امروز  بازهم  موج های سیاسی بازار را فرا گرفته و سهامدار از خرید و فروش می ترسید . او بازهم  می بیند  که  سرنوشت بازار به  دستان  سیاسیون  گره خورده و البته  این  سرنوشت  انکار ناپذیر بازار است که  این  روز ها  را  سپری می کند .

 

تا بوده همین  بوده  یک  روز تند و تر و یک  روز کند تر . با این تفاوت  که  امروز دو چاشنی دیگر نیز در کنار تحولات  سیاسی مزه  بازار را عوض کرده  بودند . چاشنی اول به  اثر گذاری بازارهای جهانی بر بازار بر می گردد که  بخش اعظمی از شرکت های فلزی و معدنی را با خود منفی کرد  و چاشنی دوم  به برخی خبرهای اقتصادی و گزارشهای مالی بر می گشت که  برخی نمادها  را  با  خود همراه  کرده  بود  . در کنار آنها  تحرکات  ویژه ای نیز در بازار  در مورد  برخی خبرهای ویژه  به خصوص معاملات  بلوکی  و گزارش های برخی شرکت هادر جریان  است که می تواند شرایط خوبی را برای برخی نماد ها رقم  بزند .

 

اما  شرایط بازار امروز با روز های قبل تفاوت  آنچنانی نداشت و تنها  فرقش این  بود که  ابهامات  سیاسی بیش از روز های دیگر شده است و وزن خبرهای سیاسی از روز های قبل بیشتر است  .

 

بازارهای جهانی امروز را در تعطیلی به سر بردند اما در پایان معاملات روز گذشته در ادامه روند کاهش یورو در مقابل سایر ارزهای معتبر شاهد تداوم کاهش قیمت جهانی به خصوص در بازار فلزات اساسی بودیم ، اما با توجه به تعطیلی این بازارها برای روز اینده نمی توان انتظار داشت بازار روز اینده کشورمان چندان تحت تاثیر بازارهای جهانی باشد اما نوسان نرخ ارز در بازار داخل دیگر عاملی است که تا حدودی بازار سرمایه را تحت تاثیر خود قرار می دهد . پس از رشد نسبتا قابل توجه قیمت ارز در روزهای گذشته امروز با عرضه دلار از سوی بانک مرکزی بار دیگر شاهد متعادل شدن معاملات دلار در بازار آزاد و افت نسبی آن بودیم . به نظر می رسد بانک مرکزی در مقطع کنونی برنامه کنترل نرخ ارز در محدوده ۱۵۰۰۰ – ۱۷۰۰۰ ریال را در دستور کار خود قرار داده البته به نظر می رسد علیرغم اقدامات کنترلی دولت در بازار آزاد نیز تصمیمات احتمالی نشست سوم خرداد ماه نوسانات نرخ ارز را نیز تحت تاثیر قرار دهد .

 

در بازار امروز دو گروه سیمانی و حمل و نقل که مصرف انرژی بالایی دارند با اقبال مواجه بودند. سیمانی‌ها به دلیل افزایش نرخ ارز و همچنین احتمال دریافت مجوز افزایش نرخ در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و گروه حمل و نقل هم به دلیل احتمال رفع تحریم‌ها پس از مذاکرات پیش‌رو در بغداد مورد توجه بازار هستند.در گروه حمل و نقل دریایی و در پی بروز نشانه هایی از توافق ایران و گروه ۱+۵ در گفتگوهای بغداد در روز سوم خرداد، پیش بینی ها از لغو تحریمها و بهبود وضعیت گروه حمل و نقل به خصوص حمل و نقل دریایی تقویت یافته است در این ارتباط و در بازار امروز،حفارس با بیش از ۱میلیون صف خرید .حکشتی با ۲میلیون صف حپترو ۳۶۰هزار صف خرید است . نماد حتاید نیز ۲.۶ درصد مثبت ۳۳۸۹ریال معامله می شود.

 

در بازار امروز همگام با روند مثبت بازار شاهد مثبت شدن روند شرکتهای سرمایه گذاری نیز بودیم البته جدای از روند بازار برخی از سهام شرکتهای سرمایه گذاری زیر ارزش ذاتی خود در حال معامله میباشند به خصوص اینکه این دسته از شرکتها با احتمال رشد سوداوری و تعدیل عایدی هم همراه میباشند. در این گروه شنیده شده ، با توجه به گزارشی که نماد وبانک به بازار اعلام نموده و از سیاست های شرکت بر می آید ، حداقل ۸۰ تومان در مجمع تقسیم می نماید. حتی برخی شنیده ها حاکی از تقسیم ۱۰۰ تومانی است.برخی کارشناسان تکنیکی می گویند این سهم در محدوده ی ۳۶۰ تا ۳۷۰ با دیدی میان مدت مناسب است.

 

امروز در نمادهای فلزی و فولادی شاهد دو دستگی در نمادهای این گروه بودیم در این گروه فعلا تمام چشم ها به نشست سوم خرداد ماه دوخته شده است نشستی که بیشتر برای دلار و روند حرکتی ان مهم است تا خود سهام فولادیها کاهش نرخ بیشتر دلار میتواند زمینه ساز افت بیشتر قیمت محصولات فولادی را رقم بزند و افزایش نرخ دلار باز  میتواند قیمت محصولات فولادی را به اوج خود بازگرداند.همچنین شرکت تولید مواد اولیه فولاد صبانور با نماد کنور و با سرمایه ۲۴ میلیارد تومان، صورت های مالی حسابرسی نشده ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۹۰ را منتشر کرد. بر این اساس، کنور در سال ۹۰ با افزایش ۵۸ درصدی فروش و ۱۳ درصدی بهای تمام شده کالای فروش رفته و ۷۱ درصدی درآمد حاصل از سرمایه گذاری مواجه بوده که بدین ترتیب سود خالص هر سهم خود را با افزایش ۶۷ درصدی نسبت به سال مالی گذشته به رقم ۲۴۲۱ تحقق بخشیده است. فروش سهام شرکت های بورسی و سود حاصل از سهام شرکت های سرمایه پذیر از علل افزایش چشمگیر درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری است. پیش از این ، عایدی هر سهم بطور خالص به مبلغ ۲۱۱۶ ریال اعلام شده بود که طبق گزارش اخیر با تعدیل نزدیک به ۱۵ درصدی روبرو بوده است.

 

در نمادهای معدنی امروزاوضاع چندان خوبی را شاهد نبودیم به خصوص در نمادهای رویی و مس که اوضاع بازارهای جهانی اصلا خوب نیست اما در این بین سنگ اهنی ها کمی اوضاع بهتری را دنبال کردند.

 

سررسیدهای مختلف بازار آتی با رشد قیمت حدود ۴ درصدی مواجه شده‌اند. سکه در بازار نقد ۶۵۷ هزار تومان است و دلار هم با ۳۰ تومان صعود با قیمت ۱۶۹۵ تومان معامله می‌شود