افزایش بهای اونس و در نتیجه صعود قیمت سکه در کنار گرفتاری دلار در میانه کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومان، موجب چرخش معامله‌گران دلار به سوی بازار سکه در روز گذشته شد.
 ‌چرخش سه‌شنبه به رشد کانالی فلز گرانبهای داخلی کمک کرد. روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی توانست با رشد ۹ هزار تومانی به قیمت ۹۵۴ هزار تومان برسد. هم میزان رشد سکه و هم قیمت آن، رکوردی حدودا ۱۵ روزه داشتند. در گذشته بیشتر مشاهده شده بود که معامله‌گران سکه برای حمایت از دارایی خود وارد بازار دلار می‌شوند، ولی این‌بار عکس این ماجرا اتفاق افتاد و دلاربازان وارد زمین سکه شدند.

چرخش سه‌شنبه
محرک اصلی رشد قیمت این فلز گرانبها در چهارمین روز هفته، صعود بهای اونس در بازارهای جهانی بود. در این میان، رشد ۵ تومانی دلار و رسیدن آن به قیمت ۳ هزار و ۶۵۰ تومان نیز کمی به رشد سکه یاری رساند. عامل دیگری که به رشد فلز گرانبهای داخلی کمک کرد و در بازار روز سه‌شنبه به چشم آمد، ورود برخی معامله‌گران دلار به بازار سکه بود. به گفته فعالان، ناتوانی شاخص ارزی برای عبور از محدوده ۳ هزار و ۶۵۰ تومانی و کاهش دامنه نوسانات آن موجب شد شماری از بازیگران ارزی به‌طور موقت به بازار موازی سکه رجعت کنند. هدف آنها از این کوچ کسب سود در بازاری بود که در روزهای جاری شیب افزایشی نسبتا تندی داشته و توانسته در کمتر از ۷ روز ۳ کانال رشد قیمتی را تجربه کند.

سومین عبور کانالی سکه
در چهارمین روز هفته جاری، سکه تمام بهار آزادی توانست با شکستن کانال ۹۴۰ هزار تومانی، وارد کانال ۹۵۰ هزار تومانی شود. روند افزایشی فلز گرانبهای داخلی از همان ابتدای روز مشهود بود، جایی که سکه معاملات خود را با قیمت ۹۴۸ هزار تومان آغاز کرد، رقمی که ۳ هزار تومان بالاتر از قیمت بسته شده آن در روز دوشنبه بود. در ادامه روز، سکه رشد بیشتری را تجربه کرد و تا ساعت ۳ بعدازظهر تا قیمت ۹۵۴ هزار تومان نیز بالا رفت، عددی که نشان‌دهنده رشدی ۹ هزار تومانی بود و دو رکورد را برای فلز گرانبهای داخلی رقم زد:۱- بالاترین قیمت از تاریخ ۲۱ دی و ۲- بیشترین رشد روزانه از تاریخ ۲۰ دی‌ماه. دلار که در تاریخ ۱۹ دی‌ماه با ۱۳ هزار تومان رشد به قیمت ۹۶۲ هزار تومان رسیده بود، پس از آن در مسیر کاهشی قرار گرفت؛ به‌طوری‌که در انتهای دی‌ماه در میانه کانال ۹۲۰ هزار تومانی به کار خود پایان داد.

با شروع دومین ماه زمستان، فلز گرانبهای داخلی در مسیر افزایشی قرار گرفت و توانست در کمتر از یک هفته ۳ کانال افزایش قیمتی را تجربه کند و تا کانال ۹۵۰ هزار تومانی نیز بالا رود. سکه در همان اولین روز بهمن با ۸هزار تومان رشد وارد کانال ۹۳۰ هزار تومان شد و پس از آن به افزایش خود تا روز گذشته ادامه داد. عامل اصلی افزایش سکه در دومین ماه زمستان و به‌خصوص در ششمین روز بهمن‌ماه، رشد اونس در بازارهای جهانی بود. طلای جهانی در ۲ روز گذشته توانست بار دیگر وارد کانال هزار و ۱۰۰ دلار شود و حتی در مقاطعی به محدوده هزار و ۱۲۰ دلار نیز نزدیک شود. افزایش قیمتی اونس موجب افزایش تحرکات معامله‌گران سکه و افزایش خرید فلز گرانبهای داخلی شد.

گرفتاری دلار در میانه کانال
سه‌شنبه، شاخص بازار ارز در نزدیکی مرز ۳ هزار و ۶۵۰ تومان نوسان کرد و نهایتا با تلاش بازیگران آتی تنها توانست روی این مرز قیمتی قرار بگیرد و از آن عبور نکند. در چهارمین روز هفته، دلار معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۶۴۸ تومان آغاز کرد که افزایشی ۳ تومانی نسبت به روز دوشنبه داشت. در ادامه روز، دلار چند رفت و برگشت قیمتی را در بازه ۳ هزار و ۶۴۵ تومان تا ۳ هزار و ۶۵۰ تومان انجام داد و نهایتا با قیمت ۳ هزار و ۶۵۰ تومان به کار خود پایان داد. ناتوانی دلار جهت عبور از میانه کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومان موجب شده برخی از فعالان از گرفتاری این ارز در این محدوده قیمتی سخن بگویند. دلار از تاریخ ۲۴ دی نتوانسته قیمت بالای ۳ هزار و ۶۵۰ تومان را ثبت کند و تلاش‌های افزایشی معامله‌گران در ۳ روز اخیر نیز تا حد زیادی بی‌نتیجه بوده است.

image_fullsize_9194a66d-748b-42ff-a1b1-3f1888586dc7_54d24a22-485c-4b02-bac1-98db27cc23b5_freesize-full