معاون وزیر نفت گفت: پس از لغو تحریم ها صنعت پتروشیمی جهش خواهد کرد.بطوریکه طرفیت تولید محصولات از ۶۰ میلیون تن کنونی به ۷۰ میلیون تن در سال آینده افزایش خواهد یافت.

1249796567

به گزارش راتین بورس به نقل از بورس پرس، عباس شعری مقدم در جریان دوازدهمین همایش بین المللی دو روزه پتروشیمی ایران که با حضور جهانگیری، زنگنه ، ظریف و ۹۷ شرکت از ۲۵ کشور برگزار شده اظهار داشت: هرچند اصل ۴۴ اجازه سرمایه گذاری جدید توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی را نمی دهد
اما دولت می تواند در دو منطقه ایده آل خلیج فارس و دریای عمان اقدام به سرمایه گذاری با هدف توسعه صنعت پترشیمی در عرصه جهانی کند.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری در این بخش بالاترین بازگشت سرمایه را به دنبال خواهد داشت و برنامه های چهارم و پنجم توسعه نیز به این سرمایه گذاری تاکید کرده اند. این درحالی است پیش از برگزاری این همایش، شرکت های اروپایی و آسیایی خواستار کسب اطلاع از وضعیت صنعت پتروشیمی در ایران بوده و برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرده اند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به نقش مهم تیم مذاکره کننده هسته ای، خاطر نشان کرد : پس از لغو تحریم ها صنعت پتروشیمی جهش خواهد کرد به طوریکه طرفیت تولید محصولات از ۶۰ میلیون تن کنونی به ۷۰ میلیون تن در سال آینده افزایش خواهد یافت .حتی در صورت امکان افزایش تولید سالانه به ۱۰۰ میلیون تن دور از ذهن نیست.

شعری مقدم افزود: در صورت مبنا قرار دادن قیمت های سال ۹۰ ، ارزش کل فروش محصولات پتروشمی به ۲۷ میلیارد دلار در سال می رسد.

به گفته وی با دارا بودن ۱۵۸ میلیارد بشکه ذخایر نفتی و ۳۴ تریلیارد مترمکعب ذخایر گازی دارای بیشترین ذخایر هیدروکربنی جهان است و
با وجود ۲ هزار کیلومتر مرز آبی، جمعیت ۷۵ میلیون نفری، نیروی جوان تحصیلکرده و معافیت گمرکی و مالیاتی در مناطق آزاد از مزیت های صنعت پتروشیمی ایران به شمار می رود.