بازار طلای داخلی اولین روز هفته را تحت تأثیر رشد قیمت بی سابقه اونس و ثبت رکورد ۱۳۸۶ دلاری با رشد قیمت ها آغاز کرد به طوری که طی ساعات معاملاتی روز گذشته سکه امامی بار دیگر در ایستگاه ۹۸۴ هزار تومانی قرار گرفت.

 

با توجه به ادامه کاهش قیمت دلار، روند رشد قیمت سکه با اتکا به پیش بینی ها از رشد بهای طلای جهانی طی ساعات پایانی روز متوقف شد.

 

در این میان دلار در بازار آزاد طی روزهای پایانی سال در محدوده ۳ هزار تومانی در حرکت است. روز گذشته هر دلار در بازار آزاد با قیمت ۳۰۲۰ تومان خرید و فروش می شد. نوسانات اندک و کاهشی دلار در بازار آزاد در حالی است که در آستانه سال ۹۳، نرخ رسمی دلار با افزایش قیمت از مدار۲۵۰۰ تومان عبور کرد. روند صعودی نرخ دلار طی ماه گذشته تا جایی ادامه پیدا کرد که روز گذشته بانک مرکزی نرخ دلار را ۲۵۰۸ تومان اعلام کرد.

 

به نظر می رسد مدار سه هزار تومانی به عنوان کف قیمت دلار تثبیت شده و بار رسیدن اخباری از جزئیات فاز دوم هدفمندی یارانه ها و افزایش تقاضا دچار نوساناتی صعودی شود.

 

پیش بینی ها از ادامه روند صعودی اونس جهانی طلا و آغاز هفته مثبت سکه نقدی باعث شد تا سررسیدهای بازار آتی با رشد قیمت ها پیگیری شوند. به طوری که تمامی سررسیدها با رشد قیمت ها بسته شدند البته سکه تحویل اسفند ماه در روزهای پایانی با کاهش قیمت در محدوده ۹۷۵ هزار تومان قرار گرفت. در سوی مقابل نیز پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل آبان ماه به یک میلیون و ۲۱۷ هزار تومان رسید.

 

در نظرسنجی این هفته تارنمای کیتکو اکثریت شرکت کنندگان پیش بینی رشد قیمت طلای جهانی را داشتند از میان ۲۵ شرکت کننده در این نظر سنجی ۲۱ نفر به افزایش قیمت طلا رای دادند و ۲ نفر پیش بینی کاهش قیمت ها و ۲ نفر انتظار حفظ قیمت های فعلی را داشتند.

 

کارشناسان بازار جهانی معتقدند انتشار آمارهای نگران کننده نسبت به وضعیت اقتصادی چین و آمریکا طی روزهای پیش رو موجب افزایش تقاضا و قیمت طلا خواهد شد. همچنین امروز نتایج همه پرسی الحاق کریمه به روسیه از جمله اخبار مورد توجه فعالان بازارهای اقتصادی محسوب می شود. طی هفته گذشته آمار اقتصادی نه چندان مثبت از چین و آفریقا باعث رشد ۳ درصدی قیمت طلا شد.

 

همچین معامله گران بازارهای جهانی طی هفته پیش رو نیم نگاهی به نشست ۱۹و ۱۸ ماه جاری (۲۷ و ۲۸ اسفند) فدرال رزرو آمریکا دارند. پیش بینی می شود بانک مرکزی آمریکا ۱۰ میلیارد دلار از محرک های مالی را کاهش می دهد.

 

بعلاوه پیش بینی می شود تهدیدهای اتحادیه اروپا و آمریکا مبنی بر اعمال تحریم های اقتصادی و سیاسی علیه روسیه در هفته جاری اعلام شود.

 

در پایان گفتنی است در غیاب اونس جهانی امروز سکه با قیمت ۹۸۰ هزار تومان و دلار با قیمت ۳۰۱۰ تومان خرید و فروش می شود.

 

منبع: بورس نیوز