بر اساس گزارش راتین بورس به نقل از مهر
 
 
کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی ایران در زمینه خلع سلاح هسته ای را تصویب کرد.
 

 هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نشست اخیر این کمیته پیش نویس قطعنامه مذکور را ارائه داد که علی رغم مخالفت آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای غربی، با ۱۱۳ رأی مثبت و ٧ رای ممتنع به تصویب رسید.

 

موضوع این قطعنامه پیگیری اجرای تعهدات پذیرفته شده در چارچوب کنفرانس‌های بازنگری دولت‌های عضو پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در سالهای ۱۹۹۵، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ میلادی بود که برای ششمین بار طی ۱۰ سال گذشته از سوی ایران ارائه و تصویب شد.

 

این قطعنامه از کشورهای دارای سلاح های هسته‌ای می‌خواهد به اقدامات لازم جهت اجرای تعهداتشان مبنی بر انهدام کامل زرادخانه تسلیحات اتمی خود بر اساس اصول شفافیت، برگشت‌ناپذیری و نظارت بین‌المللی سرعت بخشند.

 

طبق پیمان عدم اشاعه هسته‌ای (ان پی تی) که از سال ۱۹۷۰ میلادی لازم الاجرا شده است، کلیه دولت‌های برخوردار از سلاح های هسته‌ای متعهد شده‌اند تمام تسلیحات اتمی خود را منهدم کنند. بعلاوه، آنها از نظر حقوقی موظف هستند نه تنها از هرگونه اقدام برای ساخت سلاح هسته‌ای جدید خودداری کنند، بلکه از انتقال این گونه سلاح‌ها به دیگر کشورها، استقرار آنها در خارج از خاک خویش و همکاری با دیگر دولتها برای ساخت سلاح اتمی نیز بپرهیزند.

 

دولت های هسته‌ای پس از دهه‌ها عدم پایبندی به تعهدات حقوقی مصرح خود، بار دیگر در قالب اسناد نهائی کنفرانس‌های بازنگری پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در سالهای ۱۹۹۵، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ میلادی متعهد شده‌اند تا گام‌های عملی مؤثری را برای امحای سلاح‌های هسته‌ای بردارند.

 

در بخشی از قطعنامه تصویب شده پیشنهادی ایران بر اجرای قطعنامه کنفرانس ۱۹۹۵ در خصوص ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح های هسته‌ای نیز تأکید شده است. قطعنامه سال ۱۹۹۵ در مورد خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای, خواستار پیوستن اسرائیل به معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تأسیسات آن شده است.

 

کشورهای غربی از جمله آمریکا، فرانسه، انگلیس، رژیم صهیونیستی و برخی متحدان آن ها، با توجه به تأکید قطعنامه پیشنهادی ایران بر این موضوع, به آن رأی منفی داده اند.

 

در قطعنامه تصویب شده پیشنهادی ایران همچنین بر ضرورت ارائه تضمین‌های امنیتی به کشورهای غیرهسته‌ای مبنی بر عدم به کارگیری و یا تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای علیه آنها تأکید گردیده است.

 

لازم به دکر است که جنبش عدم تعهد و اکثر کشورهای جهان، وجود سلاح های هسته‌ای را اصلی ترین تهدید صلح و امنیت جهان می‌دانند و معتقدند تنها راه رهایی از این خطر امحای کلیه این سلاح‌ها و ایجاد جهان عاری از سلاح هسته‌ای است. در همین راستا جنبش عدم تعهد امحای کامل تمام سلاح‌های هسته ای در جهان را اولین اولویت خود در زمینه خلع سلاح دانسته است و بنا به ابتکار این جنبش، در چهارم مهرماه سال جاری، اولین نشست عالی رتبه مجمع عمومی در خصوص خلع سلاح هسته ای برگزار شد. در این نشست حدود ۱۰۰ نفر از سران و وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان ملل متحد سخنرانی و بر لزوم امحای کامل سلاح های هسته ای تأکید کردند. دکتر روحانی، رییس جمهور کشورمان اولین سخنران نشست افتتاحیه این نشست عالی رتبه بود که به نمایندگی از ۱۲۰ کشور جنبش عدم تعهد به تشریح مواضع آنها پرداخت.

 

روحانی در این سخنرانی ۳ پیشنهاد از سوی عدم تعهد ارائه نمود.  این پیشنهادات در قالب قطعنامه ای تنظیم و برای تصویب به کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی مجمع عمومی ارائه شد که در کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی مجمع عمومی تحت بررسی قرار دارد و انتظار می رود طی هفته آینده در این کمیته مورد تصویب قرار بگیرد. این قطعنامه به همراه برخی پیشنهادات دیگر تصویب شده ایران در کمیته خلع سلاح، نظیر قطعنامه جامع فناوری موشکی و بهره برداری های غیرنظامی از آن، طی هفته های آتی در مجمع عمومی سازمان ملل به رای گذاشته خواهند شد.