دهلی نو – کارشناس ارشد انرژی هند گفت: ایران یکی از تامین کنندگان بزرگ نفت و گاز طبیعی هند است و همکاری دو کشور در دوران پس از لغو تحریم ها توسعه می یابد.

 

549538096206055

«نارندرا تانیجا» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: هند یکی از کشورهای بزرگ مصرف کننده انرژی در آسیا علاقمند است که در دوران پس از لغو تحریم ها، همکاری با ایران را در بخش های نفت وگاز، بازرگانی و تجاری گسترش دهد.
وی، ایران را یکی از قدرت های بزرگ منطقه ای دانست و افزود: هند بدون همکاری با ایران نمی تواند به آسیای میانه و حتی خاورمیانه دسترسی داشته باشد.
رئیس بخش انرژی حزب حاکم «بی.ج.پی.» در پاسخ به سوالی در خصوص حمایت دولت هند از احداث خط لوله انتقال گاز از ایران به هند گفت: دولت نه تنها از احداث این خط لوله، بلکه از همه طرح های بخش نفت و گاز بین دو کشور حمایت می کند.
وی افزود: ایران با دارا بودن ذخایر بزرگ گاز و هند به عنوان یکی از مصرف کننده بزرگ انرژی باید همکاری خود را بیش از گذشته افزایش دهند.
این کارشناس ارشد انرژی در پاسخ به سوالی در خصوص تامین امنیت خط لوله گاز تاپی (ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هند) گفت: کشورهای افغانستان و پاکستان همه تلاش خود را برای تامین امنیت این خط به کار می گیرند.
وی در ادامه با اشاره به ظرفیت ایران و هند برای همکاری در زمینه های مختلف اقتصادی و تجاری گفت: دو کشور بزرگ ایران و هند با اشتراکات فرهنگی و ظرفیت های زیاد می توانند روابط خود را به سرعت در زمینه های تجاری، بازرگانی و علمی گسترش دهند.