در اواسط بازار گروه خودرویی اکثرا با افزایش تقاضا مواجه و مثبت و صف خرید شدند که سبب بهبود جو بازار و مثبت شدن سایر گروه ها شد.

 

 

بازار طبق انتظار اکثرا متعادل و مثبت دنبال شدند اما گروه های سیمانی و ماشین آلات و تجهیزاتی از اقبال به مراتب بالاتری در شروع دادوستدها برخوردار بودند.

به گزارش راتین بورس به نقل از سنا و به نقل از کارگزاری آبان، در اواسط بازار گروه خودرویی اکثرا با افزایش تقاضا مواجه و مثبت و صف خرید شدند که سبب بهبود جو بازار و مثبت شدن سایر گروه ها شد تا جایی که نماد حریل با جهش قیمتی و صف خرید مواجه شد.

در پایان معاملات نیز شاخص کل متاثر از معاملات مثبت نمادهای گروه خودرویی بخصوص خودرو و خساپا با رشد ۹۳.۷۳ واحدی به ارتفاع ۸۰,۹۶۵ واحدی رسید اما در این میان نمادهای کچاد، کگل و حکشتی بیشترین تاثیر منفی را ایجاد کردند در نهایت برای فردا همچنان بازار متعادل و مثبتی انتظار می رود. دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران گفت: در سفر هیات تجاری ایران به اتریش صنعتگران این کشور آمادگی خود را برای خرید قطعات خودرو از ایران اعلام کردند.

در گروه های بانکی، بیمه ای و سرمایه گذاری، افزایش تقاضا در گروه بیمه ای محسوس بود تا جایی که اکثر آنها همچون نمادهای پارسیان و آسیا با صف خرید همراه شدند. نماد وبهمن و بخصوص حق تقدم آن که بازدهی چشمگیر کوتاه مدتی برای سهامداران ایجاد کرده بودند، درپی شفاف سازی شرکت و تاثیر ناچیز فروش داریی ها، با صف فروش و معاملاتی منفی دنبال شد در این میان گروه کم ریسک بانکی با توجه به فروش های پرحجم و بی محابای سهامداران عمده، مورد بی اقبالی فعالین قرار گرفته اند و اکثرا متعادل و منفی پیگیری شدند.

تنوع ترکیب سهامدار عمده با توجه به قانون اساسی و طولانی شدن اتصال به بازارهای بین المللی بهخصوص سوئیفت از دلایل اصلی عدم رشد قیمتی مستمر گروه بانکی در قیاس با گروه های دیگر همچون خودرویی می باشد. به نقل از رویترز، بانک مسقط عمان اعلام کرد، این بانک تمام مجوزهای قانونی برای گشایش دفتر نمایندگی در ایران را کسب کرده است.بانک مسقط که بزرگترین بانک عمانی به شمار می رود اعلام کرد: «بانک در فرآیند ثبت دفتر نمایندگی خود قرار دارد و انتظار دارد اواخر سال ۲۰۱۶ آن را افتتاح کند. روز ۲۵ فوریه، این بانک گفته بود که قصد دارد دفتری را در ایران دایر کند.

با مثبت شدن نماد شبندر افزایش تقاضا و معاملات متعادل و مثبت سایر نمادهای گروه پالایشگاهی را مشاهد کردیم اما گروه پتروشیمی همچنان اکثرا متعادل و کم فروغ به کار خود پایان دادند در این میان نماد تازه وارد ساینا علیرغم عرضه های حقوقی و سهامدار عمده شرکت، با رشد قیمتی و صف خرید به کار خود پایان داد. با توجه به رشد سریع روزهای گذشته نماد ساینا و فاصله گرفتن از ارزش ذاتی با توجه به مفروضات حال حاضر، پر ریسک تلقی می شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از موانع گسترش تجارت میان ترکیه و ایران را سیف کارت‌های در نظر گرفته شده برای واردات شیشه و مواد پتروشیمی ایران به این کشور عنوان کرد و خواستار تجدید نظر ترکیه در این باره شد.

علیرغم منفی بودن سایر نمادهای گروه کانی های فلزی، نماد کبافق همچنان با صف خرید بدون عرضه دنبال شد. در گروه فلزی نیز اکثر نمادهای بزرگ همچون فولاد و ذوب منفی و نمادهای کوچک تر همچون ارفع و فولای با صف خرید مواجه بودند. امیرحسین نادری(معاون اقتصادی و مالی فولادمبارکه) با بیان اینکه سهام فولادمبارکه با سرمایه ۷.۵ هزار میلیارد تومانی بزرگترین شرکت بورس ایران از نظر سرمایه اسمی است همزمان با شروع سال ۹۵ با استقبال بازار سرمایه مواجه بوده، گفت: از نظر تحلیل گران چشم انداز فروش و سودآوری شرکت های معدنی و فلزی با تصویب افزایش ۱۵درصدی تعرفه واردات محصولات فولادی و افزایش نرخ جهانی فولاد درسال جدید مثبت ارزیابی میشود.

بجز نمادهای بترانس، مبین و بموتو که متعادل و منفی بودند سایر نمادهای گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی و برقی اکثرا مثبت دنبال شدند که دادوستدهای مثبت نمادهای دماوند، تایرا و تپکو نمایان تر بود.

گروه های ساختمانی و سیمانی مثبت و پرتقاضا و در گروه کاشی و سرامیک به جز نماد کهرام که مثبت بود سایر هم گروهی ها منفی به کار خود پایان دادند.

شرکت ایران دارو در مجمع عمومی فوق العاده پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ ۱۶۰ میلیارد ریال به ۲۴۰ میلیارد ریال (معادل ۵۰ درصد) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی را منتشر کرد. در پایان معاملات امروز نماد حق تقدم شرکت شیشه و گاز با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی متوقف خواهد شد. نماد معاملاتی شرکت فرآورده های غذایی و قند چهارمحال (قچار۱)، پس از ارائه اطلاعات پیش بینی، با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف ۵۰ درصد، امروز سه شنبه مورخ ۱۷/۰۱/۱۳۹۵ آماده انجام معامله است.

گروه های غذایی، لاستیک سازی، آی تی و دارویی اکثرا مثبت بودند و گروه های کانی غیر فلزی و قندی اکثرا منفی بودند که در این میان دادوستد نمادهای پکرمان، قثابت، کگاز، رکیش و وپخش نمایان تر بود.