند و رشد قیمتی حتی تا محدوده های ۴۵۰۰ ریال را در یک بازه میان مدت تر تجربه نماید ، البته در پیش بودن برنامه افزایش سرمایه ۷۰ درصدی شرکت در آینده نزدیک نیز مهمترین توجیه این گروه از فعالان به شمار می اید . در هر صورت کارشناسان آوای آگاه با توجه توجه به رشد قابل توجه سهم در هفته های اخیر ، نسبت p/e بالای سهم و همچنین عدم انتظار برای تغییر قابل توجه در سود شرکت در سال جاری معتقدند سهم در محدوده های قیمتی کنونی از لحاظ بنیادی توجیه کافی برای خرید نداشته و تنها با در نظر گرفتن ریسک بالای سهم و با دید نوسانی اقدام به نگهداری  سهم در روزهای اینده نمایند .

 

شرکت‌های پرریسک گروه شیمیایی مانند وپترو، شکربن، شمواد و شسم با صف خرید و رشد قیمت همراه بودند.

 

 مارون هم امروز مثبت بود ولی پارسان، فن‌آوران و کرمانشا افت قیمت زیادی داشتند. لغو عوارض صادراتی از بودجه ۹۱گروه پتروشیمی خبر مناسبی برای این گروه میباشد که با توجه به شرایط افت دلار به زیر ۱۷۰۰تومان و انتظار بازار از گفتگوهای بغداد در کنار افت قیمت نفت به زیر ۱۰۰دلار ایجاد نموده است . در این گروه پتروشیمی اراک جهت تعدیل مثبت ۹۱ احتمالا متوقف گردید. بر این اساس شنیده ها سیاست تقسیم حداکثری از سود ۱۲۰تومانی با توجه به سیاست ها وبانک در مجمع میتواند قبال توجه باشد .

 

همچنین با توجه به افت های اخیر در این گروه نماد زاگرس نیز در محدوده ۱۲۰۰تومان با حدضرر ۱۱۵۰تومان با ارائه گزارش ۳ماهه مجددا میتواند شرایط رشد را به خود بگیرد و گزینه مناسبی در میان مدت محسوب میشود البته گزارش حسابرس در آخر سال ۹۰ به صورت مشروط به بازار اعلام شده که نقطه ضعف فعلی زاگرس از دید بنیادی در شرایط حال به حساب میآید. در این گروه تصویب تخفیف خوراک پتروشیمی ها نیز کاملا بر روند میان مدت ان ها اثر گذار خواهد بود . همچنین پارسان، غدیر ، پردیس ، شفن ، زاگرس مناسب میان مدت خواهند بود.

 

در معاملات امروز نماد معاملاتی پالایش نفت تبریز پس از اعلام سود ۳۰۶ ریالی برای سال مالی ۹۱ که کاهش حدود ۱۴ درصدی را در مقایسه با آخرین پیش بینی سود سال مالی ۹۰ را نشان می دهد با بازگشایی در محدوده قیمتی ۴۲۴۰ ریالی با اقبال مناسب بازار مواجه و با صف خرید قابل توجهی مواجه گردید . بررسی های بنیادی صورت گرفته بر روی این شرکت نشان می دهد با در نظر گرفتن وضعیت شرکت در سال مالی ۹۰ ، انتظار روند سود اوری برای سال مالی ۹۱ و همچنین نسبت p/e بالای سهم ، به نظر نمی رسد سهم در محدوده های قیمتی کنونی از لحاظ بنیادی توجیه پذیر بوده هر چند که با توجه به خریدهای پر حجم سهامداران عمده در ماه های گذشته و همچنین شناوری پایین سهم همچنان برخی از فعالان بازار تداوم روند رو به رشد سهم را پیش بینی نموده و معتقدند سهم در یک بازه میان مدت رشد تا محدوده ۵۰۰۰ ریال را تجربه خواهد نمود .

 

 

در گروه کانه‌های فلزی بیشتر نمادها معاملات منفی را تجربه می‌کنند. کروی و حق تقدم آن همچنان فشار سنگین فروش را تجربه می‌کنند.

مجمع فاسمین دیروز با حاشیه‌های زیاد و تقسیم سود ۷۶ تومانی همراه بوده است.

در گروه ساختمان، ثاژن امروز پس از معامله بیش از ۶ میلیون سهم در صف خرید در پایان بازار هم نزدیک یک و نیم میلیون صف داشت. ثنوسا هم با رشد قیمت ونوین شاهد صف خرید است. به نظر می‌رسد گروه سرمایه‌گذاری ساختمان در روزهای آینده شاهد اتفاقات جالبی باشند.

نمادهای قندی امروز همگی منفی بودند. در گروه قند و شکر ، شنیده ها از قثابت با توجه به حمایتهای مناسب و رسیدن قیمت به کف انتظار برگشت در کوتاه مدت حکایت دارد. در نماد قنیشا نیز قیمت پس از رسیدن به قله ۱۵۰۰ به سمت حمایت ۱۰۰۰ حرکت کرد و حمایت شد  اما مجدد روند صعودی گرفت اما اینبار بیشتر از ۱۳۵۰ را نتوانست ببیند که خود سیگنال منفی برای سهم محسوب می شود زیرا نتوانست به سقف قبلی برسد ، با این وجود انتظار می رود روند صعودی یکساله سهم تبدیل به روند خنثی شده و حمایت ۱۰۰۰ در کوتاه مدت حامی سهم باشد.

 

هر انس طلا در بازارهای جهانی ۱۶۴۲ دلار قیمت دارد. در بازار آزاد تهران هر قطعه سکه طلای طرح جدید ۶۴۸ هزار تومان و طرح قدیم ۶۵۸ هزار تومان معامله می شود. در بازار معاملات آتی، سکه تحویل اردیبهشت ماه ۶۴۵ هزار تومان و سکه تحویل خرداد ۶۶۶ هزار تومان معامله می شوند. سکه های تیرماه و مرداد ۹۱ نیز به ترتیب قیمت های ۶۸۴ و ۶۹۶ هزار تومان در حال معامله هستند.

دلار امروز در بازار آزاد تهران ۱۶۶۴ تومان و یورو ۲۱۸۰ تومان قیمت دارد. پوند نیز ۲۷۳۰ تومان معامله می شود.