هفته گذشته با اخبار مثبت اقتصادی پیرامون برخی از گروه ها همچون بانک، لبنیات و پتروشیمی همراه بود، اخباری همچون کاهش نرخ سود بین بانکی به ۱۹ درصد صادرات محصولات لبنی به کشور روسیه و تعیین تکلیف نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی که در کنار نزدیک شدن به زمان رفع تحریم های بین المللی هر چه بیشتر امید و انتظار را برای بسامان شدن وضعیت آتی بازار سرمایه افزایش داد.

معاملات هفته گذشته با افزایش امید برای ایجاد رونق در بازار سرمایه توأم بود و به موجب روند صعودی بازار سرمایه و افزایش حجم و ارزش معاملات روزانه بورس بارقه های امید برای تغییر روند در این بازار پدید آمد.

به گزارش راتین بورس به نقل از بورس نیوز، هفته گذشته با اخبار مثبت اقتصادی پیرامون برخی از گروه ها همچون بانک، لبنیات و پتروشیمی همراه بود، اخباری همچون کاهش نرخ سود بین بانکی به ۱۹ درصد صادرات محصولات لبنی به کشور روسیه و تعیین تکلیف نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی که در کنار نزدیک شدن به زمان رفع تحریم های بین المللی هر چه بیشتر امید و انتظار را برای بسامان شدن وضعیت آتی بازار سرمایه افزایش داد.

از این رو در حالی افق روشنی برای آینده اقتصادی کشور و بازار سرمایه متصور شد که در پی افزایش اقبال سرمایه گذاران برای خرید سهام و رشد ارزش معاملات روزانه ناشی از ورود نقدینگی جدید به بورس، فعالان بازار سرمایه هفته ای سبز را پشت سر گذاشتند. بطوریکه طی معاملات هفته گذشته شاخص کل با رشد ۱.۵ درصدی از کانال ۶۱ هزار واحدی عبور کرد و وارد مدار ۶۲ هزار واحدی شد، همچنین در این مدت میانگین بازدهی بورس حدود چهار درصد محاسبه می شود.

علاوه بر این، از میان بیش از ۴۰ صنعت فعال در بورس اغلب صنایع به بازدهی مثبت دست یافتند و تنها شش صنعت بازدهی منفی محقق ساختند. در این بین گروه استخراج نفت گاز به جز اکتشافات با بازدهی مثبت بیش از ۲۶ درصدی تک سهم آن یعنی “حفاری” به عنوان صنعتی شناخته شد که بیشترین بازدهی مثبت را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است. در کنار آن گروه خرده فروشی نیز با رشد قیمتی حدود ۱۸ درصدی تنها سهام شرکت فعال در آن یعنی قاسم ایران در جایگاه دوم قرار گرفت و در نهایت رتبه سوم به گروه سایر حمل و نقل با بازدهی مثبت بیش از ۱۲ درصدی اعطا شد.

این در حالی است که گروه استخراج سایر معادن به دلیل افت قیمتی حدود هفت درصدی تک سهم فعال در آن یعنی تأمین ماسه ریخته گری به عنوان کم بازده ترین صنعت مطرح می شود و بعد از آن صنعت قند و شکر با تحقق بازدهی منفی حدود سه درصدی قرار می گیرد. همچنین گروه هایی همچون عرضه برق، گاز و بخار آب، هتل و رستوران، چاپ و چند رشته ای صنعتی در ردیف های بعدی جدول رتبه بندی صنایع قرار می گیرند که کلیه گروه های مذکور بازدهی منفی کمتر از یک درصدی را به دست آوردند.

بر اساس این گزارش، در خصوص سهام شرکت های فعال در بازار سرمایه طی هفته گذشته نیز بیشترین بازدهی مثبت توسط شرکت عمران و سازندگی استان قزوین در نماد “ثقزوی” و به میزان ۳۸.۶ درصدی به ثبت رسیده که نماد معاملاتی آن در بازار توافقی فرابورس معامله می شود. پس از آن شرکت ایرکا پارت صنعت با کسب بازدهی مثبت ۲۷.۳۴ درصدی و نیز شرکت حفاری شمال با رشد قیمتی بیش از ۲۶ درصدی جای می گیرند. همچنین طی معاملات هفته گذشته سهام شرکت ایران ترانسفو با افزایش قیمت حدود ۲۵ درصدی مواجه شده است.

در مقابل اما، مجموعه توسعه اقتصادی آرین در نماد “وآرین” با تجربه افت حدود ۱۶ درصدی ارزش سهام صدرنشین جدول رتبه بندی شرکت ها از نظر کسب بازدهی منفی می شود که البته نماد معاملاتی این مجموعه در بازار توافقی فرابورس معامله می شود.

علاوه بر آن، شرکت های فولاد خراسان و نیز سرمایه گذارای پارس آریان هر یک بازدهی منفی بیش از ۱۴ درصدی را به دست آوردند و رتبه های بعدی را به خود اختصاص می دهند که البته نماد “آریان” نیز در بازار توافقی فرابورس معامله می شود.

در پایان این گزارش می افزاید، در حالی معاملات هفته گذشته بازار سرمایه خاتمه یافت که داد و ستد بیش از چهار میلیارد و ۹۵۳ میلیون سهم ارزشی به مبلغ بیش از ۱۰ هزار و ۴۲۹ میلیار ریال را در این بازار رقم زده است.