مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: در کنفرانس رونمایی از قراردادهای جدید نفتی ایران ۵۰ طرح نفتی در قالب قراردادی جدید برای واگذاری به شرکتهای داخلی و خارجی معرفی خواهد شد.

به گزارش راتین بورس به نقل از بورس پرس ، مدیرعامل شرکت ملی نفت در مراسم رونمایی از قراردادهای جدید نفتی ایران با اعلام اینکه در کنفراس تهران ۵۰ طرح نفتی در قالب قراردادهای جدید برای واگذاری به شرکتهای داخلی و خارجی معرفی خواهد شد از حذف سه طرح مهم نفتی از این لیست خبر و علت آن را توضیح داد.

رکن الدین جوادی گفت: با توجه به اینکه برای توسعه فاز دوم میدانهای آزادگان شمالی و یاداوران و میدان فرزاد ب از گذشته با شرکت های ذیربط در حال مذاکره بودیم امیدواریم که به نتایج قابل قبولی در این زمینه برسیم. بدیهی است در صورت عدم تفاهم این طرح ها در دوره بعدی مناقصات در قالب قراردادهای جدید ارائه خواهد شد.

جوادی با اعلام اینکه مجموع ذخایر نفتی ایران ۱۵۸ میلیارد بشکه است، گفت: در حال حاضر ایران ۱۰ درصد ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد که با توجه به تولید کنونی باید تولید نفت خام کشور دو چندان شود.

وی با اشاره به اینکه ایران سطح ذخایر نفت خود را تولید کرده است گفت: تا ۲۵ سال آینده باید تولید نفت ۲۵ میلیون بشکه افزایش یابد. براساس نیاز بازار تولید نفت خام ایران باید حداقل ۲.۵ میلیون بشکه دیگر افزایش یابد تا هم سهم خود را به دست آورد و هم نیاز بازار تامین شود.

جوادی با اشاره به اینکه در حال حاضر ذخایر گازی ایران ۳۴ میلیارد متر مکعب است، گفت: در حال حاضر تولید روزانه کشور ۷۰۰ میلیون متر مکعب در روز است که این رقم با ۸۰ درصد افزایش باید به ۱.۴ میلیارد متر مکعب برسد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه تولید نفت خام ایران تا پایان برنامه ششم به ۴.۷ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت توضیح داد: ۷۰۰ هزار بشکه مربوط به ظرفیت‌سازی جدید و ۲.۲ میلیون بشکه آن با توجه به افت تولید باید دوباره ظرفیت‌سازی شود.

جوادی با اشاره به اینکه باید تولید میعانات گازی ایران به یک میلیون بشکه ارتقا یابد گفت: این مقدار میعانات گازی با تکمیل زنجیره ارزش در واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی استفاده خواهد شد.

وی با اعلام اینکه کشورهایی که می‌خواهند در ایران سرمایه‌گذاری کنند از مزیت‌های زیادی برخوردارند گفت: ایران بازار بزرگی برای عرضه محصولات است؛ رشد بازار انرژی این نوید رامی‌دهد که تولید و عرضه مناسبی در دراز‌مدت ایجاد خواهد شد. همچنین مخازن ایران کم هزینه هستند و نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی ندارند همین امر موجب شده که سرمایه‌گذاری در ایران کاملاقابل رقابت با سایر کشورهای نفتی دنیا باشد. در واقع این شرایط انگیزه‌ای خواهد شد که با هزینه و سرمایه کمتر شرکتها سود بیشتری دریافت کنند.

مدیر عامل شرکت نفت افزود: ایران دارای امنیت سیاسی، مالی و اجتماعی برای سرمایه‌گذاران است بویژه اینکه ایران در میان کشورهای منطقه با ثبات‌ترین کشور محسوب می‌شود به همین دلیل شرکتهای خارجی می‌توانند بدون دغدغه و نگرانی در توسعه طرح‌های نفت و گاز ایران را همراهی کنند.

معاون وزیر نفت گفت: مخازن نفت و گاز ایران متنوع هستند؛ دریایی و خشکی. همین شرایط موجب شده است که سرمایه‌گذاران با توجه به تجارب و توانمندی‌هایشان قدرت انتخاب داشته باشند.

جوادی یکی دیگر از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را نیروی جوان تحصیلکرده دانست و گفت: با توجه به نیروی انسانی مناسب در کشور شرکتها مجبور نیستند از خارج نیروی مورد نیاز خود را تامین کنند. ایران سیاست پایبندی به تعهدات بین‌المللی را همیشه در دستور کار خود داشته است. حتی در بدترین شرایط کشور (جنگ تحمیلی) ایران به تعهدات خود پایبند بود این نشان دهنده قابل اعتماد بودن تولید کننده است.

جوادی با تاکید بر اینکه H.F.E کلید واژه اصلی طرف قرارداد خواهد بود گفت: براساس قانون، سهم تولید داخل ۵۱ درصد است. البته اکنون این رقم به ۶۵ تا ۶۷ رسیده است؛ انتظار ما از شرکتهای طرف قرارداد این است که حداقل سهم ایرانی را در پروژه‌ها با ۷۰ درصد شروع کنند البته این رقم قابل ارتقا به ۸۰ درصد نیز است.