سایت طلا : قیمت طلا در بازارهای جهانی امروز دوشنبه در آستانه نشست فدرال رزرو آمریکا با افزایش نسبی روبرو شده ولی گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره و تقویت ارزش دلار فشار زیادی را بر قیمت این فلز زرد وارد می کند.

659544380174742

به گزارش راتین بورس به نقل از سایت طلا  ، بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند کهفدرال رزرو آمریکا در نشست آتی خود نرخ بهره را برای نخستین بار از سال ۲۰۰۶ میلادی افزایش خواهد داد.

بر اساس این گزارش افزایش احتمالی نرخ بهره آمریکا می تواند موجب تقویت ارزش دلار شده و در نتیجه به ضرر قیمت طلا تمام شود.

به نظر می رسد فدرال رزرو در نشست ۱۵ و ۱۶ دسامبر خود نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد افزایش خواهد داد. قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۹ درصد کاهش داشته تا برای سومین سال متوالی روندی نزولی را دنبال کند.

قیمت هر اونس طلا امروز دوشنبه با ۰.۲ درصد افزایش به بیش از ۱۰۷۶ دلار رسیده است. قیمت طلا روز جمعه نیز با رشد ۰.۳ درصدی روبرو شده بود.

مارک تو تحلیلگر ارشد موسسه مالی وینگ فانگ تاکید کرد: در حالی که فدرال رزرو آمریکا به زودی تصمیم خود در خصوص نرخ بهره را اعلام خواهد کرد، نوسانات قیمت طلا محدود خواهد بود. به نظر من گمانه زنی های مربوط به افزایشنرخ بهره آمریکا، پیش از این تاثیر خود را بر قیمت طلا گذاشته است.

این تحلیلگر اقتصادی تصریح کرد: اگر افزایش نرخ بهره آمریکا موجب تقویت بیشتر ارزش دلار شود باید منتظر کاهشقیمت طلا به زیر ۱۰۰۰ دلار در هر اونس باشیم.

گزارش سایت طلا حاکیست، میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز به پایین ترین سطح خود از سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی رسیده است. بانک آمریکایی مریل لینچ نیز در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده است که قیمت جهانی طلا اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی تحت تاثیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا به کمتر از ۹۵۰ دلار در هر اونس خواهد رسید.

موسسه مالی گلدمن ساش آمریکا نیز پیش بینی کرده است که قیمت هر اونس طلا به زودی به کمتر از ۱۰۰۰ دلار می رسد. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، افت قیمت طلا به کمتر از ۱۰۰۰ دلار در هر اونس فرصت مناسب مجددی را برای خرید این فلز زرد فراهم خواهد کرد.