درگروه های خودرویی، لیزینگی و حمل و نقل که اکثرا مثبت و همراه صف خرید دنبال شدند و لیدری قدرتمند بازار را بر عهده داشتند، شرکت سایپا با توجه به ارائه شفاف سازی با دامنه محدود مورد بازگشایی قرار گرفت و با اقبال چشمگیر، صف خرید بسیار پرحجم شد.

 

Sena-15533IMG_000336[1]

 

اکثر گروه ها و نمادهای بازار در روز دیگری از بازار سراسر سبز با معاملاتی مثبت و صف خرید به کار خود پایان دادند. از معدود گروه و نمادهای منفی به گروه قندی، شیراز، شتهران، کحافظ، غسالم و برخی سیمانی ها می توان اشاره کرد.

به گزارش راتین بورس به نقل از سنا، ۱۳۰میلیون سهم سرمایه گذاری سبحان(معادل ۱۰ درصد شرکت ۱۳۰ میلیارد تومانی وسبحان وابسته به سازمان اقتصادی کوثر) چهارشنبه جاری در بازار اول فرابورس توسط کارگزاری آبان روی میز فروش خواهد رفت. به این ترتیب ۷۸ میلیون سهم برای کشف قیمت از طریق کارگزاران و ۵۲ میلیون سهم دیگر برای معامله گران آنلاین کنار گذاشته شده است. مدیران “وسبحا” NAV یا خالص ارزش دارایی های هر سهم را ۲۱۸ تومان اعلام کرده و قول عرضه اولیه با کشف قیمت شیرین و منطقی و با ۷۵ درصد NAV را داده اند.گروه های بانکی، بیمه ای و سرمایه گذاری نیز زودتر از انتظار اکثر تحلیل گران و با توجه به جو هیجانی و بسیار مثبت بازار، با افزایش تقاضا و معاملاتی مثبت مواجه شدند که در این بین تک نمادهای وخاور، وصنعت، اعتلا و دانا متعادل و منفی پیگیری شدند. در نهایت با توجه به مفروضات جلسه معارفه شرکت و جو مثبت بازار به نظر بین محدوده ۱۵۰ تا ۱۶۰ تومان مورد عرضه قرار خواهد گرفت.

درگروه های خودرویی، لیزینگی و حمل و نقل که اکثرا مثبت و همراه صف خرید دنبال شدند و لیدری قدرتمند بازار را بر عهده داشتند، شرکت سایپا با توجه به ارائه شفاف سازی با دامنه محدود مورد بازگشایی قرار گرفت و با اقبال چشمگیر، صف خرید بسیار پرحجم شد. در حالیکه سهم با صف خرید ۸۰۰ میلیونی با محدودیت نوسان باز شد بعد از عرضه حدود ۴ میلیون سهم، لحظاتی متوقف شد و مجددا مورد بازگشایی قرار گرفت که به گفته ناظر بخشی از معاملات ابتدایی این سهم ابطال شد. شفاف سازی مذکور سایپا در راستای اصلاح ساختار مالی و بهبود امور، از طریق واگذاری دارایی ها و مشارکت در افزایش سرمایه است. همچنین در برخی از شرکت های گروه با توجه به محدودیت زمانی پیش آمده در اصلاحیه قانون مالیاتها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نسبت به افزایش سرمایه اقدام کند که این امر منجر به بهبود سرمایه در گردش شرکتها، نسبت های مالی و مالکانه و امکان اخذ تسهیلات با نرخهای پایین تر را مهیا خواهد ساخت. نماد شرکت لیزینگ ایران با توجه به تعدیل پیش بینی متوقف شد.

بجز نمادهای بکام و بموتو که منفی بودند سایر نمادهای گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی و برقی اکثرا با صف خرید و مثبت دنبال شدند.

شرکت سایپم ایتالیا یادداشت تفاهمی را برای توسعه پالایشگاه های پارس شیراز و تبریز با ایران امضا کردند این در حالی است که قیمت جهانی نفت با کاهش ۲ دلار و ۴۲ سنتی دوباره به کانال ۲۰ دلاری سقوط کرد. در گروه های پتروشیمی و پالایشگاهی نمادهای شمواد و پارسان با رشد به ترتیب حدود ۱۴ و ۱۵.۵ درصدی به گردونه معاملات بازگشتند. معاملات مثبت همراه و صف خرید دو غول پتروشیمی بازار سرمایه (هلدینگ خلیج فارس و هلدینگ گسترش نفت و گاز پارسیان) به تنهایی سبب افزایش ۴۹۳ واحدی شاخص کل را ایجاد کردند که در نوع خود رکورد جدیدی محسوب می شود و قابل تامل بود. مجمع عادی بطور فوق العاده پالایشگاه بندرعباس برای انتخاب هئیت مدیره با ۵ عضو هیات مدیره قبلی(تامین اجتماعی، دو شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان کرمانشاه و گلستان، شستا، گسترش نفت و گاز پارسیان) پایان یافت تا ترکیب مذکور برای دو سال دیگر بدون تغییر مانده و نماد شبندرآماده بازگشایی شود.

درگروه های فلزی و معدنی نمادهای کبافق و کاما با رشد حدود ۲۱ و ۱۸ درصدی به گردونه معاملات بازگشتند و سایر نمادهای اکثرا مثبت دنبال شدند و از معدود نمادهای منفی به نماد ذوب، هرمز، فولای، ارفع و فلوله که در روزهای گذشته رشد سریعی را تجربه کرده بودند می توان اشاره کرد. به نقل از رویترز یک مقام دولتی ایتالیایی اعلام کرد: شرکت های ایتالیایی به ارزش۱۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در حوزه انرژی، زیرساخت ها، فولاد و کشتی سازی با ایران قرار داد امضا کرده اند.در همین حال در میان قراردادهای بین دو کشور، قرار داد خط لوله با شرکت خدمات نفتی «Saipem» ایتالیا به ارزش ۴ تا ۵ میلیارد دلار بسته شد. همچنین شرکت فولاد «Danieli» ایتالیا قراردادی به ارزش ۵.۷ میلیارد یورو و در حوزه زیرساخت هم شرکت «Condotte d’Acqua» ایتالیا  قراردادی به ارزش ۴ میلیارد دلار با ایران منعقد کردند. این شرکت یکی از سه شرکت بزرگ دنیا در زمینه طراحی و تولید ماشین آلات کارخانه‌های ذوب آهن و فولاد به شمار می‌رود. همچنین مقامات شرکت نفت «انی»، شرکت خودروسازی «فیات» و همچین سایر فعالان اقتصادی ایتالیا در جلسه شام نخست وزیر این کشور و حسن روحانی رئیس جمهور ایران شرکت داشتند.

بجز نمادهای سبجنو، ساربیل، سیلام و سهگمت که منفی بودند سایر نمادهای گروه های ساختمانی و سیمانی اکثرا مثبت و پرتقاضا به کار خود پایان دادند همچنین نماد اوراق مشارکت شرکت بین المللی توسعه ساختمان پس از پرداخت سود علی الحساب سه ماهه اوراق به گردونه دادوستدها بازگشت و نماد سیمان اصفهان با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.

نماد قچار علی رغم تعدیل منفی ۵۵ درصدی طی گزارش ۹ماهه با رشد حدود ۷ درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت تا جو مثبت بازار از افت آن جلوگیری نماید و کام سهامداران خود را شیرین نماید. کاهش فروش و بهای تمام شده به دلیل کاهش مقدار تولید و فروش از دلایل تعدیل منفی مذکور است. نماد قند نقش جهان به دلیل ابهام درارائه اطلاعات متوقف شد. بازگشایی ۳۵ درصدی مثبت نماد کچینی و رشد  ۷.۵ درصد نماد پسهند همسو با معاملات مثبت گروه های کوچک چشم نوازی می کرد.

در انتهای دادوستدهای امروز شاخص تحت تاثیر معاملات مثبت اکثر نمادها بخصوص نمادهای پارسان و فارس با رشد چشمگیر۲۱۴۲ واحدی به ارتفاع ۷۰,۹۹۹ واحدی رسید که در این بین معدود نمادهای دالبر و شیراز تاثیر منفی را ایجاد کردند. برای فردا همچنان ادامه همین منوال دادو ستدها پیش بینی می شود.