بازار سهام در نخستین روز هفته ،با رشد ۳۷۲ واحدی از مرز ۳۱ هزاری عبور کرد . این رشد بیش از همه مدیون رفت و امدهای پر فایده بورسی است . رفت و امدهایی که با خود سود به همراه دارد .

 

امروز بازهم گزارش های میان دوره ای ، نفس بازار را تازه کرد .با وجود رشد های سریع و عبور شاخص از مرزهای روانی، هنوز شاخص به استراحت نپرداخته است . یعنی گزارش های میان دوره ای فرصت استراحت به بازار نمی دهند. امروز گل گهر بعد از انتشار پیش بینی سود جدیدش به بازار برگشت و با ۴.۵ درصد رشد قیمت و معاملات پرحجمش نقش مهمی در صعود شاخص داشت .

 

شرکت صنعتی و معدنی گل گهربا ۲۷ درصد تعدیل ، پیش بینی سود سال جاری خود را ۱۳۹ تومان اعلام کرد و در قیمت ۹۳۹تومان به بازار برگشت .

 

با رشد سود سنگ آهنی ها وامید ومعادن بشدت مورد توجه قرار گرفته اند .وسپه با عبور از سطح ۱۷۷ تومان به سمت ۲۰۰ تومان در حرکت است اما ابتدا باید از ۱۸۰ تومان که سطح مقاومت این شرکت است عبور کند .

وامید نیز امروز در درصد های مثبت معامله شد. رشد های چند روز اخیر این نماد کم کم شرایط را برای این سهم سخت تر می کند. هرچند گزارش کچاد نیز در راه است . کچاد نیز برای تعدیل عایدی متوقف است . گمانه زنی ها حاکی  از تعدیل ۴۵ درصدی این شرکت است .شاید هم وامید تا ۶۰۰ تومانی شدن بدون تنفس ادامه دهد

انتشار گزارش های ۶ ماهه رونق بازار سرمایه را دوچندان کرده است.تعدیل های پی در پی سود شرکت ها ، بار دیگر سرمایه گذاران را به آینده سهام شرکت های بورسی خوشبین کرده است .

 سریال تعدیل ها ،و بازگشایی نمادها شاخص بورس را ۳۱هزاری کرد. بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص معاملات نمادهای فولاد، کگل، غدیر، شپدیس، پارسان و شبندر به جای گذاشتند.

 امروز نماد شراز نیز برای تعدیل عایدی متوقف شد . این توقف نیز رونق معاملات شبندر را در پی داشت . این سهم به شدت مورد توجه سرمایه گذاران خرد است . بررسی معاملات بازار نشان می دهد عمده خریداران سهم حقیقی هستند در حالیکه فروشنده سهم در روز چهارشنبه حقوقی ها بودند .

 

شبندر معامله بلوکی نیز در پیش دارد و سرمایه گذاران به اینده سهم خوشبین هستند . همین موضوع باعث تشکیل صف خرید سنگین برای سهم شده است . شبریز نیز در گزارش شش ماهه۴۹۹ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده که ۷۸ درصد پیش بینی سود سالانه است. این شرکت پیش بینی سود سال جاری خود را ۵۷۱ ریال اعلام کرده است.

 

در گروه پتروشیمی ها نیز شاهد افزایش قیمت سهام همه گروه بودیم . در گروه پتروشیمی شفن گزارش ۶ ماهه خود را با پوشش ۹۴ درصدی منتشر کرده است. این شرکت ۱۷۸۵ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده درحالیکه پیش بینی سود سالانه آن ۱۸۷۹ ریال است. شفن نیز بزودی تعدیل خود را اعلام خواهد کرد.مارون نیز با شایعه تعدیل عایدی همراه است . بررسی گزارش های مالی پتروشیمی ها بیانگر پتانسیل سوداوری بالای این گروه است که می تواند تعدیل های بیشتری را برای این گروه رقم بزند. مهمترین عامل تاثیرگذار بر پتروشیمی ها در شرایط فعلی نرخ ارز است.

 

نفت و گاز پارسیان ۴۷ درصد از شبریز را در اختیار دارد و غدیر نیز سهامدار عمده پارسان است. انتظار می رود پارسان و غدیر با تعدیل بسیار خوبی مواجه شوند.

 

امروزخبری منتشر شد که نشان می دهد وزارت صنایع به رشد اخیر قیمت ها در بورس کالا حساس شده است . این موضوع ریسک گروه فولادی و تا حدودی محصولات پتروشیمی را افزایش داده است . امروز فولاد مبارکه روز بسیار پر جچمی را سپری کرد اما تلاش آن برای عبور از سطح ۳۸۵تومان بی نتیجه ماند و نوسانی درمحدوده ۳۸۰ تا ۳۸۴ تومان داشت.

در این گروه فولاژ گزارش شش ماهه خود را منتشر کرد و بر اساس آن ۵۵۳ ریال سود به ازای هر سهم طی ۶ ماه محقق کرده است . این درحالی است که پیش بینی سود این شرکت ۳۳۹ ریال اعلام شده است. فولاژ بزودی پیش بینی سود جدید خود را اعلام می کند که احتمالا رشد ۱۰۰ درصدی خواهد داشت .

امروز فخوز و فخاس هر دو در درصد های مثبت معامله شدند .فخوز سهمی است که بشدت مورد علاقه حقوقی هاست و عمده خریداران آن در  روز چهارشنبه حقوقی ها بودند. رشد قیمت محصولات فخاس ، این شرکت را برای تعدیل عایدی آماده می کند. ذوب آهن امروز با وجود انکه با عرضه سنگینی مواجه شد اما بازهم برای آن صف خرید تشکیل شد واز سطح ۲۶۵ تومان عبور کرد.

 

در گروه سرمایه گذاری ها شرایط مناسب بود و بیشتر نمادهای این گروه با رشد قیمت مواجه شدند . رشد قیمت مصالح اگرچه در ابتدا حاشیه سود این شرکت ها را کاهش می دهد اما به نظر می رسد کم کم این شرکت ها با توجه به نسبت قیمت بر درامد پایین نیز می توانند مورد توجه بازار قرار بگیرند.

 

امروز غدیر در قیمت های ۴۹۶ تومان معامله شد . این شرکت پتانسیل سوداوری بالایی دارد.  شرکت سرمایه گذاری غدیر ۳۴ درصد فولاژ را در اختیار دارد . بنابراین غدیر از محل رشد سود دوبرابری فولاژ نیز بهره مند می شود .این درحالی است که غدیر از محل رشد سود پتروشیمی ها و پارسان نیز با اقبال مواجه خواهد شد. قابل توجه آنکه در نماد غدیر فروشنده ها در روز چهارشنبه بیشتر حقیقی بودند.

 

صندوق بازنشستگی کشوری و سرمایه گذاری خارزمی سهامداران این شرکت هستند که از این رشد سود متاثر خواهند شد. امروز خارزم با عرضه مواجه شذ اما به نظر می رسد کم کم بازار متوجه این نماد نیز خواهد شد.

 

امروز برای نمادهای پالایش نفت بندرعباس، فولاد خراسان، کارت اعتباری ایران کیش، مخابرات، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، سرمایه گذاری سپه و خدمات انفورماتیک صف خرید سنگینی شکل گرفت.اما نمادهای غذایی و برخی قندی ها با صف فروش مواجه شدند.

 

 یکی از شرکت هایی که با توجه به پوشش مناسب سود و نسبت قیمت بر درامد مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است، رانفور است . این سهم با پوشش ۶۴ درصدی با احتمال تعدیل عایدی مواجه است .