بر اساس گزارش راتین بورس و به نقل از بورس نیوز وضعیت بازار سرمایه به دنبال مسائلی که ا ز دی ماه سال گذشته شاهد آن بودیم وضعیت مناسبی نبوده و شاخص افت قابل ملاحظه ای را تجربه کرده است که هرچند با اقداماتی دیر هنگام برخی از این افت جبران شد اما آمار و اطلاعات موجود نشان می دهد همچنان وضعیت به حالت عادی باز نگشته است و از رونق معاملات بورس که درگذشته نه چندان دور شاهد آن بودیم خبری نیست.

 در ادامه نگاهی خواهیم داشت به برخی اطلاعات بورسی که به نوعی می تواند در شناخت بهتر روند معاملات بورس کمک نماید.

از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۱۰ نماد بورسی و فرابورسی در روند معاملات بازار سرمایه حضور داشته اند که نمادهای بانک صادرات، ایران خودرو و فولاد مبارکه به همراه بانک پارسیان بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص داده اند و کمترین حجم معاملاتی نیز به نمادهای سیمان فارس و کاغذسازی کاوه تعلق گرفته است.

نماد چرخشگر با تجربه ۲۷ روز افزایش قیمت بیشترین روزهای رشد قیمتی را در مقایسه با سایر نمادها داشته و در مقابل حق تقدم های تولید دارو و کابل شهید قندی به همراه نماد بانک پارسیان بیشترین تعداد روزهای افت قیمت را از آن خود کرده اند.

گفتنی است در حال حاضر ۱۰ نماد بورسی همچنان ارزش سهام آنها کمتر از ۱۰۰ تومان می باشد که نام های مطرحی همچون بانک صادرات، ایران خودرو دیزل، سایپا دیزل و سرمایه گذاری ملت در این لیست دیده می شود. بیش از ۹۴ نماد نیز قیمت های بیش از هزار تومان را تجربه می کنند و همچنان پالایش نفت تهران گرانترین سهم بورسی ایران قلمداد می شود.

سیمان قاین، لقمان دارو و رینگ سازی مشهد از ابتدای سال بیشترین افت و در مقابل و سینا، “حسینا” و سایپا بیشترین میزان بازدهی را داشته اند. گفتنی است ۲۶۵ نماد با افت و ۱۳۰ نماد با رشد قیمت مواجه شده اند.

به گزارش بورس نیوز، براساس پیش بینی های صورت گرفته بیشتر پیش بینی سود متعلق به شرکت پالایش نفت تهران بوده و پس از آن هم نمادهای سیمان بهبهان دارو سازی زهراوی و ارتباطات سیار قرار گرفته اند در کل ۶۳ نماد نیز پیش بینی زیان داشته اند.

خاطر نشان می شود نمادهای مهرکام پارس، پگاه آذربایجان وفن آوا بیشترین میزان نسبت پی بر ای را دارند و ۱۳۰ نماد فرابورسی میانگین پی بر ای معادل ۸.۹۳ را دارند و این نسبت برای ۴۲۹ نماد بورسی به رقم ۸.۶۲ بالغ می گردد و از ۵۵۹ نماد بازار سرمایه بیش از ۷۴ نماد نسبت مذکور برای آنها رقم های منفی است.