تحلیل کارشناسان از تحولات بازار امروز سکه و ارز حاکی از آن است:

 

اول این که دلار ممکن است فردا با نرخ ۲۵۰۰ تومان باز شود،البته ممکن است به دلیل این که امشب یارانه های نقدی را واریز خواهند کرد، قیمت دلار قدری افت کند.دوم این که امروز در بالاترین سطح قیمت دلار تا۲۴۶۰ تومان هم ادعا شد.سوم این که در حالی که نرخ اونس جهانی در سطح ۱۷۳۵ دلار بسته مانده ، ارزش واقعی طلای موجود در سکه به ۱ میلیون و ۱۰ هزار تومان نزدیک شده است.سوم این که رییس کل بانک مرکزی امروز باز هم با بیان شرایط جنگ تمام عیار اقتصادی کشور با غرب بر وجود مشکلات در نقل و اتقال ارز و فشارهای تحریمی صحه گذاشت.او البته باز هم فراموش نکرد که برای کاهش آتی قیمت دلار وعده بدهد.او البته دلایل افزایش قیمت دلار و تورم را بر گردن مسایل روانی انداخت.

 

 

امروز همایش بانکداری بدون ربا بود. بهمنی و سایر مقامات اقتصادی به جز وزیر اقتصاد حاضر بودند. میزان نقدینگی بیش از ۳۸۰ هزار میلیارد تومان و میزان مطالبات معوق بانک ها ۶۰ هزار میلیارد تومان اعلام شد. با افزایش میزان نقدینگی نگرانی های تازه ای برای تورم شدید احتمالی به گوش می رسد که از آن به اتفاق های تازه نام می برند.

 

 

امروز یک وکیل مجلس خبر داد که مدت ها است به بازار ارز تزریق نمی شود.احمد توکلی گفت که به بانک مرکزی دستور داده اند که در بازار ارز تزریق نکند و در ۲ هفته اخیر این اتفاق نیافتاده که قیمت دلار را بالابرده است.

 

 

سخنان او البته تاثیر خود را داشت و تا ظهر ۲ میلیون دلار به بازار تزریق شد. این خبر در بازار شنیده شده است. با تزریق دلار در بازار قیمت این ارز ظرف نیم ساعت از ۲۴۳۰ تومان به ۲۳۸۵ تومان افت کرد.این کاهش البته زیاد دوام نداشت و با فروش رفتن این میزان دلار دوباره تا ۲۴۶۰ تومان اوج گرفت.از این سطح نیز از ساعت ۶ به بعد باز دچار نوسان شد و قدری تعدیل شد. با تقویت این ذهنیت که پس از واریز یارانه ها دلار را ارزان خواهند کرد، قیمت قدری کاهش یافت.

 

 

 از این رو برخی برای فردا هم احتمال افزایش دارند و هم احتمال ریزش قیمت،اما در صورتی که قیمت کاهش یابد قطعا تقاضای خرید دوباره قیمت را به بالا سوق خواهد داد.

 

امروز قیمت سکه نهایتا تا ۹۴۵ هزار تومان افزایش یافت که حداقل ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است. بر اساس قیمت اونس ۱۷۳۵ دلاری و دلار ۲۴۵۰ تومانی ارزش طلای خالص موجود در سکه ۱ میلیون و ۱۰ هزار تومان است. بر این میزان تازه اگر مالیات بر ارزش افزوده و سایر کارمزدها را نیز اضافه کنیم پتانسیل افزایش قیمت سکه تا ۱ میلیون و ۶۰ هزار تومان وجود دارد. ازاین رو قیمت ۹۴۵ هزار تومانی که البته بر تابلو ها ۹۵۰ هزار تومان نقش بسته بود، حباب منفی قیمت دارد.

 

 

بهمنی امروز خبر دیگری هم داد و آن این که قیمت ارز مرجع قرار نیست از ۱۲۲۶ تومان بالاتر برود. او خبر داد که برای واردات کالاهای اساسی این ارز به وارد کنندگان داده می شود. این ادعا در حالی است که ارز دانشجویی همچنان با مشکلات فراوان تخصیص داده می شود و برخی از وارد کنندگان نیز از مشکلات دریافت ارز ۱۲۲۶ تومانی گلایه دارند.

 

 

حرف های امروز بهمنی بالاخره مشخصا اطمینان نداد که ارز به اندازه کافی وجود دارد یاخیر . برخی از صرافان معتقدند که به جای روزی ۲ میلیون دلار اگر روزی ۱۰ میلیون دلار هم تزریق شود،خریدار دارد. خریداران کلان دلار در بازار چه کسانی هستند؟ چه کسی قدرت خرید دلار تا این میزان را دارد؟آیا خریدار خانگی دوباره پایش به بازار ارز باز شده ؟