بازار بورس یکی از پیچید‌ه‌ترین بازارهای تجاری جهان به شمار می‌آید. هر اشتباه کوچک در دنیای بورس عواقب گاهاً جبران‌ناپذیری را برای سهام‌داران آن به همراه خواهد داشت. بنابراین قدم گذاشتن در آن مستلزم مجهز بودن به دانش کافی در این حوزه است. در این بین یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازار بورس، تحلیل بازار سهام است، تا جاییکه هیچ سهام‌داری بدون تحلیل در این بازار موفق نخواهد بود.

تحلیل‌گران این حوزه از روش‌های مختلفی برای تحلیل بازار بورس استفاده می‌کنند. یکی از بهترین روش‌ها، روش تحلیل تکنیکال است که جزء چند روش برتر این حوزه به شمار می‌آید. اما شما در مورد تحلیل تکنیکال چه می‌دانید؟

دوره آنلاین تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یا Technical analysis یکی از انواع تحلیل‌های بازارهای بورس اوراق بهادر و کالا، بازار ارز، سکه و فارکس محسوب می‌شود. هرچند ریشه این نوع تحلیل به قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی باز می‌گردد، اما امروزه همه دنیا آن را با نام چارلز داو، روزنامه‌نگار معروف آمریکایی و بنیان‌گذار مهم‌ترین روزنامه اقتصادی-سیاسی جهان یعنی وال استریت ژورنال و طراح شاخص میانگین صنعتی داوجونز می‌شناسند.

داو برای اولین بار با تشکیل نمودارهای قیمت و تحلیل و بررسی آن‌ها توانست این نوع تحلیل را به شکل مورد استفاده امروزی تبدیل کند. هرچند بسیاری افراد جان مورفی را پدر علم تحلیل تکنیکال می‌دانند، اما خود او در مقدمه کتاب معروفش با نام «تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه»، چارلزداو را به عنوان پدر این علم یاد می‌کند.

نکته کلیدی در این نوع تحلیل، «رفتار بازار» است. در قالب یک تعریف ساده می‌توان گفت در روش تحلیل تکنیکال، تحلیل‌گر با بررسی آنچه در گذشته بازار رخ داده است، آینده آن را پیش‌بینی می‌کند. در حال حاضر آمارها نشان می‌دهد که تحلیل تکنیکال یکی از پرکاربردترین روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها توسط معامله‌گران بازار بزرگ فارکس با گردش مالی در حدود ۵ تریلیون دلار در روز است.

ویدئوی معرفی دوره

 • مقایسه تحلیل تکنیکال با دیگر روش‌ها
 • مقایسه تحلیل تکنیکال با دیگر روش‌های تحلیلی بورس

  • تحلیل تکنیکال با انواع معاملات در بازارها سازگار است. برای این نوع تحلیل بازار استثنائی وجود ندارد و اصول آن در همه عرصه‌های معاملاتی قابل انجام است.
  • حجم اطلاعات در این روش نسبت به دیگر روش‌ها مثل فاندامنتال بسیار کمتر است. در دیگر روش‌ها مثل فاندامنتال شما با داده‌های زیادی از جمله صورت‌های مالی، وضعیت صنعت، عملکرد رقبا، چشم‌انداز اقتصادی و غیره سروکار دارید. بنابراین یک تحلیل‌گر تکنیکال می‌تواند به بازارهای مختلف سوئیچ کند اما این مسئله در روش دیگر مشکل به نظر می‌رسد.
  • تحلیل تکنیکی به زمان خاصی محدود نیست. این خود تحلیل‌گر است که مشخص می‌کند قصد پیش‌بینی چه بازه زمانی را دارد. کوتاه‌مدت، میان‌مدت و یا بلندمدت. این موضوع یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های این نوع تحلیل نسبت به دیگر روش‌ها به شمار می‌رود.

  از دیگر مزایای تحلیل تکنیکال نسبت به دیگر تحلیل‌های موجود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در لحظات بحرانی تغییرات بازار یک تحلیل‌گر تکنیکال آرامش بیشتری نسبت به دیگر تحلیل‌گر‌ها دارد.
  • این نوع تحلیل هزینه کمتری نسبت به تحلیل‌های دیگر معمول در بازار دارد.
  • دوره آموزشی برای یادگیری این تخصص، کوتاه‌تر از سایر روش‌ها است.
 • اهداف تحلیل تکنیکال
 • اهداف تحلیل تکنیکال در بازار بورس

  • پیش‌بینی آینده بازار و سهام: از ویژگی‌های اصلی بازار بورس، تغییرات ناگهانی آن است. اما متخصصان این حوزه معتقدند این تغییرات هرچند سریع رخ می‌دهد، اما قبل از وقوع نشانه‌هایی دارد که آن‌ها را قابل پیش‌بینی می‌کند. این موضوع می‌تواند سهام‌داران را در هرگونه تصمیم‌گیری راهنمایی کند.
  • مشخص کردن بهترین زمان برای خرید و فروش سهام: نمودارهای مختلف می‌تواند نمایانگر آن باشد که بازار در حال حاضر در چه مسیری قرار گرفته است، آیا زمان عرضه است یا تقاضا؟ آیا اکنون زمان خرید سهام است و یا فروش آن؟
  • مشخص کردن گذشته سهام مورد نظر: تحلیل تکنیکال برای سهامی که قصد خرید آن را دارید، اطلاعات خوبی از روند آن به شما خواهد داد. برای مثال سابقه سهام نشان می‌دهد که آیا این سهام دوران رشد خود را طی کرده و در حال حاضر روند افت خود را می‌گذراند یا بالعکس. این موضوع طبیعتاً به تصمیم‌گیری بهتر شما در خصوص خرید سهام مورد نظرتان کمک خواهد کرد.
 • چرا از تحلیل تکنیکال ؟
 • چگونه از تحلیل تکنیکال در بازار بورس استفاده می‌شود؟

  هدف از استفاده از این تحلیل در بازار پر پیچ و خم بورس، پیش‌بینی بازار از کوتاه مدت تا بلندمدت است. چراکه برخلاف روش تحلیل فاندامنتال که دید بلندمدتی به سهام و بازار آن دارد و معتقد است که اوراق بهادار دارای ارزشی ذاتی و بنیادی است و قیمت‌ها در بلندمدت به سمت این ارزش ذاتی میل می‌کنند، در این نوع تحلیل، از داده‌های خود بازار (Market data) برای هرگونه پیش‌بینی قیمت‌ها استفاده می‌شود. داده‌های بازار عبارتست از هرگونه تحرک قیمت‌های سهام، شاخص بازار، حجم سهام معامله شده و غیره که می‌تواند مانند چراغ راهی برای تصمیم‌گیری‌های آینده عمل کند.

  جزء جدا نشدنی تحلیل تکنیکال، نمودارها، اندیکاتورها و خطوط مختلف هستند. بررسی آنها به تحلیل‌گر کمک می‌کند تا بر اساس نمودارها، روند فعالیت‌ها و جهت حرکت آن را مشاهده کرده و برای آینده تصمیم‌گیری کند. از طرفی الگوهایی که قبلاً ترسیم شده است برای این افراد بسیار مهم است، چراکه تحلیل‌گران تکنیکال معتقدند تاریخ تکرار می‌شود و چنان‌چه در گذشته عاملی بر روند قیمت‌ها تأثیرگذار بوده است، این اتفاق می‌تواند در آینده هم تکرار بشود و این مسائل در پیش‌بینی آن‌ها را یاری می‌کند.

  سرفصل‌های دوره

  • آشنایی و کار با سایت Tsetmc.com
  • آموزش تکنیکهای خرید و فروش آنلاین
  • انواع نمودارهاو انواع Time frame
  • آموزش کار با نرم افزار تحلیلی ره آورد
  • استراتژی روند (Trend) و انواع آن
  • فیبوناچی و استراتژیها Fibonacci
  • میانگین متحرک Moving Average
  • کانال قیمت Channel line
  • مدیریت سرمایه Money Management
  • اندیکاتور Indicator اسیلاتورها Ocillators
  • واگرایی ها Divergense
  • شاخص قدرت نسبی RSI
  • مک دی MACD
  • استوکاستیک Stochastic
  • نمودار شمعی ژاپنی Candlestick
  • آموزش نرم افزارتحلیل Meta Trade
  • الگو های قیمت Price Patterns
  • آموزش امواج الیوت
  • فیبوناچی زمان Fibonacci time
  • کار با نرم افزار Dynamic Trader
  • آموزش کامل افزایش سرمایه
  جلسه اول
  آشنایی با بازار و ارکان بازار سرمایه
  جلسه نهم
  کانال قیمت Channel line

  مدیریت سرمایه Money Management

  جلسه دوم
  آشنایی و کار با سایت TSETMC

  آموزش کامل اطلاعات قیمتی بورس

  جلسه دهم
  اندیکاتورIndicator و اسیلاتورOcillators

  واگرایی ها Divergense

  شاخص قدرت نسبی RSI

  جلسه سوم
  ادامه کار با سایت TSETMC

  آموزش کامل اطلاعات قیمتی بورس

  جلسه یازدهم
  مک دی MACD

  استوکاستیک Stochastic

  جلسه چهارم
  ادامه کار با سایت TSETMC

  انواع نمودارها و انواع Time frame

  جلسه دوازدم
  نمودار شمعی ژاپنی Candlestick
  جلسه پنجم
  آموزش تکنیکهای خرید و فروش آنلاین

  مفهوم(Support) و (Resistance) و سیگنال

  جلسه سیزدم
  آموزش نرم افزارتحلیل Meta Trade

  سیستم معاملاتی Ichimoku

  جلسه ششم
  استراتژی روند (Trend) و انواع آن
  جلسه چهاردهم
  الگو های قیمت Price Patterns
  جلسه هفتم
  فیبوناچی و استراتژیها Fibonacci
  جلسه پانزدهم
  آموزش امواج الیوت

  کار با نرم افزار Dynamic Trader

  جلسه هشتم
  میانگین متحرک Moving Average
  جلسه شانزدهم
  فیبوناچی زمان Fibonacci time

  آموزش کامل افزایش سرمایه

  فراموش نکنید که عوامل مختلفی بر روی این تحلیل تأثیر خواهد گذاشت. از طرفی همان‌طور که گفته شد، آموزش آن در زمان کوتاه‌تر و با سرعت بیشتری نسبت به دیگر روش‌ها انجام می‌شود و همین موضوع این تخصص را از دیگر رقبای خود متمایز می‌کند. بنابراین اگر شما قصد حضور در دنیای تالار شیشه‌ای بورس را دارید، آموزش تحلیل تکنیکال یکی از ضروری‌ترین آموزش‌ها برای شما به حساب می‌آید.

  ما در مؤسسه آموزشی راتین بورس هدف اصلی خود را همراهی مشتریانمان در کشف توانایی‌هایشان برای فعالیت در بازار بورس و کمک به ایشان در حفظ سرمایه‌شان در گام نخست و کسب سود معقول در درجه بعدی تعریف کرده و برای تحقق این هدف آموزش تحلیل تکنیکال را به‌عنوان اصلی‌ترین دوره آموزشی در بازار بورس، به‌صورت آنلاین برگزار کرده‌ایم تا بتوانیم بدون محدودیت‌های مکانی و جغرافیایی خاصی همچنان تحلیل‌گرانی حرفه‌ای با توانایی معاملاتی بالا را روانه بازار بورس کنیم.

  دوره آنلاین تحلیل تکنیکال پیش‌نیازی نداشته و شامل مباحث آموزشی تکنیکال از مبتدی تا تحلیل‌گری حرفه‌ای بصورت جامع و کامل می‌باشد.

  همچنین در پایان هر جلسه از کلاس، فیلم آموزشی آن در اختیار دانش‌پذیران قرار می‌گیرد.

  شرایط ویژه راتین بورس برای حضور در دوره آنلاین تحلیل تکنیکال

  تخفیف فوق العاده ۳۰۰۰۰۰ تومانی شرکت در دوره آنلاین

  هزینه این دوره بصورت حضوری ۴.۵۰۰.۰۰۰ تومان می‌باشد و در دوره مجازی هزینه ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان تعیین شده ولی در حال حاضر تا ۶خرداد با تخفیف ویژه به ۱.۲۰۰.۰۰۰ تومان کاهش یافته است

  امکان پرداخت شهریه در ۲ قسط

  شما می‌توانید شهریه را در دو قسط ۷۰۰ و ۵۰۰ هزار تومانی پرداخت نمایید. برای پرداخت قسط اول با تکمیل فرم ثبت‌نام زیر و پرداخت شهریه، رزرو خود را سریعاً انجام دهید.

  همراهی استاد پس از اتمام دوره برای حضور موفق در بازار بورس

  تعهد راتین بورس در کنار کیفیت بالای آموزشی، حمایت بدون محدودیت زمان می‌باشد و ما از سال ۱۳۸۹ تاکنون دانشپذیران خود را زیر چتر حمایتی اساتید حرفه‌ای بازار قرار داده‌ایم و دانشپذیران آنلاین نیز پس از ثبت نام مورد حمایت، جهت فعالیت در بازار قرار خواهند گرفت.

  صدور مدرک معتبر از مؤسسه آموزشی راتین بورس

  مشخصات دوره

  یکشنبه، سه شنبه، پنجشنبه ساعت ۲۰:۳۰ الی ۲۲

  مدت دوره : ۲۴ ساعت در ۱۶ جلسه

  شروع کلاس: پس از تکمیل ظرفیت در تیرماه

  فرم ثبت نام دوره

  تحلیل تکنیکال چیست؟

  یکی از انواع روش‌های تحلیل بازار بورس، روش تحلیل تکنیکال است. در این روش تحلیل‌گر با استفاده از روند نمودارها و بررسی آنچه تا کنون در بازار سهام رخ داده است، آینده آن را پیش‎بینی می‌کند. در واقع در این نوع از تحلیل، رفتار بازار مهم‌ترین نقش را در تصمیم‌گیری‌ها ایفا می‎کند.

  تحلیل تکنیکال چه کاربردهایی دارد؟

  علاوه‌بر استفاده از این نوع تحلیل در بورس، می‎توان از تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال، بازار فارکس، بازار ارز و سکه و طلا و حتی بازارهای دیگر نظیر مسکن و دیگر کالاها نیز استفاده نمود.

  اصول اصلی تحلیل تکنیکال چیست؟

  اولاً تحلیلگران تکنیکال معتقدند قیمت برای آنان کافیست و همه آنچه بر قیمت تأثیرگذار است در خود آن لحاظ شده است. دوماً افزایش یا کاهش قیمت در صورت عدم وقوع شرایط خاص، طبق روند خود به جلو می‌روند و سوم تاریخ در بازار تکرار می‎شود. این سه اصل از اساسی‎ترین موارد تحلیل تکنیکال به شمار می‌روند.

  چرا باید تحلیل تکنیکال یاد بگیریم؟

  ورود به دنیای بورس و بازارهای مشابه نیازمند یادگیری روش‎های تحلیلی برای برخورد با شرایط مختلف است. این مسئله به کاهش ریسک سرمایه‌گذاری شما تا حد زیادی کمک خواهد کرد. گفته می‌شود که یک تحلیل‌گر تکنیکال در مقابل تغییرات و نوسانات بازار تا حد زیادی آماده است.

  تحلیل تکنیکال چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

  در صورت تشکیل نمودارهای اصولی و بررسی آن‌ها می‌توان از اطلاعات یک تحلیل تکنیکال علمی همراه با تجربه، در بررسی روند قیمت سهام در بورس، بهترین زمان خرید و فروش و آگاهی از آینده بازار کمک گرفت. به طور کلی انتخاب مسیر سرمایه‌گذاری در بازه‌های زمانی مختلف از موارد استفاده این نوع تحلیل به حساب می‌آیند.

  مهم‌ترین تفاوت بین تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال چیست؟

  هرچند که این دو نوع تحلیل مثل دو بال برای موفقیت‎های مالی شما عمل می‎کنند، اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که بنظر می‎رسد مهم‎ترین آن‎ها حجم کمتر اطلاعات و یادگیری آسان‌تر تحلیل تکنیکال نسبت به تحلیل بنیادی است. موضوعی که آن را به یکی از پرطرفدارترین دوره‌های تحلیلی تبدیل کرده است.

  آیا محتوای دوره آموزشی حضوری با آنلاین متفاوت است؟

  خیر. نه تنها محتوای آموزش مجازی با حضوری متفاوت نخواهد بود بلکه مزایای موجود در روش آنلاین از جمله صرفه‌جویی در زمان، انعطاف‌پذیری بالاتر و بهره‌وری بیشتر کلاس آموزشی مخاطبان ما را به انتخاب نوع مجازی یادگیری سوق داده است.

  آیا برای یادگیری تحلیل تکنیکال پیش‌نیاز خاصی احتیاج است؟

  هرچند که بهتر است قبل از شروع دوره‌های آموزشی تحلیل تکنیکال مخاطبان اطلاعاتی در مورد بازارهای مالی، بورس و مفاهیم کلی آن داشته باشند، اما در غیر این صورت نیز جای نگرانی وجود ندارد چرا که مفاهیم از ابتدا برای داوطلبان تشریح خواهد شد و به پیش‌نیاز خاصی احتیاج نیست.

  برای حضور در کلاس نیاز به برنامه خاصی برای نصب هست؟

  بله. جلسات آنلاین از طریق زیر ساخت اسکال روم برگزار می‌شود که یکی از قوی‌ترین بسترهای برگزاری کلاس‌های آنلاین در کشور می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با نحوه ورود به کلاس لطفاً ویدئویی آموزشی راتین بورس را مشاهده نمایید.

  آیا فیلم و فایل‌های کلاس در اختیار دانش‌پذیر آنلاین قرار می‌گیرد؟

  بله. در پایان هر جلسه ویدئوی ضبط شده آن برای دانش‌پذیران ارسال خواهد شد.

  نظرات دانش پذیران

  آقای مهرداد

  ضمن تشکر بسیار زیاد از بابت این دوره فوق العاده، سرفصل بندی هوشمندانه رئوس مطالب، آموزش گام به گام و واقعا استاندارد مرحله به مرحله کار و قدرت انتقال عالی مفاهیم به دانش‌پذیران، مایلم عرض کنم چقدر خوشحالم از آشنایی با شما و موسسه منظم، وزین و دانش‌محور راتین بورس. هر جلسه درس شما باعث می‌شودچقدر کم می‌دانستم.

  خانم راضیه رجایی

  پیشرفت و علاقه‌ام را به سرمایه‌گذاری در بورس را مدیون تلاش‌ های شما استاد فداکار و دلسوز هستم و از شما برای آموزش خوب و راهنمایی‌های همیشگی‌تان سپاسگزارم. امیدوارم این فرصت را داشته باشم که در دوره‌های آموزشی آتی که برگزار می‌کنید نیز شرکت کنم.

  Open chat
  سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟