گزارش بازار سه شنبه ۹۱/۲/۵

 

 

امروز بازار ما روز پر خبری داشت عرضه توکاریل،بازگشایی برخی نمادها، تحولات مجلس ، گزارش برخی شرکتها و بسیاری موارد دیگر که در مجموع برایند مثبتی برای بازار رقم زد و میتواند آغاز یک روند مناسب باشد.

 

ارزش معاملات امروز از مرز ۸۸ میلیارد تومان گذشت. اخابر با بیش از ۱۶ میلیون معامله، از نظر حجم معاملات در صدر قرار دارد. اما حجم تعداد ۱۱ میلیون سهم مبادله شده در نماد شپدیس، باعث شد تا بیشترین ارزش معاملات به این شرکت اختصاص داده شود. شاخص کل امروز با ۴۴ واحد رشد روبرو شد.

 

 در بازارهای جهانی در پی افزایش شاخص اعتماد مصرف کننده در آمریکا و رونق خرید و فروش امکلات و مستغلات در آمریکا،شاخص های اروپایی در مدار مثبت قرار گرفتند. بر این اساس، شاخص مرکب استاکس ۶۰۰ رشد ۰,۷ درصدی را به ثبت رساند.شاخص استاکس ۵۰ با رشد ۰,۹ درصدی رو به رو شد و فوتسی لندن ۰,۵ درصد مثبت شد در حالی که داکس آلمان ۰,۷ درصد صعودی شد.

 

بازار امروز میزبان سهام شرکت توکا ریل بود.

تعداد ۳۲.۶۵۰.۰۰۰ سهم از این شرکت در بازار دوم فرابورس عرضه و با قیمت ۲۲۸۰ ریال کشف قیمت شد اما باز هم حکایت آنلاینی ها در عرضه اولیه دوستان هم گفتند نه اینکه انلاین قطع باشد سایت و همه چی درست بود اما سفارشها وارد هسته معاملات نمیشد بطوریکه اگر سفارش دیگه هم از قبل گذاشته بودید نمیشد آنها را هم حذف کرد!!! زنگ هم زدیم گفتند فکر نکنم همان ۵۰۰تا هم گیرتان بیاید کنور هم ندادند این هم نمیده میخواستند بدهند خراب نمیکردند. این شرکت که به لحاظ درآمدی به فولاد مبارکه و به لحاظ هزینه‌ای به راه‌آهن وابسته است می‌تواند در روزهای آتی رشد قیمت تا محدوده ۲۸۰ تومان را تجربه نماید. . ۳شرکت حمل و نقل توکا ، سرمایه گذاری توکا و ساتا در مجموع ۸۴ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارند. حمل و نقل توکا از محل فروش سهام در این عرضه، می تواند با تعدیل عایدی روبرو شود و همین موضوع سبب تشکیل صف خرید در دقایق آخر بازار گردید.

 

در گروه پتروشیمی

نماد پتروشیمی پردیس امروز پس از اعلام تعدیل مثبت ۲۷ درصدی عایدی هر سهم بدون محدودیت نوسان قیمت و با بیش از ۶ درصد افزایش قیمت بازگشایی شد. در نماد شپدیس، سرمایه گذاری غدیر در جمع فروشندگان این نماد حضور یافت.در این گروه پتروشیمی شیراز صف خرید بود. پتروشیمی شازند متعادل ولی در قیمتهای مثبت معامله می شد. پتروشیمی فناوران هم از دیگر نمادهای مورد توجه بود. پتروشیمی کرمانشاه اما امروز چندان تقاضایی نداشت و با صف فروش بازار را به پایان برد. پتروشیمی خارک هم از جمله نمادهای بیرونق این گروه بود..

 

گروه سیمانیها

کماکان مورد توجه بازار بودند و در اکثر نمادها شاهد صف خرید بودیم. در نماد شرکت سیمان فارس و خوزستان بیش از ۱۳ میلیون صف خرید تشکیل شد. به اعتقاد برخی کارشناسان، رشد نرخ ارز سبب افزایش درآمد ناشی از صادرات برای شرکتهای سیمانی است.صادرات سیمان به مناطق دور با توجه به هزینه بر بودن حمل و نقل، توجیه اقتصادی ندارد. اما با توجه به افزایش ارزش ارزهای خارجی به نظر میرسد افزایش صادرات محصولات مورد توجه شرکتها قرار گیرد. شرکت سیمان صوفیان در اطلاعات و صورت‌های مالی ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفندماه ۹۰ مبلغ ۸۴ ریال زیان به ازای هر سهم کنار گذاشت. این شرکت برای سال مالی ۸۹ مبلغ ۱۶۵ ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده بود. «سصوفی» طی سال مالی ۹۰ بیش از ۹۰۶ میلیارد ریال درآمد کسب کرد که در مقایسه با سال مالی ۸۹ از افزایش ۱۶ درصدی برخوردار است.

 

 

در گروه معدنیها

کلیه نمادهای این گروه با افزایش قیمت همراه شدند. گویا اخبار منتشره در خصوص افزایش عوارض صادرات محصولات سنگ آهن چندان صحت و سقم ندارد. نماد کنور در این گروه امروز نیز با صف خرید همراه بود اگر چه عرضه هایی در این نماد صورت گرفت ولیکن فزونی تقاضا بر عرضه، تشکیل مجدد صف خرید را برای این نماد رقم زد .گروه مالی ملت از جمله خریداران این نماد بود. مابقی نمادهای این گروه متعادل و در قیمت های مثبت معامله میشدند. در نماد کگل ، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن کوثر در جمع خریداران این نماد حضور یافت.

 

گروه ساختمانی ها با افت قیمت اکثر نمادها همراه بود. در این گروه سامان گستر اصفهان با صف فروش مواجه شد.

 

در گروه بانکی، پست بانک همچنان صف فروش خود را تداوم بخشید. اکثر نماهای این گروه متعادل اما در قیمتهای منفی معامله میشد.

 

رشد قیمت‌های جهانی فلزات نتوانست گروه فلزی را با رشد قیمت مواجه سازد و نمادهای این گروه در قیمت‌های نزدیک به صفر تابلو معامله شدند.در این گروه نماد کالسیمین پس از ارائه صورتهای مالی حسابرسی نشده سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۰ با ۴درصد افزایش بازگشایی شد. براساس این گزارش شرکت ۱۲ ماهه مبلغ ۹۵۴ ریال به ازای هر سهم محقق نمود و ۱۱۸ درصد از سود سال ۹۰ خود را پوشش داد.

 

در گروه مخابرات، نماد همراه اول پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه با محدودیت نوسان و با ۰,۱ % افزایش قیمت بازگشایی شد.همچنین گفته می شود شرکت مخابرات ایران با تعدیل مثبت عایدی در سال مالی ۹۱ روبرو شده است برخی شنیده ها از توانایی این شرکت جهت اعلام عایدی به میزان ۵۰۰ ریال در سال مالی ۹۱ به بازار سرمایه حکایت دارد.”

 

همچنین از چهار گوشه بازار خبر میرسد که:

 

شرکت تولید محور خودرو در عملکرد ۱۲ ماهه منتهی به پایان اسفندماه ۹۰ مبلغ ۷۴ ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرد. این رقم در مقایسه با سال مالی ۸۹ از رشد ۱۳۱ درصدی برخوردار است. «خمحور» طی سال مالی قبل از فروش محصولات خود بیش از ۵۳۸ میلیارد ریال درآمد کسب کرد که نسبت به سال مالی ۸۹ معادل ۶۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان طی سال مالی منتهی به پایان اسفندماه ۹۰ مبلغ ۶۴۳ ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت. این رقم نسبت به دوره مشابه سال ۸۹ از رشد ۶۲ درصدی برخوردار است.

 

شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو پیش‌بینی سود هر سهم امسال را با سرمایه یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به بازار اعلام کرد. این شرکت سود هر سهم سال‌جاری را مبلغ ۳۸۱ ریال پیش‌بینی کرده که در مقایسه با سال مالی قبل از افزایش ۲۸ درصدی برخوردار است. 

 

شنیده شده است شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران از محل رشد شرکت های زیرمجموعه خود مخصوصا” شرکت آلومینیم ایران با سود مناسبی همراه شده و احتمال تعدیل مثبت عایدی از محل مذکور در این شرکت وجود دارد.”

 

شنیده شده است شرکت پارس خودرو توانایی پوشش عایدی سال مالی ۹۰ خود را ندارد و با احتمال تعدیل منفی عایدی در این سال همراه شده است که این تعدیل ناشی از وجود تحریم و افزایش نرخ دلار برای این شرکت حاصل شده است.”

 

سررسیدهای مختلف قراردادهای آتی امروز با کاهش قیمت حدود یک درصدی مواجه شده‌اند. سکه در بازار نقد با قیمت ۶۸۴ هزار تومان معامله می‌شود و دلار هم ۱۷۶۷ تومان است.