مدیرعامل کونوکوفیلیپس:

مدیرعامل شرکت نفتی کونوکوفیلیپس انتظار دارد قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کند زیرا سرمایه‌گذاری‌ها در تاسیسات جدید تولید نفت کاهش یافته است.

به گزارش راتین بورس به نقل از ایسنا، رایان لنس مدیرعامل شرکت نفتی آمریکایی کونوکوفیلیپس در دوحه (پایتخت قطر) گفت: من انتظار دارم بودجه سرمایه‌گذاری‌های نفتی در سال آینده کاهش پیدا کند. بنابراین ما باید انتظار کاهش عرضه را در سال ۲۰۱۶ داشته باشیم. بازار تعادل خود را مجددا به دست خواهد آورد و این اتفاقی است که رخ خواهد داد.

این در حالیست که رییس کونوکوفیلیپس پیشتر گفته بود: توسعه نفت شیل آمریکا به رغم کاهش قیمت نفت خام ادامه خواهد یافت، زیرا پیشرفت‌های تکنولوژیک باعث خواهد شد هزینه‌های تولید این نفت به شدت کاهش پیدا کند.

در شرایطی که قیمت نفت به کمتر از ۴۰ دلار رسیده وی گفته بود، تصور اینکه قیمت‌های نفت به ۴۰ دلار در هر بشکه بازگردد دشوار است.

لنس گفت: نوآوری‌ها در حال حاضر به یک رنسانس انرژی در آمریکا منجر شده است. ذخایر نفت شیل امروزه می‌توانند باقی بمانند و هزینه قابل توجیه تولید نفت شیل ۱۵ الی ۳۰ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: صنعت نفت شیل آمریکا هم در قیمت ۱۰۰ دلار برای هر بشکه نفت و هم ۵۰ یا ۶۰ دلار در هر بشکه دوام خواهد یافت.

بهای نفت خام طی یک سال گذشته و پس از تصمیم اوپک مبنی بر کاهش ندادن تولید خود به رغم کاهش قیمت‌ها به شدت سقوط کرد.

اوپک تصمیم گرفته به جای کاهش تولید خود برای سهم این بازار بجنگد و متعهد شد که کاهش قیمتها باعث کاهش تولید تولید‌کنندگان پرهزینه نظیر آمریکا خواهد شد.

این در حالی است که لنس گفت: کاهش هزینه به دلیل کاهش در هزینه‌های خدمات تا حدودی حاصل شده است.

به گفته لنس، تولیدکنندگان نفت شیل در نیمه دوم یک بازی ۹ مرحله‌ای قرار داشته و سعی دارند بفهمند چطور به بالاترین مقدار تولید از میادین دست یابند. دستاوردهای دیگری وجود دارد که باید به آنها برسند.

وی گفت: هزینه‌های قابل توجیه تولید نفت شیل تا سال ۲۰۲۰ احتمالا ۱۵ تا ۲۰ درصد دیگر کاهش خواهد یافت.

رشد تولید نفت آمریکا در ماه‌های اخیر کند شده و تعداد سکوهای حفاری به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

لنس خاطرنشان کرد: اگر قیمت‌ها ثابت شود و شروع به بهبود کند فکر می‌کنم که شاهد افزایش سکوها و بازگشت تولید‌کنندگان در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ و عرضه بیشتر نفت شیل خواهیم بود. انتظار می‌رود رشد تقاضای داخلی نفت به روزانه ۱.۱ یا ۱.۲ میلیون بشکه خواهد رسید که دو برابر مقدار تقاضا در چند سال گذشته است.

کلودیو دساکالزی رئیس اجرایی شرکت نفتی انی ایتالیا معتقد است انتظار میرود تولید نفت شیل آمریکا با قیمت نفت بالا و پایین شود و قیمت نفت با افزایش یا کاهش تولید نفت آمریکا بالا و پایین شود.

وی می‌گوید: اگر قیمتها بهبود یابد تولید نفت شیل مجددا بالا خواهد رفت. بنابراین باید به یک شرایط کاملا متفاوت در بازار عادت کنیم.