خبرنگار نشریه بوستون گلوب آمریکا انتظار برای حصول توافق هسته ای احتمالی میان ایران و گروه پنج به اضافه یک در وین را به انتظار برای مشاهده دود سفیدی تشبیه کرد که وقتی از دودکش کلیسای معروف واتیکان بیرون می آید خبر انتخاب پاپ جدید را به جهانیان اعلام می کند.

به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما، این نشریه در پایگاه اینترنتی خود در گزارشی به قلم مت وایزر تحت عنوان «انتظار طولانی برای توافق هسته ای ایران» نوشت:

مثل این است که در واتیکان در انتظار دود سفیدی باشیم که از دودکش کلیسای کوچک سیستین بیرون بیاید و به جهان اعلام کند که پاپ جدید انتخاب شده است.

اینجا ، در وین،‌ روزهاست که دیپلمات ها به یک ساختمان مجلل در رفت و آمد هستند و در تلاشند به توافقی دست یابند که برنامه هسته ای ایران را در ازای لغو تحریم های اقتصادی این کشور محدود خواهد کرد.

در بیرون ساختمان محل مذاکرات زیر یک چادر بزرگ سفید تعداد زیادی خبرنگار از خبرگزاری های بزرگ جهان در انتظار کلمه ای هستند که از کوچکترین تحولی خبر بدهد.

مذاکرات دوجانبه تازه ای شروع شده است! مذاکرات پایان یافته است! آنها به مدت دو ساعت در اتاق بودند، پس حتما پیشرفتی به دست آمده است!

صبح روز سه شنبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از سفری کوتاه به تهران به وین بازگشت و ملاقاتی طولانی با جان کری همتای آمریکایی خود داشت.

قدرت های بزرگ جهان و ایران موافقت کرده اند مذاکرات هسته ای را تمدید کنند. وزارت امور خارجه آمریکا خبر تمدید توافق هسته ای موقتی را که قرار بود سه شنبه شب منقضی شود ، اعلام کرد.

ظریف گفت: «من اینجا هستم که توافق نهایی به دست آید، و فکر می کنم ما می توانیم به آن دست یابیم.» او همراه با برادر جوانتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران و علی اکبر صالحی ، مقام هسته ای ارشد ایران که روابط دوستانه ای با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا دارد و او هم در وین است، به این شهر بازگشت.