بر اساس گزارش راتین بورس به نقل از بورس نیوز

 

وزیر خارجه ایران با بیان این که شش کشور (۱+۵) شاید تفاوت‌های نظری داشته باشند اما امید داریم به یک توافق دست یابیم، گفت: پیشرفت‌هایی داشته‌ایم و امید داریم کمی پیش‌تر به توافق برسیم.
 
دکتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در نشست خبری مشترک با کاترین اشتون در پاسخ به سوالی درباره نقش فرانسه و موضع این کشور افزود: انتظار داریم اعضای ۳+۳ دیدگاه خود را داشته باشند و از همه آن‌ها برای حضور در کنفرانس قدردانی می‌کنم.
 
او در پاسخ به این که آیا از موضع فرانسه نارحت هستید؟ گفت: طبیعی است وقتی به جزییات می‌پردازیم تفاوت‌هایی هست. ناامید نشدم. زیرا جلسه خوبی بود و بیش از دو ساعت صحبت کردیم. آن چه که مهم است اراده برای خاتمه دادن به این شرایط است. توافق حاصل خواهد شد. این اراده را داریم که درنشست بعدی گام‌های رو به جلویی برداریم. اما تفاوت‌هایی داریم به همین دلیل مذاکره می‌کنیم. اگر تفاوت نداشتیم که تا ساعت یک صبح (به وقت محلی) مذاکره نمی‌کردیم. 
 
رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: مذاکرات ایران و ۱+۵، ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) از سر گرفته می‌شود.
 
کاترین اشتون، نماینده ۱+۵ در گفت‌وگوهای هسته‌یی با ایران، افزود: در جلسه طولانی حضور داشتیم و سه روز درگیر مذاکرات سازنده بودیم و از حضور وزیران خارجه در این‌جا سپاسگذاریم.
 
او ادامه داد: مجددا ۲۰ نوامبر (۲۰ آبان) در ژنو مذاکرات ایران و ۱+۵ برگزار می‌شود.
 
اشتون در پاسخ به سوالی گفت: همان طور که ظریف هم گفت درگیر مذاکرات سخت بودیم و هدف‌مان این است که به نتیجه برسیم و به این محل برمی‌گردیم که به این مساله بپردازیم.
 
وی در پاسخ به این پرسش که نقش فرانسه در این مذاکرات چگونه بود؟ گفت: فرانسه نقش مهمی را در ۱+۵ ایفا می‌کند و امروز هم همین طور بود؛ به همراه همکاران دیگر. من از تمام وزیران تشکر می‌کنم. 
 
وزیر خارجه آمریکا گفت: مذاکرا ت جدی و سازنده و مبتنی بر احترام متقابل بود.
 
جان کری، وزیر خارجه آمریکا پس از ۳ روز مذاکرات ایران و ۱+۵ افزود: بدون اغراق می‌گویم که پیشرفت قابل توجهی در حرکت به جلو داشتیم. الان که ژنو را ترک می‌کنم سوالی در ذهنم وجود ندارد. با حسن نیت می‌توانیم به موفقیت دست پیدا کنیم
 
او اظهار کرد: دیپلماسی به زمان نیاز دارد و طول می‌کشد تا اعتماد بین دو کشوری که زمان‌های طولانی اعتماد بین آن‌ها از بین رفته است احیا شود.
 
وزیر خارجه آمریکا با بیان این که ما به نگرانی‌های متحدان خود احترام می‌گذاریم گفت: مدت زمان زیادی است که بر روی این مساله کار می‌کنیم و سعی می‌کنیم راهی مسالمت‌آمیز برای مساله هسته‌یی ایران پیدا کنیم.
 
کری در پاسخ به سوالی درباره اصرار سنا برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: آمریکایی‌ها نباید اشتباه کنند. هر روزی که تفاهم عقب می‌افتد ایران غنی‌سازی بیش‌تری انجام می‌دهد. پس باید اقداماتی انجام دهیم که رسیدن به یک تفاهم را نزدیک‌تر کنیم.
 
وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: انجام ندادن یک تفاهم به معنای نداشتن تفاهم نیست. ما به این‌جا با زبان‌های مختلفی آمده‌ایم و این طبیعی است. باید با هم کار کنیم و این طبیعت مذاکره است.
 
وی در پاسخ به سوالی دیگر در مورد راکتور اراک گفت که باید نگرانی‌های ما در این زمینه رفع شود.