یک مقام مسئول و یک منبع آگاه درباره زمان اعمال افزایش سرمایه ۱۰۰ یا ۲۰۰ درصدی شرکت زامیاد از محل تجدید ارزیابی زمین توضیح دادند.

7663_828

به گزارش راتین بورس به نقل از بورس پرس، در حالی قیمت سهام زامیاد طی ۲۱ کاری ماه اخیر با افزایش حدود ۵۷ درصدی از ۹۹ به ۱۵۷ تومان رسیده که افزایش سرمایه ۱۰۰ یا ۲۰۰ درصدی این شرکت با نامه هفته گذشته مدیرعامل بعد از حدود ۱.۵ سال دوباره مطرح و موجب تشدید اقبال بازار به این سهم زیان شده که به رغم پیش بینی سود ۲۶ ریالی هر سهم سال مالی جاری، برای هر سهم ۲۷۲ ریال زیان پیش بینی کرده و ۱۹۱ ریال از این زیان را در ۹ ماهه محقق کرده و در سال جاری شاهد ریزش قیمت از ۱۸۲ به ۹۸ تومان بود.

براساس این گزارش، درباره افزایش سرمایه ۱۰۰ یا ۲۰۰ درصدی “خزامیا” که از محل تجدید ارزیابی صرفا” زمین اعمال خواهد شد یک مقام مسئول و یک مبنع آگاه به بورس پرس اعلام کردند عملی کردن این تصمیم تا پایان سال جاری بعید به نظر می رسد.

این دو اعلام کردند با توجه به نامه اخیر مدیرعامل زامیاد که در آن به آغاز فرایند و مذاکره با کانون کارشناسان رسمی دادگستری برای معرفی کارشناسان اشاره شده، و همچنین لزوم صرف زمان زیادی برای اعلام نظر کارشناس رسمی دادگستری، تهیه گزارش توجیهی، نظر حسابرس و مجوز سازمان بورس،  این تصمیم قطعا” نمی تواند در عرض دو ماه پایانی سال آن هم با توجه به لزوم موافقت سهامدار عمده یعنی سایپا نهایی شود.

از سوی دیگر طبق قانون، افزایش سرمایه بنگاه ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها محدود به سال جاری بوده و برای سال آینده مقررات تازه ایی از جمله مالیات ۲۵ درصدی برای این نوع تامین مالی در نظر گرفته شده است. بنابراین عملی شدن افزایش سرمایه زامیاد در سال جاری بعید خواهد بود. مگر اینکه قوانین و مقررات تغییر کند.

با این اوصاف به نظر می رسد متقاضیان خرید سهام این شرکت و شرکت های مشابه، باید اثر روانی و عملیاتی افزایش سرمایه “خزامیا” را در تصمیم گیری ها نادیده گرفته و با قبول ریسک و با توجه به همه واقعیت های مثبت و منفی ، دست به معامله بزنند.