به دنبال گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در نشست هفته آینده قیمت جهانی طلا شب گذشته با کاهش روبرو شد و این روند نزولی امروز سه شنبه نیز ادامه داشته است.

به گزارش راتین بورس به نقل ازسایت طلا به نقل از رویترز، در حالی که آخرین نشست فدرال رزرو آمریکا قرار است هفته آینده برگزار شود ، گمانه زنی های زیادی در خصوص افزایش نرخ بهره فدرال رزرو مطرح شده و این مساله موجب تقویت ارزش دلار و در نتیجه کاهش قیمت جهانی طلا شده است.

بر اساس این گزارش تصمیم اخیر اوپک برای حفظ سقف تولید نفت در نشست اخیر نیز موجب شده تا قیمت جهانی نفت به پایین ترین سطح در ۷ سال اخیر برسد و این مساله نیز تاثیر منفی بر قیمت جهانی طلا داشته است.

قیمت هر اونس طلا امروز سه شنبه که برای لحظاتی به کمتر از ۱۰۶۹ دلار رسیده بود با ۰.۲ درصد افزایش به سطح ۱۰۷۲ دلاری رسیده است. قیمت طلا شب گذشته نیز با کاهش ۱.۵ درصدی روبرو شده بود.

جیمز استیل تحلیلگر ارشد موسسه مالی اچ اس بی سی تاکید  کرد: کاهش قیمت کالاهای مختلف به خصوص نفت و تقویت ارزش دلار تاثیر منفی زیادی بر قیمت طلا داشته است. به نظر می رسد قیمت طلا تا زمان برگزاری نشست فدرال رزرو آمریکا در حالتی تدافعی قرار خواهد داشت.

گزارش سایت طلا حاکیست، ادامه روند نزولی قیمت نفت می تواند موجب افزایش نگرانی ها نسبت به رکود و کاهش سطح قیمتها شود و این مساله عاملی منفی برای قیمت طلا خواهد بود. تقویت ارزش دلار نیز موجب کاهش تقاضا برای طلا شده است.

انتشار آمارهای مربوط به وضعیت بازار اشتغال آمریکا در ماه نوامبر تاثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار داشته است. اکنون سرمایه گذاران بیشتری بر این باورند که فدرال رزرو در نشست آتی خود برای نخستین بار از سال ۲۰۰۶ میلادی نرخ بهرهرا افزایش خواهد داد.

قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۹.۵ درصد کاهش داشته تا برای سومین سال متوالی کاهش چشمگیری را تجربه کند. میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با ۰.۶۵ درصد کاهش به کمتر از ۶۳۴ تن رسیده است که این پایین ترین رقم از سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی به شمار می رود.