بر اساس گزارش راتین بورس به نقل از تسنیم

 

رئیس جمهوری فرانسه، روز یکشنبه، در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر رژیم صهیونیستی در تل آویو، توافق با ایران را بر سر برنامه هسته ای به رعایت ۴ شرط مربوط کرد.
 
 «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی ادعا کرد: «فرانسه طرفدار توافقی مقدماتی با ایران است اما این توافق باید با رعایت ۴ شرط همراه باشد از جمله اینکه تمامی تاسیسات هسته ای ایران از هم اکنون زیر نظارت بین المللی قرار گیرد، غنی سازی ۲۰ درصد به تعلیق درآید، ساخت راکتور آب سنگین اراک متوقف شود و ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نیز کاهش یابد.»
 
فرانسوا اولاند ادعا کرد این شروط چهارگانه از جانب گروه ۱+۵ مطرح شده است.
 
رئیس جمهور فرانسه که که روز یکشنبه برای دیداری ۳ روزه وارد سرزمین های اشغالی شده است، در بدو ورود به فرودگاه «بن گوریون» در تل آویو گفت: «تعهد فرانسه به امنیت اسرائیل، تعهدی دیرینه و تزلزل ناپذیر است.»
 
مقامات رژیم صهیونیستی نیز از رئیس جمهور فرانسه استقبال کم سابقه ای به عمل آوردند و «شیمون پرز» رئیس این رژیم، بنیامین نتانیاهو و نیز هیئت وزیران برای این استقبال، به فرودگاه رفته بودند. چنین استقبال گسترده ای در اسرائیل از یک مهمان خارجی در گذشته تنها برای پاپ اعظم کاتولیک های جهان و یا روسای جمهوری آمریکا سابقه داشته است.
 
با اینکه سفر اولاند به سرزمین های اشغالی از قبل برنامه ریزی شده بود اما با توجه به موضعگیری اخیر فرانسه در مذاکرات اتمی دو هفته پیش در ژنو که مانع از نهایی شدن توافق درحال تنظیم با ایران شد، این موضوع خشنودی عمیق مقامات صهیونیست را موجب شد.
 
این نخستین سفر رسمی فرانسوا اولاند به سرزمین های اشغالی در یکسال و نیم ورود او به کاخ الیزه به عنوان نماینده حزب سوسیالیست فرانسه است.
 
«لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه در این سفر اولاند را همراهی می کند. موضعگیری وی در مذاکرات اخیر ژنو، مانع از تفاهم احتمالی میان ایران و گروه کشورهای ۱+۵ شد؛ بنیامین نتانیاهو در آن روز گفت: «این موضع قاطعانه فرانسه را به اولاند تبریک می گویم و قدردان فرانسه هستم.»
 
فرانسه عامل اصلی بی‌نتیجه ماندن مذاکرات ایران و ۵+۱ در مذاکرات موسوم به ژنو ۵ محسوب می‌شود.