با توجه به اعمال سود تقسیمی مجامع نمودار کنونی نشان دهنده شاخص بازده نقدی است.بنابراین تحلیل آن نیز از اعتبار نسبی برخوردار خواهد بود، با این توضیح نگاهی خواهیم داشت به آخرین وضعیت تکنیکال نمودار دماسنج بازار بورس .

 

روند نزولی شاخص اواخر فروردین ماه و از محدوده ۲۷۳۰۰ آغاز شده که پس از چندین اصلاح و استراحت در میانه راه اینک به محدوده ۲۴هزار رسیده است .در همین حال،موج نزولی همزمان در کانال نزولی قرار گرفته که این کانال تا کنون نیز معتبر باقی مانده است .

 

موج نزولی در راه افت حمایت های مهمی را نیز پشت سر گذاشته که البته در برخورد با برخی از این حمایت ها کمی اصلاح نیز داشته، ولی مجددا با شکست حمایت به راه خود ادامه داده است.اما اکنون به مهمترین حمایت ۲۰ ماه گذشته رسیده است و در واقع محدوده حمایتی ۲۴ هزار به دلایل ذیل بسیار مهم ارزیابی می شود .

 

محدوده فوق از حمایت تاریخی بسیار محکمی برخوردار است، به طوری که از زمانی که شاخص از این محدوده صعود داشته تاکنون این حمایت شکسته نشده است و فقط در آذرماه سال گذشته یک مرتبه شاخص به این محدوده رسیده که مجددا حمایت شده است.

 

محدوده فوق همزمان از حمایت تصحیح ۱۰۰ درصد فیبوناچی نیز برخوردار است .همچنین در این محدوده نمودار به حمایت کف کانال نزولی نیز برخورد کرده است که این حمایت نیز تاکنون شکسته نشده است .

 

بنابراین می توان نتیجه گرفت که شاخص اکنون به مهمترین محدوده حمایتی طی چند ماه گذشته رسیده است که می توان انتظار داشت مانع محکمی در برابر موج نزولی باشد .

 

در راه رشد ،شاخص طی چند ماه گذشته همواره با مقاومت سقف کانال برخورد داشته و نتوانسته از آن عبور کند و در طی همین مدت همواره هیچ قله ای شکسته نشده است و همواره از ابتدای سال جاری هر گاه شاخص صعودی بوده نتوانسته از قله قبلی عبور کند .

 

در مجموع می توان نتیجه گرفت احتمال این که شاخص در محدوده فوق حمایت شود بسیار زیاد است، ولی از طرف دیگر زمانی می توان از روند صعودی شاخص سخن گفت که نمودار از مقاومت سقف کانال نزولی عبور کند و بتواند از اولین قله نیز عبور نماید.

 

تحلیلگر:مجید زرین