مهمترین اتفاق امروز، اخبار بسیار منفی منتشر شده از سوی خبرگزاری فارس در خصوص گروه سنگ آهن بود.

 

( طبق تصمیم جدید گمرگات کشور، شرکت های صادرکننده محصولات دانه بندی شده سنگ آهنی، از اول سال به ازای هرتن ۱۰ دلاری، باید ۷ دلار بابت عوارض صادرات پرداخت کنند. انتشار این خبر باعث افت کگل و کچاد و ومعادن و وامید و حتی کنور خواهد شد.)

 

این خبر باعث ایجاد صف فروش در شرکتهای وابسته به این گروه شد که در راس آنها، کگل قرار داشت! و در نهایت، شاخص کل که با رشد گروه بانکی، امروز را به امید پایانی مثبت بود، با افت حدود ۳۰ واحدی مواجه شد. در نتیجه معاملات امروز ۳۰۲ میلیون و ۹۰۴ هزار و ۷۳۸ برگه سهم و حق تقدم به ارزش ۹۶۴ میلیارد و ۵۳۱ میلیون و ۲۱۸ هزار ریال در ۱۷ هزار و ۶۱ نوبت معاملاتی داد و ستد شد.

 

در حوزه سیاست داخلی

تنها ساعاتی پس از برگزاری جلسه مشترک احمدی‌نژاد و اعضای کمیسیون تلفیق، علی لاریجانی رییس مجلس در جمع خبرنگاران اعلام کرد که هیات عالی حل اختلاف قوا نظرش در مورد اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را به مقام معظم رهبری اعلام کرده و ایشان نیز نظرشان را به روسای قوا اعلام کرده‌اند. لاریجانی گفت که براین اساس، هر گونه تصمیم‌گیری برای پرداخت‌ها در کشور باید در بودجه سالانه باشد و با مصوبه مجلس انجام گیرد. رییس مجلس روز گذشته نیز در اظهارنظری نسبت به عملکرد دولت در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت که دولت می‌خواهد برای تامین یارانه‌های نقدی قیمت بنزین را به لیتری دو هزار تومان برساند و بهای گاز را دو برابر و گازوئیل را سه برابر کند؛ موضوعی که مجلس با آن مخالف است. به نظر می‌رسد این اظهارات لاریجانی تکلیف جلسه امروز کمیسیون تلفیق را روشن کند و پایان اختلاف مجلس و دولت بر سر چگونگی اجرای فاز دوم هدفمندی را رقم بزند.

 

در بازارهای جهانی

طی معاملات روز جمعه در بازار فلزات لندن، فروش نقدی مس با کاهش رو به رو شد و به ۸ هزار و ۲۹۶ دلار انجام رسید.

در پی افت شدید قیمت نفت در معاملات روز گذشته و افت سهام شرکت های انرژی و کاهش جذب نیروی کار در آمریکا طی ماه آوریل، شاخص های جهانی با روند منفی رو به رو شدند. در بازار آسیا، شاخص کاسپی کره جنوبی با افت ۰.۳ درصدی رو به رو شد و شاخص بورس هنگ کنگ ۰.۸ درصد منفی شد. بورس ژاپن در تعطیلات رسمی به سر برد و شاخص شانگهای چین ۰.۴ درصد افزایش داشت.

 

در بازار اروپا نیز، وضعیت شاخص ها نزولی بود و نگرانی های بازار کار آمریکا در بازار کار اروپا نیز ایجاد شد. در این بازار، فوتسی لندن و داکس آلمان هر کدام به ترتیب با افت ۱.۹ درصدی رو به رو شدند و شاخص استاکس ۱.۶ درصد کاهش داشت.

 

در بازار آمریکا، شاخص های اس اند پی و نزدک بدترین هفته معاملاتی در سال جاری را به ثبت رساندند. داوجونز با ۱.۲ درصد کاهش، نزدک با ۲.۲ درصد و اس اند پی با ۱.۶ درصد افت، معاملات را خاتمه دادند.

 

 

در بازار داخلی

روند منفی نرخ دلار گروه صادراتی بازار را با فشار عرضه مواجه ساخته و بانک‌ها که مدت‌ها در کف قیمتی خود معامله می‌شدند با نزدیکی به فصل مجامع مورد اقبال بازار هستند. آن‌چه در بازار به چشم می‌آید این است که انگیزه زیادی برای خرید وجود ندارد. مشخص شدن وضعیت فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و مذاکرات هسته‌ای پیش‌رو می‌تواند روند آتی بازار را تعیین نماید.

 

در گروه پتروشیمی، شاهد رنگ قرمز در کلیه نمادها به غیر از شیراز بودیم! حمایتهای پارسان از شیراز باعث شده این سهم در بدترین شرایط گروه پتروشیمی نیز، صف خرید داشته باشد! در دیگر خبر ها در بازار از ورود پالایش بندرعباس در اواخر اردیبهشت ماه یاد میکنند این در حالی است که پالایشگاه شیراز نیز شرایط ورود را  تا اواخر خرداد پیدا میکند .

 

بانک‌ها امروز روز پرحجمی را تجربه کردند به گونه‌ای که دو بانک پاسارگاد و انصار بیش از نیمی از ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص دادند. وبملت با حمایت‌های صندوق تامین آتیه کارکنان بانک ملت صف خرید داشت و پس از معامله ۱۲ میلیون سهم در پایان بازار صف خرید حدود ۵۰۰ هزار سهمی را تجربه کرد. ونوین هم که شاهد صف خرید بود با عرضه تنها ۱۰ درصد حجم مبنا تغییر چندانی را در قیمت پایانی تجربه نکرد. در گروه بانک ، گفته می شود که وبصادر در این قیمت ها واقعا ارزنده است و بازار هم هر چقدر که منفی باشد این سهم افت قیمتی را تجربه نخواهد نمود  و در صورتیکه  سود تقسیمی مجمع را ۲۰۰ ریال در نظر بگیریم این سهم الان با P/E =3.2 معامله می شود که برای یک سهم بانکی بی نظیر است. همچنین شنیده شده، افزایش سرمایه ۱۳.۶ درصدی صادرات هنوز تبدیل به سهام نشده و فقط در حد تصویب هیات مدیره  باقی مانده و سرمایه وبصادر همان سرمایه قبل از افزایش ۱۳.۶ درصدی میباشد برای نماد معاملاتی وانصار نیز شنیده ها حاکی است که روند بلند مدت و میان مدت سهم نوسانی است حمایت های سهم به ترتیب ۲۶۳ و ۲۷۱ است و مقاومت سهم نیز ۲۹۵ و ۳۰۳ تومان می باشد قیمت هم اکنون بر روی حمایت ۲۷۱ در حال حرکت است.

 

خبر دریافت عوارض ۷۰ درصدی از صادرات سنگ آهن دانه‌بندی شده، نمادهای سنگ‌آهنی را با فشار سنگین فروش مواجه ساخت و سهامداران این نمادها طعم تلخ صف فروش را چشیدند. اگر چه سهامدار عمده با خریدهای حمایتی خود قیمت را از آستانه پایین اندکی بالاتر آورد ولی در مجموع روز بسیار بدی برای این گروه و سهامدارانش رقم خورد. به هر حال باید توجه داشت که این موضوع بر تمام شرکت‌های سنگ‌آهنی تاثیرگذار نیست. از سوی دیگر کاما که پس از تعدیل ۶۰ درصدی سود روز چهارشنبه بازگشایی شده بود امروز همچنان منفی بود و به قیمت ۹۳۳ تومان و P/Eحدود ۱۱رسید.

 

فلزاتی‌ها هم امروز یکدست قرمزپوش بودند و بعد از گروه کانه‌های فلزی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در گروه فلزات اساسی ، شنیده ها در باره سهام شرکت فولاد صبانور با در نظر گرفتن عوارض مذکور و دلار ۱۶۰۰تومنی و نرخ ۹۵ دلاری سنگ دانه بندی ۴۰۰تومن سود هر سهم محاسبه میشود . بزرگترین صادر کننده سنگ دانه بندی خود ایمیدرو است و  ایمیدرو مخالف این عوارض بوده است. سنگ آهن دانه بندی هم مصرف داخلی ندارد و باید صادر شود و عوارض گرفتن از آن معنی ندارد. بنابراین این مصوبه گمرک فقط باید سیکل اداریش طی شود و به احتمال زیاد متوقف خواهد شد.  اما اگر هم اجرا شود قیمت پایه صادراتی را گرفته اند ۱۰ دلار و ۷ دلارش را عوارض می گیرند. بنابراین می بینیم۱۰ هزار تومان برای هر تن سنگ  تقریبا می شود که عدد مهمی نیست.

 

در گروه انفورماتیک، حق تقدم‌های استفاده نشده مداران به اتمام رسید و به نظر می‌رسد با پایان داستان افزایش سرمایه، حرکت سهم روان‌تر از گذشته گردد. رتاپ با صف خرید همراه بود که در پایان بازار صف آن عرضه شد. در گروه انفورماتیک بازار در انتظار اعلام تعدیل رکیش و رانفور میباشد که میتواند شرایط رشد را باردیگر تجربه کنند .

 

نمادهای پریسک انبوه‌سازان یعنی ثاژن، ثامان و ثنوسا امروز با صف خرید و رشد قیمت مواجه بودند. اما این موضوع منجر به مثبت شدن کل گروه نگردید. با صف شدن بانک اقتصاد نوین نماد وصنا ثنوسا وساخت عمده نمادهایی میباشند که از تحرک ونوین تاثیر پذیرفتند و ثنوسا نیزصف را تجربه کرد.

 

درگروه دارویی،امروز دجابر برای مجمع متوقف شد. دجابر در حالی سود محقق شده سال مالی ۹۰ را ۶۳۹ ریال اعلام نمود که آخرین سود اعلامی ۶۶۷ریال با تعدیل ۴درصدی منفی همراه شد . حداقل تقسیم سود در مجمع ۱۸ اردیبهشت ماه ۴۰۰ ریال میباشد . یکی از نکته های دجابر افتتاح پروژه جامدات با افزایش تولید ۴۰۰میلیونی قرص و ۱۰۰ میلیونی کپسول ژلاتین در تیر ۹۱ میباشد . ۳۲۰ تومان حمایتی مهم این نماد میباشد .

 

همچنین شرکت داروسازی ابوریحان در عملکرد ۱۲ ماهه منتهی به پایان اسفندماه ۹۰ مبلغ یک‌هزار و ۳۱۴ ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرد. براساس اطلاعیه سازمان بورس، این رقم در مقایسه با سال مالی ۸۹ با کاهش ۶ درصدی مواجه است. «دابور» طی سال مالی قبل از فروش محصولات خود مبلغ ۷۲۰ میلیارد ریال درآمد کسب کرد که از ۲۸ درصد افزایش نسبت به سال ۸۹ برخوردار است.  

 

 

گزیده گزارش شرکت ها

سال مالی شرکت صنعتی بهشهر برای نخستین بار و همزمان با ارائه عملکرد واقعی سه ماهه نخست سال مالی ۹۱ ، میزان EPS سال مالی ۹۱ را ۱۴۹۳ ریال اعلام کرده است این در حالی است که این شرکت طی دوره سه ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۰ به ازای هر  سهم ۴۲۹ ریال سود کنار گذاشت  و ۲۹ درصد از EPS  سال ۹۱ را پوشش داد.

 

شرکت باما در دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه سال ۹۰ با اختصاص ۳۹۴ ریال سود به ازای هر سهم به ۴۶ درصد از پیش بینی هایش رسید.

شرکت عمران و توسعه فارس در دوره ۶ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۰ با اختصاص ۱۴۰ ریال سود به ازای هر سهم معادل ۶۴ درصد از کل پیش بینی هایش را به صورت حسابرسی نشده پوشش داد.

 

 طبق شنیده ها از گروه تجهیزاتی، آذراب طی ۱۲ ماهه توانسته است ۴۴ تومان سود پوشش دهد. این شرکت سود سال ۹۰ را ابتدای سال ۱۷ تومان اعلام کرده بود که در طی سال توانست به ۳۲ تومان تعدیل دهد که طبق شنیده های ما ۴۴ تومان توانسته پوشش دهد . یک سال پیش که شرکت ۱۷ تومان سود پیشبینی نمود ، تحلیل این بود که سود شرکت به بیش از ۴۰-۴۵ تومان خواهد رسید که تنشهای سیاسی داخلی گرچه به مرور سود شرکت افزایش یافت ولی قیمت سهم اصلاح شد اما انتظار می رود با انتشار گزارش ۱۲ ماهه این شرکت به جایگاه واقعی خود برسد همچنین برخی خبر ها حاکی از آن است که شرکت افزایش سرمایه ۳۵۰% از محل تجدید ارزیابی دارایی خواهد داشت.

 

سررسیدهای مختلف قراردادهای آتی تا این ساعت نوسان چندانی نداشتنه و تنها حدود نیم درصد منفی بوده‌اند. سکه در بازار نقد ۶۶۳ هزار تومان و دلار در بازار آزاد ۱۶۸۴ تومان معامله می‌شود.