مدیرعامل بانک پاسارگاد با تشریح دستاوردهای اقتصادی-بانکی سفر دولتی‌ها به ایتالیا و فرانسه از گشایش حساب بانک مرکزی در ایتالیا خبر داد و گفت: برای گشایش حساب بانک مرکزی در کشور فرانسه هم مذاکرات خوبی انجام و به زودی این مهم محقق می‌شود.

139409081932314886611984

به گزارش راتین بورس به نقل از  خبرگزاری تسنیم،‌ مجید قاسمی در جمع خبرنگاران به تشریح دستاوردهای اقتصادی-بانکی سفر رئیس جمهوری و هیات همراه به کشورهای ایتالیا و فرانسه پرداخت و اظهار داشت: در این سفر نمایندگان بانک های پاسارگاد و گردشگری از طرف بانک های خصوصی و بانک توسعه صادرات از طرف بانکهای دولتی حضور داشتند.

وی با بیان اینکه ظرف یک هفته آینده مذاکراتی با نمایندگان شرکت های ایتالیایی و فرانسه خواهیم داشت به استقبال بسیار گرم و اعتمادیافته طرف های ایتالیایی و فرانسوی از هیات ایرانی هم اشاره کرد و گفت: روی این اعتماد فکر شده بود ضمن اینکه سخنان سنجیده و پخته رییس جمهوری، مذاکراتی خوبی را در این سفرها رقم زد.

مدیرعامل بانک پاسارگاد از نکات بارز این سفر را اعزام یک تیم ۹۰نفره از بخش خصوصی همراه رییس جمهوری و هیات دولت اعلام کرد و ادامه داد:‌ این موضوع یک تجربه جدید برای اتاق های بازرگانی و اتاق اصناف بود و در این سفر، قرارهای خوبی برای حمایت از بنگاه های اقتصادی کوچک گذارده شد.

* گشایش حساب بانک مرکزی در فرانسه

قاسمی از گشایش حساب بانک مرکزی در ایتالیا پس از مدت ها خبر داد و اظهار داشت: برای گشایش حساب بانک مرکزی در کشور فرانسه هم مذاکرات خوبی انجام و تفاهمات اولیه انجام شد که به زودی این مهم نیز محقق خواهد شد. بدون پوشش بانک مرکزی، فعالیت بانک های ایرانی در سایر کشورها ابتر می ماند بنابراین گشایش حساب بانک مرکزی در ایتالیا و به زودی در فرانسه، گام مثبتی محسوب می شود.

مدیرعامل بانک پاسارگاد با اشاره به این نکته که پس از مدت ها دو شرکت بیمه معتبر دنیا به نام های ساچه ایتالیا و کنفاس فرانسه وارد مذاکره و جزییات همکاری با طرف های ایرانی شدند، افزود: استقبال ایتالیایی ها و فرانسوی ها در سطح بسیار خوبی انجام شد و بزرگ ترین شرکت های ایتالیایی و فرانسوی خود را در این سفرها ارائه کردند.

قاسمی با تاکید براینکه هیچ محدودیتی برای پوشش قراردادها از سوی شرکت ساچه اعلام نشده و همه چیز به عملکرد طرف ایرانی بستگی دارد ، تصریح کرد: حجم تفاهمنامه های منعقده میان طرف ایرانی و طرف های ایتالیایی و فرانسوی حدود ۴۵ تا ۵۱ میلیارد دلار است. البته عمده تامین مالی این تفاهمنامه ها با طرف های خارجی است.

مدیرعامل بانک پاسارگاد همچنین به ملاقات بین رییس کل بانک مرکزی کشورمان و روسای کل بانک های مرکزی ایتالیا و فرانسه اشاره کرد و گفت: منتظر دستورالعمل های بانک مرکزی برای برداشتن گام های بعدی هستیم. ضمن آنکه برقراری مجدد ارتباطات مراحل متعددی را می طلبد و کشورمان باید مدارک خود را ارائه دهد تا انطباق آن با مقررات بین المللی مورد تایید قرار گیرد.

قاسمی به تفاهم برای تامین مالی  بخش های کشاورزی، صنعت، صنایع معدنی، نیروگاه ها، خرید ایرباس با فاینانس ۱۲ میلیارد دلاری، تکمیل فرودگاه های امام خمینی(ره) و ساخت فرودگاه های اصفهان و مشهد با فاینانس خارجی دو میلیارد دلاری فرانسوی ها به عنوان بخشی از دستاوردهای این سفر اشاره کرد و افزود: در این سفر روحیه دولت برای حمایت از بخش خصوصی قابل ستایش بود.

وی در عین حال تدبیر دولت را در انتخاب ایتالیا به عنوان اولین مقصد قابل تحسین دانست و اظهار داشت: این سفر، سفر موفقی بود و گشایش های خوبی برای اقتصاد ملی پیش بینی می شود. ضمن این که در این شرایط وظیفه بانک ها و ضرورت تلاش آنها بیشتر می شود.

به گفته مدیرعامل بانک پاسارگاد، نمایندگان بانک های فرانسوی ظرف روزهای آینده به تهران می آیند و نمایندگان ساچه ایتالیا هم در دو هفته آینده وارد کشور خواهند شد. البته بانک ها اقدامات خود را از قبل شروع کرده اند و مذاکرات بانک پاسارگاد در این سفر، تکمیلی بود و قبل از عملیاتی شدن برجام، با ساچه تفاهمنامه امضا کرده بود.

قاسمی با اشاره به این نکته که همه قراردادهایی که در این سفر امضا شد برای کشور لازم و اجتناب ناپذیر است، خاطرنشان کرد: بحث تامین مالی تاسیسات نیروگاهی، فولاد، راه و ارتباطات، دارو و درمان، کشتیرانی، خودرو و … مواردی است که برای کشور حیاتی محسوب می شود.

وی همچنین از انعقاد قرارداد یک میلیارد دلاری شرکت میدکو- هولدینگ معدنی گروه مالی پاسارگاد- در ایتالیا خبر داد و گفت: بر اساس این قرارداد، تاسیسات فولادی همچنین یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در کشور ساخته و نیازهای میدکو   مرتفع خواهد شد.

قاسمی با بیان این نکته که هم اکنون امکان گشایش ال سی برای همه کشورها ولو از یک کشور ثالث وجود دارد، گفت: هم اکنون کارگزاران ما در خارج از کشور امکان گشایش ال سی برای تمام کشورها را دارند که این امر قطعا هزینه ورود کالا به کشور را به دلیل کاهش هزینه نقل و انتقالات ۸ تا ۱۰ درصد، کاهش خواهد داد.

وی اضافه کرد: در نتیجه این امر، ریسک فروشندگان نیز ۱۵ تا ۲۰ درصد کم خواهد شد بنابراین می توان پیش بینی کرد که گشایش ال سی ها، باعث صرفه جویی ۲۰ تا ۳۰ درصدی در خرید برخی از کالاها خواهد شد.

مدیرعامل بانک پاسارگاد با بیان این نکته که این بانک با حدود ۲۵ بانک، رابطه کارگزاری دارد، اظهار داشت: برقراری رابطه کارگزاری با ۴۰ بانک دیگر هم در دستور کار قرار دارد.

* بانک ها موافق کاهش نرخ سود هستند/ بانک مرکزی گام اول را برداشت

وی درباره آینده نرخ سود بانکی در پسا برجام گفت: با رفع تحریم ها قاعدتا وضعیت بهتری در زمینه نرخ سود بانکی خواهیم داشت ولی سیاست اصلی را در این زمینه، بانک مرکزی تعیین می کند.

قاسمی کاهش نرخ سود را در اقتصاد کشور یک ضرورت خواند و افزود: جهت گیری بانک مرکزی هم در این زمینه است و باید منتظر خبرهای خوشی در این زمینه باشیم.

مدیرعامل بانک پاسارگاد راه اندازی بازار معاملات بین بانکی با مرکزیت بانک مرکزی را باعث کاهش نرخ سود بین بانکی تا حد ۲۰.۵ درصد دانست و اظهار داشت: باید امیدوار باشیم که نرخ سود پایین می آید ضمن این که نرخ تورم هم در حد قابل تحسینی کنترل شده است که در کاهش نرخ سود تاثیر خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوال تسنیم مبنی براینکه با توجه به کاهش تورم و ایجاد زمینه برای کاهش نرخ سود بانکی از سوی بانک مرکزی، آیا بانکی ها مانند گذشته قصد ندارند با توافق یکدیگر نرخ سود را کاهش دهند؟ گفت: بانک های دولتی و خصوصی موافق کاهش نرخ سود هستند ضمن آنکه با فراهم شدن زمینه از سوی بانک مرکزی و کاهش تورم تردید ندارم باید نرخ سود کم شود.

* نشنیدم رئیس جمهور درباره برنامه ششم در مجمع چیزی گفته باشد

قاسمی در پاسخ به سوال تسنیم مبنی براینکه برخی اخبار منتشر شده حکایت از آن دارد که رئیس جمهور در مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرده دولت قصد ندارد برنامه ششم را با جزئیات به مجلس ارائه دهد، آیا این موضوع صحت دارد یا خیر؟ گفت: من چنین چیزی را نشنیده ام؛ شاید حضور نداشتم ولی نشنیده ام که رئیس جمهوری چنین چیزی را در مجمع اعلام کرده باشد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا بازگشایی ال سی برای دولت و مجلس تعهد آور است یا خیر؟ ، اظهارداشت: ال‌سی همواره از سوی بانک‌ها گشایش شده و ارتباطی به دولت و مجلس ندارد اما به لحاظ حقوقی تعهد مشروط است به نحوی که یک بانک آن را گشایش کرده و از طریق کارگزار در محلی دیگر به ذینفع یا فروشنده کالا ابلاغ می شود و فروشنده نیز با توجه به شروط درج شده در اسناد آن را تامین می کند البته اسناد همانند بارنامه، سیاهه، گواهی بازرسی و اسناد تجاری است.

وی با بیان اینکه، شرط تعهد در ارایه اسناد است، ادامه داد: ال سی ها بار مالی برای بانک مرکزی دارد زیرا ال سی توسط بانک مرکزی تایید شده و برگه مجوز صادر می شود و بر همین اساس طبق آن ال سی گشایش می شود.

قاسمی درباره سوئیفت نیز گفت: سوئیفت در گذشته قطع نبود اما گیرنده‌های ما محدود بودند و تنها سه یا چهار کشور مشمول آن می‌شد اما بعد از تفاهم اولیه که در ۲۰۱۴ میلادی انجام شد بانک‌های سوئیس، کره و هند با ما راحت‌تر کار کردند البته بانک‌های چینی نیز همکاری‌های محدودی داشتند اما بعد از برجام دیگر هیچ بانکی احتیاطی در مذاکرات با بانک‌های ایرانی ندارد و روابط کارگزاری برقرار شده است.

وی درباره تفاوت نرخ ارز دولتی وبازار آزاد نیز گفت: این امر به دلیل هزینه نقل و انتقال پول است البته هم اکنون بانک‌ها هنوز در مورد دلار محدودیت هایی دارند اما در خصوص یورو هیچ مشکلی وجود ندارد.