روز گذشته بهای طلا در ایران نسبت به روز دوشنبه اندکی دچار افزایش شد که این افزایش قیمت در انواع سکه، ارز و اونس جهانی دیده نمی‌شود. روند نزولی قیمت ارز که از ساعات اولیه دیروز شروع شده بود، تغییر کرد و روند صعودی در پیش گرفت که این روند صعودی در مقاطعی از زمان دچار نوسان شد. قیمت دلار چند روزی است که در محدوده ۳۰۰۰ تا ۳۰۵۰ تومان در نوسان است و دیروز هم همانند روز گذشته در این عدد باقی ماند. این روزها مراجعه برای خریدوفروش ارز به‌شدت کاهش یافته است. بسیاری از مشتریان منتظر نتیجه مذاکرات ۱+۵ که ۱۵ اکتبر برگزار می‌شود، هستند.
 
به نظر می‌رسد انتظار برای تغییر شرایط، علاوه بر بازار ارز، در سایر بازارها و بخش‌های اقتصادی به‌وجودآمده و همین مساله تا حدودی به شرایط رکود تورمی اقتصاد ایران دامن زده است. روز گذشته هم مانند چند روز گذشته خریدوفروش ارز بسیار کم بود و در واقع هم خریدار و هم فروشنده چندانی وجود نداشت که علت آن همان‌طور که گفتم انتظار خریداران و فروشندگان است. از طرف دیگر نرخ فعلی به قیمت کف بازار نزدیک شده است؛ علاوه بر خریدوفروش‌های نقدی، در بخش حواله هم کاهش داشته‌ایم که آن هم به دلیل انتظار تغییر شرایط فعالان اقتصادی است. خلوتی بازار در روزهای اخیر، موید رکود خریدوفروش در بازار است ولی در چند روز اخیر رکود شدیدی در خریدوفروش ارز به‌وجودآمده است. در دوره‌ای خریدوفروش‌ها به دلیل حضور بورس‌بازها در بازار پول بود و اغلب به خاطر حفظ یا ارتقای دارایی خود این کار را انجام می‌دادند اما با توجه به ثبات نسبی قیمت‌ها این افراد دیگر در بازار پول حضور نمی‌یابند و به بازار سرمایه بازگشته‌اند.
 
 سخنان جنجالی رییس کل بانک مرکزی و مدیران این مرکز سیاستگذاری پولی کشور درباره کف بودن و منطقی بودن قیمت ۳۰۰۰ تومانی دلار، موجب شده که اغلب صرافی‌ها یا فروشندگان حاضر به فروش ارز به نرخی کمتر از ۳۰۰۰ تومان نباشند. از طرف دیگر در بخش حواله هم تقاضا پایین است که شاید علت آن رکود در بازار کالاست، به‌گونه‌ای که به دلیل فروش نرفتن کالاها، تجار فعلا واردات جدیدی انجام نمی‌دهند و به همین دلیل تقاضا در این بخش کاهش داشته است. 
 
به گفته یکی از کارشناسان ارشد بازارهای مالی، قیمت دلار را باید در دو مقطع کوتاه‌مدت و بلندمدت ارزیابی کنیم، زیرا عوامل موثر بر آن و نیز میزان تاثیر متغیر‌ها بر نرخ ارز در کوتاه‌مدت و بلندمدت متفاوت است. در کوتاه‌مدت اخبار سیاسی انتظارات را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و موجب نوسان نرخ ارز می‌شود. به‌طوری‌که اخبار سیاسی مثبت، نرخ را کاهش می‌دهد.
 
چنانچه بعضی تحریم‌ها برداشته شود، نرخ ارز را متأثر می‌کند. برای مثال چنانچه دسترسی به ذخایر ارزی‌ ایران در کشورهای دیگر مانند چین و هند یا کره امکان‌پذیر شود، مسلما ارز بیشتری در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد و توان مداخله افزایش می‌یابد که همین باعث کاهش نرخ ارز می‌شود. اما اگر با افزایش ارز در دسترس، تقاضا برای آن تحریک شده و با رفع بعضی محدودیت‌های تجاری بین‌المللی متقاضیان برای دریافت ارز به بانک هجوم آورند، آنوقت باوجود بیشتر شدن ارز در دسترس، نرخ‌ها بالا می‌رود، زیرا تقاضا آزاد شده و به حجم ارز موجود در بانک فشار می‌آورد.
 
منبع: بورس نیوز