صندوق بین‌المللی پول از رشد ۱۴.۳میلیارد دلاری ذخایر ارزی ایران در سال میلادی گذشته و ثبت رکورد ۱۲۵.۹میلیارد دلاری خبر داد و اعلام کرد: تراز تجاری ایران در این سال ۰.۷میلیارد دلار منفی بوده است.

به گزارش راتین بورس به نقل از بورس پرس  صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش‌های چشم‌انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام کرد ذخایر ارزی ایران در پایان سال میلادی گذشته به ۱۲۵.۹ میلیارد دلار رسیده است.

ذخایر ۱۲۵ میلیارد دلاری ایران رکورد جدیدی طی سال های گذشته محسوب می‌شود.

ذخایر ارزی ایران در این سال نسبت به سال قبل از آن رشد ۱۴.۳ میلیارد دلاری داشته است. ذخایر ارزی ایران در پایان سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۱۱.۶ میلیارد دلار اعلام شده بود.

به گزارش تسنیم، این نهاد بین المللی پیش‌بینی کرده است ذخایر ارزی ایران در سال جاری میلادی اندکی کاهش یابد و به ۱۲۵.۶ میلیارد دلار برسد.

در حالی ذخایر ارزی ایران در سال گذشته بیش از ۱۴ میلیارد دلار افزایش یافته که ذخایر ارزی عربستان در همین سال ۱۱۵ میلیارد دلار کاهش داشته و به ۶۱۱.۹ میلیارد دلار رسیده است. انتظار می‌رود ذخایر ارزی این کشور در سال جاری میلادی به ۵۲۰ میلیارد دلار کاهش یابد.

رژیم سعودی برای اعمال فشار به ایران سیاست نفت ارزان را در پیش گرفت و با افزایش تولید نفت خود به افت قیمت نفت دامن زد. این سیاست به هزینه کاهش ذخایر ارزی عربستان تمام شده است.

* رشد بخش غیرنفتی صفر شد

صندوق بین المللی پول در بخش دیگری از گزارش خود رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۵ را صفر اعلام و پیش‌بینی کرده است این رقم در سال جاری به ۴ درصد برسد.

بر اساس این گزارش تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۳۸۷.۶ میلیارد دلار بوده و پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری به ۳۸۶.۱ میلیارد دلار برسد.

بخش غیرنفتی ایران در سال گذشته رشدی نداشته و بخش نفتی رشد ۰.۶درصدی داشته است. پیش‌بینی می‌شود بخش غیرنفتی امسال با رشد ۲.۵درصدی و بخش نفتی با رشد ۱۶.۹درصدی مواجه شود.

بر اساس برآوردهای صندوق بین المللی پول تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۲.۵۵ میلیون بشکه در روز بوده و پیش‌بینی شده است این رقم در سال جاری به ۳.۰۳ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

تولید گاز ایران نیز از معادل ۲.۹۸ میلیون بشکه در روز نفت در سال ۲۰۱۵ به معادل ۳.۰۱ میلیون بشکه در روز نفت طی امسال خواهد رسید.

صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱.۲۴ میلیون بشکه در روز و صادرات گاز معادل ۰.۱۵ میلیون بشکه در روز نفت بوده است. پیش‌بینی شده است این ارقام در سال ۲۰۱۶ به‌ترتیب به ۱.۸۱ میلیون بشکه در روز و به معادل ۰.۱۵ میلیون بشکه در روز نفت برسد.

*آهنگ رشد نقدینگی در ایران تندتر می‌شود

این گزارش انتظار دارد نرخ تورم در ایران طی امسال تک‌رقمی شود و به ۸.۹ درصد برسد. نرخ تورم سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۲ درصد اعلام شده است.

نقدینگی در ایران طی سال گذشته رشد ۱۴.۵درصدی داشته و پیش‌بینی شده است آهنگ رشد نقدینگی در ایران طی امسال تندتر شود و رشد نقدینگی در این سال به ۱۵.۷ درصد برسد.

* تراز تجاری ایران مثبت نشد

بر اساس این گزارش کل صادرات ایران در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۷۱.۴ میلیارد دلار و واردات این کشور ۷۲.۱ میلیارد دلار بوده و پیش‌بینی می‌شود صادرات و واردات ایران در این سال به‌ترتیب به ۷۴ میلیارد دلار و ۷۹.۷ میلیارد دلار برسد.

صندوق بین المللی پول اعتقاد دارد تراز تجاری ایران در سال میلادی گذشته منفی بوده است و واردات ایران ۰.۷ میلیارد دلار بیشتر از صادرات بوده است.

تراز حساب‌های جاری ایران در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱.۴ میلیارد دلار بوده و این نهاد بین المللی پیش‌بینی کرده است تراز حساب‌های جاری ایران در سال جاری منفی شود و به منفی ۳ میلیارد دلار برسد.