بر اساس گزارش راتین بورس و به نقل از بورس نیوز بازار طلا جهانی با بازگشت خریداران چینی روز گذشته با افزایش نرخ ها مواجه شد. طی هفت روز گذشته خریداران چینی در تعطیلات سال نو به سر می بردند به طوری که در غیاب حمایت فیزیکی از سوی فعالان آسیایی اونس جهانی تحت تأثیر نوسانات دلار و شاخص سهام جهانی حرکت می کرد
 

در بازار سکه نقدی با ثبات نسبی دلار و در غیاب اخبار سیاسی تأثیر گذاری سکه امامی کانال ۸۷۰ هزار تومانی را حفظ کرد به تبع آرامش نسبی و البته روزهای کم استقبال بازار طلا و ارز، دلار نیز در کف قیمتی ۲۹۵۰ تومانی معامله می شد.

 

در این میان به نظر می رسد پس از اجرایی شدن توافقات ژنو و حتی با امید گشایش های ارزی بیشتر با کاهش تقاضا در بازار ارز روبرو هستیم البته غیاب سفته بازان و کاهش جذابیت سرمایه گذاری در بازار سکه و ارز نشان از نوسانات معقول این دو بازار خبر ساز دارد.

 

در سوی دیگر اما بازار آتی بیش از نقدی و ارز افت تعداد معاملات و نوسان ها را تجربه می کند. سررسیدهای بازار طی هفته گذشته کف نوسان صفر تا یک درصدی را حفظ کردند. همچنین از ۲۰ بهمن سررسید شهریور ماه به جمع ۴ سررسید فعال دیگر می پیوندد. با وجود رکود نسبی چند ماه اخیر این بازار برخی از فعالان هنوز ایمان خود را به سررسیدهای آتی از دست نداده اند و معتقدند این بازار پتانسیل جهش ناگهانی قیمت را دارد و از جمله دلایل آنها ادامه عملکرد نه چندان مثبت بازار سهام پس از رکورد شکنی های اخیر است با خروج سرمایه ها از بازار سهام مقصد بعدی معامله گران بازار طلا ، ارز و مسکن خواهد بود.

 

با این حال به نظر می رسد با ادامه جو مثبت سیاسی ناشی از اجرای توافقات ژنو، خبر سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ماه مارس و دیدارهای آتی ایران و ۱+۵، چشم انداز کوتاه مدت بازارها کاهشی خواهد بود.

 

طی هفته طلای جهانی نوسان قیمتی در محدوده ۱۲۴۰ تا ۱۲۵۰ دلاررا تجربه کرد و در اواخر هفته با بازگشت حمایت تقاضا فیزیکی از آسیا در معاملات آسیایی اونس با رشد قیمت مواجه شد و به کانال ۱۲۶۰ دلاری بازگشت.

 

بدین ترتیب طی ساعات معاملاتی پس از انتشار شاخص مدعیان بیکاری آمریکا که کاهش نسبی را نشان می داد معامله گران با احتیاط چشم انتظار انتشار آتی شاخص لیست حقوق بخش غیر کشاورزی آمریکا بودند. در نهایت انتشار آمار نه چندان مثبت لیست حقوق بخش غیر کشاورزی آمریکا باعث جهش قیمت در معاملات آتی طلا شد به طوری که طلای تحویل ماه آوریل با رشد حدود ۵ دلاری قیمت ۱۲۶۱ دلار و ۸۰ سنتی را ثبت کرد. طلای خالص نیز در معاملات شب گذشته با رشد پله های از مدار ۱۲۶۵ دلار نیز گذشت و چشم به ثبت رکورد ۱۲۷۰ دلاری داشت.

 

برخی از معامله گران معتقدند آمار متناقض از بخش اشتغال آمریکا مسئولین فدرال رزرو را به تجدید نظر در مورد ادامه برنامه کاهش محرک های مالی وادار خواهد کرد. به هر روی پس از افت شدید طلا در سال گذشته رشد هفتگی بیش از یک درصدی اونس نشان از بهبود وضعیت بازار فلزات دارد.

 

معاملات طلای جهانی هفته گذشته رشد بیش از یک درصدی را ثبت کرد اما نقره با پیشی گرفتن از طلا صعود هفتگی ۴ درصدی را تجربه کرد.

 

در پایان این گزارش می افزاید اونس جهانی در نهایت قیمت پایانی ۱۲۶۶ دلار و ۷ سنتی را ثبت کرد و امروز سکه نقدی در محدوده ۸۸۳ هزار تومانی و دلار در بازه ۲۹۶۰ تومانی خرید و فروش می شد.