نزول و صعود نرخ دلار در دو روز گذشته موجب بلاتکلیفی بازار در معاملات امروز گردید. امروز افزایش نرخ دلار موجب منفی شدن خودرویی‌ها و بهبود اوضاع صنایع صادراتی گردید. به نظر می‌رسد تا مشخص شدن وضعیت دلار بازار همچنان با سردرگمی مواجه باشد.

 

در بازارهای جهانی:

در پی کاهش نرخ بهره در بانک مرکزی استرالیا، شاخص بازار این کشور روند افزایشی را به خود گرفت. این تصمیم، شاخص اس اند پی استرالیا را با افزایش ۰.۷ درصدی همراه کرد. افزایش پیش بینی سود موسسه های خدمات مالی موجب رشد ۱.۱ درصدی شاخص هنگ سنگ شد. شاخص های اروپایی در پی امید اسپانیا به بهبود اوضاع اقتصادی با افزایش همراه شدند. شاخص فوتسی لندن با رشد ۰.۰۱ درصدی رو به رو شد و داکس آلمان ۰.۵ درصد مثبت شد.

 

در بازار داخلی:

در سومین روز کاری هفته جاری، سهامداران در ۱۵ هزار و ۲۵۴ بار معامله ۱۳۳ میلیون و ۳۴۹ هزار و ۸۶۹ سهم و حق تقدم را به ارزش ۴۱۴ میلیارد و ۹۲۰ میلیون ریال مبادله کردند. در پایان معاملات امروز، شاخص کل با ۶ واحد افزایش نسبت به دیروز، عدد ۲۶ هزار و ۹۶۰ واحد را نشان می دهد و ارزش بازار سهام به یک میلیون و ۳۳۴ هزار و ۹۱۴ میلیارد ریال رسید.

 

مجمع مخابرات امروز با حضور بیش از ۹۴ درصد سهامداران برگزار شد و با توجه به پیشنهاد ۴۱ تومانی هیئت مدیره برای تقسیم سود، در نهایت سود ۴۲ تومان به تصویب رسید. این در حالی ست که وسینا سود تقسیمی اخابر را در بخش سرمایه گذاری هایش ۴۳ تومان در نظر گرفته است.

 

معاملات سنگین پارسان امروز هم ادامه داشت و سرمایه‌گذاری سپه باز هم خریدار این نماد بود

 
در گروه کانه‌های فلزی، کنور امروز خوب خریده می‌شد و پس از معامله یک و نیم میلیون سهم در قیمت‌های مثبت با حدود ۴ درصد تغییر مثبت بازار را به پایان برد.

 

معامله بلوک ۱۴ درصدی رکیش هم بدون رقابت در قیمت پایه انجام گرفت. خریدار این بلوک بانک سپه بوده است.
توریل امروز نزدیک به ۳۰ میلیون صف و تنها ۱۲ هزار عرضه داشت. حکشتی هم صف خرید داشت و حتاید در نزدیکی آستانه بالا معامله می‌شد.

 

در گروه فلزات، ذوب که دیروز صف فروش داشت امروز تا یک و نیم درصد مثبت بالا آمد. باقی نمادهای این گروه به صورت متعادل معامله شدند. در گروه فولادی پس از انکه با سیاست های کنترلی وزارت بازرگانی در خصوص قیمت آهن و فولاد شاهد افت نسبی قیمت ورق ، میلگرد و برخی دیگر از محصولات شرکت های این گروه بودیم در دو روز گذشته نیز این افت نسبی تاثیرات خود را بر روی سهام شرکت های این گروه از خود به جای گذاشت . به طوری که فولاد خوزستان که همواره تحت تاثیر حمایت های مناسب سهامداران عمده روند منفی چندان متداومی را تجربه نمی نمود ، در دو روز گذشته افت قیمتی نسبی را تجربه نمود .

 

آذرآب که همچنان دانایان پارس را به عنوان خریدار می‌بیند، امروز معاملات مثبتی داشت و در پایان بازار هم با صف خرید مواجه شد.

 

گروه دارویی با بازدید رهبری از کارخانجات داروپخش در روز گذشته و همچنین دریافت مجوز افزایش نرخ با رشد قیمت و صف خرید در برخی نمادها همراه بود. در معاملات امروز گروه دارویی با توجه به تحولات روزهای اخیر افزایش محسوس اقبال عمومی را تجربه نموده و اغلب قریب به اتفاق نمادهای گروه با صف خرید مواجه گردیدند . دیدار روز گذشته مقام معظم رهبری با کارگران نمونه کشوری در شرکت داروپخش و بازدید ایشان از این شرکت دارویی یکی از مهمترین عوامل این افزایش محسوس حمایت ها از سهام شرکت های این گروه در معاملات امروز بود ، از سوی دیگر انتشار اخباری مبنی بر قطعی شدن افزایش نرخ چند درصدی برخی اقلام دارویی دیگر عامل افزایش اقبال مناسب بازار به سهام این شرکت ها به شمار می رفت البته حجم نسبتا بالای عرضه های صورت گرفته بر روی اکثر نمادهای گروه می تواند موجب شود نمادهای این گروه در اینده نزدیک به روند تعادلی خود در گذشته بازگردند .

 

شرکت تاید واتر خاورمیانه پیش بینی درآمد هر سهم برای سال منتهی به ۳۰ اسفندماه ۹۱ را با سرمایه ۶۲۸ میلیارد و ۵۶۰ میلیون ریال ۷۷۲ ریال اعلام کرد.

بانک پاسارگاد با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفندماه ۹۱ به ازای هر سهم ۳۷۰ ریال سود پیش بینی کرده است.

 

گروه صنعتی سپاهان افزایش سرمایه شرکت به مبلغ ۰۰۰ ر ۱۰۰ میلیون ریال (معادل ۵۰ درصد) از محل سود انباشته به تصویب رسید.

 

کشتیرانی دریای خزر افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۲۴۹ ر ۲۰۶ میلیون ریال به مبلغ ۰۰۰ ر ۲۵۰ میلیون ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به صورت قطعی مورد تصویب مجمع قرار گرفت.

 
سررسیدهای مختلف قراردادهای آتی امروز با افزایش قیمت مواجه شدند. دلار در ابتدای معاملات با افزایش قیمت تا ۱۷۴۵ تومان مواجه بود ولی در حال حاضر به ۱۷۱۸ تومان کاهش پیدار کرده است. سکه هم در حال حاضر با کاهش ۶ هزار تومانی به ۶۷۲ هزار تومان رسیده است.