بازتاب بیانیه اتحادیه اروپا در نشست دیروز وین، اظهارات تند کلینتون علیه ایران، لغو انتخابات زودهنگام در رژیم صهیونیستی و تأثیر آن بر موضوع ایران، استفاده از یوان به جای دلار در مبادلات نفتی با چین و نهایی شدن قرارداد پایاپای ایران و پاکستان، از جمله مهمترین اخبار امروز مطبوعات جهان در رابطه با ایران است.

 

منابع آگاه چینی اعلام کردند بر اساس توافق تهران و پکن بخشی از پول نفت صادراتی ایران به چین به یوان پرداخت می شود و یوان دریافتی صرف خرید کالاها و خدمات از چین می شود. 

 

بر اساس گزارش تحقیق و تفحص مجلس از نحوه واگذاری سهام شرکت خودروسازی سایپا، در روند این واگذاری رقابت رعایت نشده و با سند سازی جابه جایی سهام انجام شده که در این میان، تخلفات رئیس هیئت مدیره، مدیرعامل و معاونت مالی و شرکت سرمایه گذاری کارکنان سایپا محرز است.

 

بازار بورس تهران امروز با ارزش معاملات نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان و افت ۱۳ واحدی شاخص کل، بسته شد. در نتیجه معاملات روز جاری ۲۱۶ میلیون و یک هزار و ۸۶۹ برگه سهم و حق تقدم به ارزش ۶۰۱ میلیارد و ۱۴۸ میلیون تومان در ۱۳هزار و ۹۴۷ نوبت معاملاتی داد و ستد شدند. در پایان معاملات امروز، شاخص کل با کاهش ۱۵ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۸۷۰ واحد و ارزش بازار به یک میلیون و ۳۲۹ هزار و ۱۸۸میلیارد ریال رسید.

آمار معاملات:

نمادهای سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، پالایش نفت تبریز، ایران ترانسفو، بانک پارسیان، صنایع پتروشیمی کرمانشاه و تجارت الکترونیک پارسیان بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. این در حالی بود که نمادهای سرمایه گذاری وصندوق، ملی صنایع مس ایران، سایپا، توسعه معادن وفلزات بیشترین تاثیر را در افت شاخص بر جای گذاشتند.

 

گروه پتروشیمی اما تحت تأثیر انتشار اخبار امیدوار کننده در زمینه تصویب نرخ خوراک مصرفی خود به میزان ۶۵ درصد فوب خلیج فارس در مجلس و از سویی معافیت های صادراتی با اقبال خریداران رو به رو هستند.

در این گروه گسترش نفت و گاز پارسیان و سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی با خریدهای پرحجم سهام در دامنه نوسان مثبت قیمتی همراه شده اند.

 

در گروه سرمایه گذاری ها اما سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با رنج شدن دستورهای خرید در دامنه منفی مواجه بود. از سویی سرمایه گذاری گروه توسعه ملی یک روز پس از مصاحبه مدیر عامل خود با صف خرید سهام رو به رو شد و معامله ۵ میلیون سهمی را در نماد خود رقم زد.

در گروه خودرویی ها، انتشار گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس از گروه سایپا سایه رکود را بر این گروه انداخته است.

 

بازار سکه و ارزدر نماد معاملاتی ، برخی شنیده ها از غبشهر حکایت دارد که ، افزایش قیمت بی سابقه روغن در بازارهای جهانی میتواند مجددا نماد را مورد توجه قراردهد . محدوده ۴۹۰- ۵۰۰ تومان بازهم مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 

شنیده ها از سهام گروه سنگ آهنی حاکی از آن است که ، در صورت وضع عوارض ۷۰درصد ی صادرات سنگ اهن دانه بندی شده در کچاد که کمترین تاثیر و کگل نیز به نسبت حجم دانه بندی شده با مقایسه با کنسانتره و گندله تولیدی کگل آنچنان اثرگذار نخواهد بود اما در صبانور میتوان انتظار تعدیل منفی و حتی توقف نماد را شاهد باشیم که فعلا توجه سرمایه گذاران باید به این نکته جلب شود و از خرید کوتاه مدت در این نماد صرف نظر نمایند.

 

 همچنین در گروه پتروشینی ، نماد معاملاتی وغدیر آمادگی مناسبی برای تعدیل در گزارش ۶ماهه برخوردار است رشد قیمت های پتروشیمی در ۴ماهه اخیر ، فروش پارسان ، نماد را برای تعدیل اماده ساخته . ابهامات پتروشیمی و کاهش ارزش دلار از نکات منفی فعلی میباشد . امروز محدوده قیمتی ۴۰۰ تومان میتواند با افزایش تقاضا در بازار مواجه شود که از ان سو پارسان نیز در ۷۰۰ بار دیگر توجه بازار را جلب خواهد کرد هردونماد در میانمدت سودآور تر خواهند بود.

برای نماد معاملاتی ونوین ، شنیده ها حکایت از تعدیل در گزارش ۱۲ماهه به میزان ۱۲تا۱۳درصد حکایت دارد این در حالی است که با تعدیل احتمالی نمادهای وصنا وبشهر وساخت و ثنوسا نورد توجه بیشتری همراه با تعدبل قرار خواهند گرفت . در ۳سال اخیر ونوین ۱-۲ ماه قبل و بعد از مجمع رشد انفجاری را در پیش میگرفت باید دید این باز نیز توان ان را دارد یا خیر . ۳۷۰ و۴۰۰ تومان اهداف اولیه.

 

هر انس طلا در بازارهای جهانی ۱۶۲۹ دلار قیمت دارد. در بازار آزاد تهران هر قطعه سکه طلای طرح جدید ۶۴۶ هزار تومان و طرح قدیم ۶۵۲ هزار تومان معامله می شود. در بازار معاملات آتی، سکه تحویل اردیبهشت ماه ۶۴۴ هزار تومان و سکه تحویل خرداد ۶۵۹ هزار تومان معامله می شوند. سکه های تیرماه و مرداد ۹۱ نیز به ترتیب قیمت های ۶۷۸ و ۶۹۳ هزار تومان در حال معامله هستند.

بازارارز:

دلار امروز در بازار آزاد تهران ۱۶۵۵ تومان و یورو ۲۱۸۰ تومان قیمت دارد. پوند نیز ۲۷۰۰ تومان معامله می شود.