سیف در دیدار با کاژیمیر معاون نخست وزیر و وزیر دارایی اسلواکی، با تاکید بر گسترش روابط بانکی تهران و براتیسلاوا، خواستار ایجاد حساب مشترک بین بانک‌های مرکزی دو کشور شد.

به گزارش راتین بورس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما  ولی اله سیف، رتبه اعتباری ایران قبل از تحریم را براساس ارزیابی آژانس رتبه بندی جهانی (فیچ) B+ عنوان کرد و افزود: رتبه اعتباری ایران قبل از تحریم براساس ارزیابی «برن یونیون» چهار بوده که با تصمیم‌گیری جدیدی که اتخاذ خواهد شد، قطعا رتبه اعتباری ایران حداقل به شرایط پیش از تحریم بازمی‌گردد.
وی پیشنهاد کرد:‌ یک هیئت بانکی ایجاد شود تا بتواند زمینه ایجاد روابط بانکی و کارگزاری دو کشور را طراحی کند.
کاژیمیر وزیر دارایی اسلواکی هم ضمن استقبال از این پیشنهاد، وعده داد که این موضوع را با رئیس کل بانک مرکزی کشور خود مطرح ‌کند تا برای ایجاد هیات بانکی دو کشور، برنامه ریزی شود.
سیف با اشاره به اینکه بانک‌های اسلواکی می‌توانند در ایران فعالیت داشته باشند گفت: ایجاد دفتر نمایندگی، تاسیس شعبه و مشارکت ۴۰ درصدی در سهام بانک‌های ایرانی می‌تواند ازجمله فعالیت‌های بانک‌های اسلواکی در ایران باشد.
رییس کل بانک مرکزی از ابراز تمایل بانک‌های ایرانی برای تاسیس بانک مشترک بین دو کشور خبر داد و افزود: اکثریت بانک‌های ایرانی از تحریم خارج شده‌اند و فقط دو سه بانک در شرایط تحریم هستند که امیدواریم مشکلات آنها نیز به‌زودی مرتفع شود.
رییس کل بانک مرکزی نخستین اقدام برای شروع فعالیت ‌اقتصادی، بازرگانی و تجاری دو کشور را ایجاد روابط کارگزاری مناسب دانست و گفت: در صورت تمایل بانک مرکزی اسلواکی، علاوه بر حساب مشترک بانک‌های مرکزی دو کشور، می‌توان ارتباط کارگزاری و انجام عملیات خزانه داری را به مرحله اجرا درآورد.
وزیر دارایی اسلواکی نیز امضای تفاهم‌نامه اگزیم بانک این کشور با صندوق ضمانت صادرات ایران را اقدامی مثبت در جهت افزایش حجم مبادلات اقتصادی دو کشور عنوان کرد.