بازار امروز، نسبت به روزهای گذشته با تحرک بیشتری دنبال می شد و تشکیل صف خرید در برخی نمادهای فلزی و ساختمانی و رشد قیمتی در نمادهای سرمایه گذاری مهمترین اتفاق شروع بازار بود. اما دلیل این رشد قیمتی رسیدن قیمت نمادهای مهم بازار به سطوح حمایتی خود میباشند.در حوزه اقتصادی نیز این روزها بحث هدفمندی در مجلس داغ شده است و برخی خبرها نیز حاکی است که نرخ بعضی از حامل های انرژی همچون برق رشد زیادی نخواهد داشت(حدود ۲۰ درصد). در حوزه مسائل سیاسی نیز امروز نشست ایران با آژانس را در پیش داریم که نتایج مثبت آن می تواند زمینه ای برای توافقات بیشتر در نشست ۳ خرداد باشد.”

 

 

پس از ثبت قله‌ای جدید توسط شاخص در ۲۷,۴۱۱ واحد در ۲۸ فروردین ماه، همزمان با عوامل متعددی نظیر انتظار بازار برای مشخص شدن دور دوم مذاکرات با ۱+۵ و اعلام برنامه‌ها و طرح‌های جدید برای قیمت خوراک گاز و مایع شرکت‌های پتروشیمی، و اخذ عوارض صادراتی برای برخی شرکت‌های معدنی، و گمانه‌ها برای زمان آغاز فاز دوم هدفمندی باعث شده است، این قله حداکثر توان بازار سرمایه در کوتاه مدت باشد.”

 

ذوب در قیمت ۱۸۷ تومان صف خرید ۴ میلیون سهمی داشت. با نزدیک شدن به زمان عرضه بلوک سهم می‌توان انتظار داشت حجم معاملات این نماد را افزایش یابد. فاسمین که پس از برگزاری مجمع افت قیمت زیادی را تجربه کرده امروز در قیمت ۵۹۲ تومان صف خرید داشت و سهامداران حاضر نبودند در این قیمت به اندازه حجم مبنا هم عرضه کنند. فسرب اما به روال سایر نمادهای فلزی پس از برگزاری مجمع با افت ۷ درصدی بازگشایی شد.  دیروز در بورس کالا  مس با کاهش قیمت  مواجه  شد  و به نظر میرسید که  امروز اثر منفی خود را  بر این  سهم  بگذارد . اما  نگاهی به  شرایط ملی مس ایران  در ۲ ماه  آتی خواهیم داشت  .این  شرکت  به  احتمال  قوی سودی نزدیک  به  ۸۰۰  ریال  را  برای گزارش ۱۲ ماهه خود محقق  خواهد کرد . سود سال ۹۱ این  شرکت نیز می تواند تا ۱۱۰۰ ریال  افزایش یابد.

 

همچنین شرکت فولاد خراسان سود هر سهم سال مالی منتهی به اسفندماه ۹۱ را با سرمایه ۲۸۰۰ میلیارد ریال مبلغ ۳۵۳ ریال در نظر گرفته است که این میزان عایدی در مقایسه با دوره مشابه سال قبل افت ۱۸ درصدی را نشان می دهد، از دلایل مهم این افت سودآوری می توان به افزایش نرخ مواد اولیه و کمکی و نیز افزایش هزینه های دستمزد و سربار اشاره نمود. شرکت از لحاظ فروش محصولات در سال گذشته عملکرد مناسبی داشته است که در صورت تداوم این روند در سال جاری به نظر می رسد شرکت مذکور با رشد نسبی فروش نسبت به بودجه مواجه خواهد شد.

بر اساس اطلاعات پیش بینی شده توسط فولاد خراسان، این شرکت ۷ درصد از محصولات تولیدی را با نرخ دلار ۱۲۵۰۰ ریال به ارزش ۲۵۰ میلییارد ریال به بازارهای خارجی صادر خواهد نمود که در صورت نوسانات نرخ ارز این نکته بر روند سودآوری شرکت تاثیر مثبت خواهد داشت.

کارشناسان معتقدند بدبینانه در نظر گرفتن فروش و درآمد حاصل از نرخ ارز از جمله عواملی است که موجبات رشد عایدی تا محدوده ۴۴۰ ریال را تا پایان سال جاری فراهم خواهد نمود.

 

در گروه پتروشیمی، پارسان امروز موفق شد در قیمت بالای ۷۰۰ تومان خود را تثبیت کند. شیراز همچنان صف خرید دارد و به رشد قیمتی خود ادامه می‌دهد. شپدیس هم نوسان چندانی ندارد و قیمت سهم با حمایت هامون سپاهان حوالی ۳۴۸۰ تومان ثبیت شده است. نفت خام بازارهای آتی در ساعت معاملات بازارهای آسیا و در روز دوشنبه با لغزش و کاهش مواجه شد بگونه ای که نفت خام تحویل ماه ژوئن با ۴۲ سنت کاهش به ۹۵.۷۱ دلار برای هر بشکه رسید. این امر در پی نگرانی از بحران بدهی اروپا و سخنان وزیر نفت ریاض مبنی بر اینکه نفت خام برنت بایستی در محدوده ۱۰۰ دلار برای بشکه معامله شود اتفاق افتاد.

 

در گروه سنگ‌آهنی، بیش از ۸۰۰ هزار سهم کنور در آستانه بالای قیمتی معامله شد و این سهم بازار را با صف خرید به پایان برد. ومعادن هم رشد قیمت خوبی را تجربه کرد و در انتهای بازار صف خرید داشت.

 

نمادهای وابسته به ونوین این روزها با اقبال بازار مواجه هستند. وبشهر، وساخت و ثنوسا روند مثبتی دارند. نزدیک شدن به مجمع ونوین و تقسیم سود در این مجمع پس از چند سال دلیل اصلی رشد این گروه است. امروز تقریباً همگی نمادهای ساختمانی به رنگ سبز بوده و با حجم مناسب معامله شدند. ثاباد دارای صف خرید بود و “وساخت”، “ثامان”، “ثاژن” و “ثتران” نیز با حجم های مناسب  معامله شدند.

در چند ماه گذشته به دلیل رشد بهای مسکن NAV اکثر شرکت های ساختمانی تغییرات مثبتی داشته و بازار نیز با امیدواری به این گروه نگاه می کند.

همچنین در چهارگوشه بازار

دیروز معامله ۵۵.۴ میلیارد تومانی ۱۴ درصد سهام شرکت کارت اعتباری ایران کیش با پرداخت ۳۵ درصد وچجه نقد و ارایه اسناد لازم به بورس قطعی شد.

شرکت حمل و نقل توکا اولین پیش‌بینی سود هر سهم سال‌جاری را با سرمایه ۵۱ میلیارد و ۵۳۷ میلیون ریال به بازار اعلام کرد. «حتوکا» پیش‌بینی سود هر سهم امسال را مبلغ ۸۳۹ ریال اعلام کرده که در مقایسه با سال مالی قبل از افزایش ۸۲ درصدی برخوردار است.

شرکت سیمان غرب برای سال ۹۰ تقسیم مبلغ ۸۰۰ ریال سود به ازای هر سهم را تصویب کرد. مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سیمان غرب با حضور ۹۳ درصد از سهامداران این شرکت برگزار شد و طی آن صورت‌های مالی سال مالی ۹۰ این شرکت به اتفاق آرای سهامداران به تصویب رسید.

شرکت ایران ارقام طی ۶ ماه منتهی به ۲۹ اسفندماه ۹۰ مبلغ ۱۸۳ ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت. این شرکت برای سال مالی منتهی به ۳۱ شهریورماه ۹۱ مبلغ ۴۶۳ ریال سود برای هر سهم پیش‌بینی کرده که طی دوره ۶ ماهه معادل ۴۰ درصد از این رقم را پوشش داد.

شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا طی ۶ ماه منتهی به پایان اسفندماه ۹۰، مبلغ ۶۰ ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرد. «ورنا» برای سال مالی منتهی به پایان شهریورماه ۹۱ سود هر سهم خود را با سرمایه سه‌هزار میلیارد ریال مبلغ ۱۹۸ ریال پیش‌بینی کرده که طی دوره ۶ ماهه نتوانست درصدی از این رقم را پوشش دهد.

 

برای فردا به نظر می‌رسد با افزایش نرخ دلار شاهد رشد قیمت نمادهای صادراتی باشیم.
تمام سررسیدهای بازار آتی با رشد قیمت مواجه هستند. این افزایش قیمت به دلیل فزایش نرخ دلار تا ۱۶۳۰ تومان است. سکه در بازار نقد هم با ۶۳۲ هزار تومان است.