بر اساس گزارش راتین بورس به نقل از ایرنا

 

سفیر آلمان در تهران تحریم های اعمال شده علیه ایران را به ضرر کشورش دانست و گفت: به محض برداشته شدن یا کاهش تحریم ها، همکاری های تجاری ایران و آلمان رونق یافته و شرایط به سال های گذشته باز خواهد گشت.

 

ˈمیکائیل بارون فون اونگرن اشترنبرگˈ تصریح کرد: بدون تردید این تحریم ها به ضرر آلمان است و تنها ایران نیست که از آن لطمه دیده است.

وی تصریح کرد: به محض اینکه زمینه های حقوقی فراهم شود، روابط تجاری میان آلمان و ایران از این شرایط سود برده و دو کشور دوباره می توانند در تمام زمینه ها همکاری داشته باشند.

** از کاهش تجارت با ایران خشنود نیستیم

سفیر آلمان در تهران درباره حجم مبادلات کشورش با ایران گفت: در نیمه نخست امسال یک میلیارد و دویست میلیون یورو ارزش صادرات آلمان به ایران و ۱۷۵ میلیون یورو ارزش واردات آلمان از ایران بود که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۲ ، حدود ۲۵ درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر، حجم مبادلات تجاری آلمان و ایران رضایتبخش نبوده است، گفت: از این بابت خوشحال نیستیم و امیدواریم شرایط به گونه ای شود که روابط تجاری دو کشور دوباره به سال های پیش از آن بازگردد.

به گفته فون اونگرن اشترنبرگ، عمده ترین صادرات آلمان به ایران شامل محصولاتی در حوزه صنایع، ماشین آلات صنعتی، مواد شیمیایی و مواد دارویی است و صادرات ایران به آلمان نیز شامل محصولات پتروشیمی و نفت است و البته اقلام دیگری مانند فرش و خشکبار نیز از ایران به آلمان صادر می شود که رقم آن در مقایسه با نفت و محصولات پتروشیمی ناچیز است.

** پیشرفت های محسوس در دور اخیر مذاکرات ژنو

سفیر آلمان در تهران در ارزیابی خود از دور اخیر مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ که روزهای ۱۶ تا ۱۸ آبان ماه جاری در ژنو برگزار شد، گفت: دور اخیر مذاکرات در ژنو پیشرفت های محسوس بسیاری را در بر داشته و در عین حال برخی اختلاف نظرها همچنان باقی است.

وی افزود: اهمیت این موضوع با حضور وزیران امور خارجه در مذاکرات مضاعف شد. با توجه به تحرک مثبت در گفت و گوهای این نشست، تاریخ نزدیکی برای دور بعدی مذاکرات در بیستم نوامبر مورد توافق قرار گرفت.

وی تصریح کرد: از این رو انگیزه زیادی برای تبلور این امید ایجاد شده که بتوانیم بر موانع باقی مانده غلبه کنیم.

سفیر آلمان در ایران با بیان اینکه در مذاکرات اخیر گام های خوبی برداشته شده است، گفت: در عین حال به طور دقیق نمی توان گفت چه زمانی ممکن است این مذاکرات به نتیجه برسد.

نماینده ارشد دولت آلمان در تهران تاکید کرد: با توجه به اینکه مذاکرات، آغاز خیلی خوبی داشته است، به آن خوش بین هستیم و امیدواریم به نتیجه مثبتی برسد. بعد از آنکه مذاکرات روند تازه ای را آغاز کرد، امیدها افزایش یافته و می توان دید که فضای سازنده ای بر مذاکرات حاکم بوده است.

** مهم ترین مانع یا موانع پیش روی مذاکرات ایران و ۱+۵

فون اونگرن اشترنبرگ در پاسخ به این سوال ایرنا که مهم ترین موانع پیش روی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ از نگاه آلمان چیست؟ گفت: عمده ترین مانع، مربوط به نگرانی های جامعه جهانی از برنامه های هسته ای ایران است. جامعه جهانی می خواهد یقین حاصل کند که ایران ظرفیت هسته ای خود را در راستای اهداف نظامی به کار نخواهد برد.

وی افزود: باید دراین زمینه اعتماد سازی های لازم انجام شود تا بتوان تحریم ها را به تدریج کاهش داد. نکته مهم این است که این اقدامات متقابل به صورت همزمان، گام به گام و موازی با یکدیگر به پیش برود تا بتوان به یک هدف مشخص رسید.

** انتظار های ۱+۵ از ایران برای برداشتن گام های اعتمادساز

سفیرآلمان در تهران درباره انتظارها از ایران برای برداشتن گام های اعتماد ساز، گفت: سوال هایی وجود دارد که باید پاسخ آنها روشن شود و امیدواریم که با پیشرفت هایی که در حال انجام است، به این سوال ها هم جواب داده شود.

وی افزود: درحال حاضر امکان دسترسی نامحدود بازرسان به تمام تأسیسات هسته ای ایران وجود ندارد و باید شفاف سازی انجام شود.

سفیر آلمان در ایران گفت: اجرای پروتکل الحاقی و همچنین اجرای کد اصلاحی ۳.۱ مبنی بر بررسی زودهنگام آژانس بین المللی انرژی اتمی از فعالیت های هسته ای موضوعات مهمی هستند.

وی تصریح کرد: ایران همچنین مقداری اورانیوم غنی شده در اختیار دارد و باید تضمین شود که در جهت اهداف نظامی مورد استفاده قرار نمی گیرد. این ها بخشی از سوالاتی است که تهران باید به آنها پاسخ گوید.