طلا در بازار جهانی در شرایطی که سرمایه گذاران به حاشیه بازار رفته‌اند و منتظر روشن شدن نتایج نشست سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا هستند، اندکی افزایش یافت.

569593-gold-1372416325-220-640x480

به گزارش راتین بورس به نقل از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۰۶۶ دلار رسید. بهای معاملات این بازار پس از اینکه روز دوشنبه حداکثر ۱.۵ درصد کاهش یافت و به ۱۰۵۸ دلار رسید، روز سه شنبه اندکی بالا رفت.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در فوریه با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۰۶۳ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز سه شنبه در بازه ۱۰۵۷ تا ۱۰۶۷ دلار معامله شد و تا پایان روز با ۰.۲ درصد یا ۱.۸۰ دلار کاهش، به ۱۰۶۱ دلار رسید.

بانک مرکزی آمریکا آخرین نشست سیاست گذاری امسال را روز سه شنبه آغاز کرد و انتظار می‌رود در پایان این نشست دو روزه، نخستین افزایش نرخ‌های بهره در ۹ سال گذشته را تصویب کند.

طبق آمار معاملات، احتمال افزایش نرخهای بهره در نشست دسامبر کمیته بازار آزاد فدرال بانک مرکزی آمریکا ۷۶ درصد است که در مقایسه با ۶۶ درصد در ماه گذشته، بالاتر رفته است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طلا تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخهای بهره که جذابیت سرمایه گذاری در دارایی‌های بدون بازده مانند این فلز زرد را کمتر می‌کند، از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون حدود ۱۰ درصد کاهش قیمت داشته و به سوی سومین کاهش سالانه متوالی پیش می‌رود.

به گفته تحلیلگران، سرمایه گذاران طلا در وضعیتشان تغییری نخواهند داد و همچنان در حاشیه بازار خواهند ماند.

میزان ذخایر صندوقهای سرمایه گذاری با پشتوانه طلا روز سه شنبه برای سومین روز کاهش یافت و به ۱۴۶۳.۸۶ تن رسید که کمترین میزان از فوریه سال ۲۰۰۹ بود.

جیمز استیل، تحلیلگر موسسه مالی “اچ اس بی سی” پیش بینی کرد طلا ممکن است در واکنش اولیه به افزایش نرخها، کاهش قیمت پیدا کند اما از آنجا که افزایش مذکور تدریجی خواهد بود، هر گونه فروش گسترده در بازار این فلز ارزشمند عمر کوتاهی خواهد داشت. از سوی دیگر لحن موافق بانک مرکزی درباره افزایش نرخها، از صعود ارزش دلار پشتیبانی خواهد کرد و به این ترتیب صعود برای طلا که معمولا خلاف جهت این ارز حرکت می‌کند، دشوار می‌شود.

بعضی از معامله گران می‌گویند انتظار برای افزایش نرخها، تاثیر خود را بر قیمت طلا گذاشته است و اگر بانک مرکزی آمریکا اعلام کند دورهای بعدی افزایش نرخها تدریجی خواهد بود، ممکن است طلا به سطح بالاتری صعود کند.

با اینهمه سایرین معتقدند صعود برای طلا در شرایطی که عوامل موثر چندانی برای بهبود قیمت آن وجود ندارد، دشوار خواهد بود و از این رو انتظار دارند طلا به ۱۰۰۰ دلار سقوط کند.

در میان سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، ۱۳.۸۴ دلار معامله شد. هر اونس پلاتین با ۰.۷ درصد افزایش، به ۸۶۰ دلار رسید در حالیکه هر اونس پالادیم با ۰.۵ درصد کاهش، ۵۶۳ دلار بود.