بازار جهانی انس طلا و نقره در انتظار اعلام آمار اشتغال ایالات متحده

 

در هفته جاری بانکهای استرالیا ،انگلیس و اروپا برای تعیین نرخ بهره تشکیل جلسه خواهند داد و همچنین گزارش اشتغال ایالات متحده (NFP) در روز جمعه منتشر میشود. از این رو، انتظار میرود شاهد واکنش قیمت جهانی اونس طلا به این رویدادها باشیم. در حال حاضر،با توجه به انتظار برای اعلام آمارهای اقتصادی متعدد امکان تغییر حرکت این فلز وجود دارد اما فعلا سطح مقاومت قیمت بر روی ۱۴۲۲ (بالاترین سطح هفته گذشته) وحمایت بر روی ۱۳۷۲ قرار دارند و شکست یکی از این سطوح فرصتی مناسب برای ورود به پوزیشن های خرید و فروش در کوتاه مدت محسوب میشود.

 

در نمودار پایین مشخص است که اگر حرکت صعودی قیمت قادر به تثبیت در بالای سطح ۱۴۲۲ باشد ،مقاومت های بعدی به ترتیب بر روی نرخ های ۱۴۳۱ وپس از آن ۱۴۵۳ است.

 

این در حالی است که در حرکت نزولی ، در صورت بسته شدن قیمت در پایین سطح ۱۳۷۲ نیز فرصت مناسب برای فروش ایجاد میشود و در این صورت ،هدف بعدی رسیدن به نرخ ۱۳۵۳ خواهد بود.

 

در هر صورت این هفته رویدادهای مهمی در بازارهای مالی شکل خواهد گرفت که میتواند به نوسانات بازار جهانی طلا بیانجامد.

 

در آستانه اعلام خبر اشتغال امریکا ، شاخصهای مربوط به بازار کار اندکی ضعیف اعلام شده اند که پیش زمینه مناسبی را برای توقف سیاست های انبساطی بانک فدرال رزرو و کاهش برنامه خرید دارایی ها (خرید ۸۵ میلیارد دلار در ماه ) ایجاد نمیکند.

 

ماه اوریل NFP  مثبت ۱۶۵ هزار بود وبرای ماه مه انتظار مثبت ۱۶۳۰۰۰ را داریم. در صورتیکه NFP  روز جمعه ضعیف تر از حد انتظار اعلام شود و نرخ بیکاری به بالای ۷.۵% افزایش یابد ، می بایست از هم اکنون قیمت جهانی انس طلا را در حوالی ۱۴۳۰ و ۱۴۵۰ دید.

 

اما در صورت افزایش NFP به بالای ۱۶۵۰۰۰ و کاهش نرخ بیکاری به زیر ۷.۵% می توان انتظار تضعیف قیمت جهانی اونس طلا را داشت و علت این موضوع اینست که مثبت بودن اوضاع بازار کار امریکا ، بانک فدرال رزور را برای گسترش سیاستهای انبساطی مردد خواهد کرد.

 

در صورتی که این اتفاق رخ دهد اونس طلا از این فرصت برای ایجاد یک موج نزولی استفاده خواهد کرد و تا منطقه ۱۳۵۳ و حتی ۱۳۳۸ تضعیف خواهد شد.

 

از این رو بار دیگر تمرکز و توجه بازار جهانی اونس طلا به امارهای اقتصادی ایالات متحده و برنامه محرک اقتصادی (QE) معطوف خواهد شد.وضعیت شاخص رشد بازار کار آمریکا در هفته جاری می تواند جهت تصمیم گیری های بانک مرکزی آمریکا در خصوص حفظ یا خروج از سیاست های انبساطی را معین کند.

 

تهیه و تدوین : مجید زرین

 

2