بازار امروز بسیار کسل کننده و کم رمق به کار خود پایان داد. ارزش معاملات امروز اگرچه ۶۰ میلیارد تومان ثبت شده است، اما بیش از نیمی از آن، به دلیل انجام معامله بلوکی در نماد قنقش بوده است. امروز در بورس و حتی فرابورس، حجم معاملات هیچ نمادی حتی به ۱۰ میلیون سهم هم نرسید. گروه بانکی امروز بیشترین تاثیر مثبت و منفی را بر روی شاخص کل داشته اند. بانک ملت با ۱۰ واحد و بانک تجارت با ۹ واحد و بانک اقتصاد نوین با ۶ واحد، بیشترین تاثیر مثبت و بانک انصار با ۸ واحد و بانک پارسیان با ۷ واحد بیشترین تاثیر منفی را در این گروه ، بر روی شاخص کل به نام خود ثبت کرده اند. نمادهای حکشتی و فخوز نیز هر کدام به ترتیب با ۷ واحد و ۵ واحد از خوبهای امروز بورس تهران بودند.

 

بازهم  مهم  ترین موضوع  مسئله  سیاسی است  . اول به  یک تک موضوع  داخلی پرداخته و سپس مفصلاً در مورد  مسائل هسته ای بحث می کنیم . در داخل گفته می شود  رئیس جمهور اعلام کرده  بودجه  رسیده  به  دولت  ان چیزی نیست  که  قابل اجرا باشد و بار تورمی آن به دوش دولت و دست  دولت  برای مهار تورم  بسته است  . این  موضوع  را  باید به  طوری نیم  نگاهانه زیر نظر داشت که اگر جدی شود  بتوان  تصمیمات  درستی را  اتخاد کرد . بازار بیشتر به  دنبال کاهش تنش است و با  توجه  به  ثبات  نسبی دلار در قیمت های بالای ۱۵۰۰ خیال  او تا حدودی از عدم  ریزش دلار مطمئن  شده است  . از همین رو به  شدت  به  دنبال  یک  توافق بزرگ می گردد .

 

در حاشیه اخبار سیاسی

 

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ “باراک اوباما” رئیس جمهور آمریکا در نشست سران گروه ۸ در کمپ دیوید گفت که قدرت‌های جهانی درباره نشست آتی ایران و گروه ۱+۵ در بغداد “امیدوار” هستند. وی گفت که قدرت‌های جهانی در نشست گروه ۸ به توافق رسیدند که چگونه با این بحران تعامل کنند. رئیس جمهور آمریکا که در جمع رهبران گروه هشت صحبت می‌کرد، گفت: زمانی که به رویکردمان در قبال ایران می‌رسیم، همه متحد هستیم. اوباما در ادامه گفت که ایران هنوز نتوانسته است که جهان را درباره ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود متقاعد کند. وی تاکید کرد: تمام رهبران جهان موافق هستند که ایران حق داشتن برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز رادارد،اگر به تعهدات بین‌المللی عمل کند. قرار است که نشست ۱+۵ با ایران روز چهارشنبه در بغداد برگزار خواهد شد. از سوی دیگر “یوکیو آمانو” مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه وارد تهران خواهد شد تا با مقامات ایران از جمله “سعید جلیلی” دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کند.

 

سایت دبکا  با انتشار خبری مدعی شد که ایران و ایالات متحده آمریکا بر سر ادامه برنامه هسته ای به توافق رسیده اند و یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای در سفر غیرمنتظره روز یکشنبه خود به تهران متن توافق هشت بندی مورد گفتگوی ایران و آمریکا را نهایی خواهد کرد.

در بازار امروز بورس

 

گروه بانکی امروز پس از مدتها، رشد دسته‌جمعی خوبی داشت. ونوین، وتجارت، وپست و وزمین از نمادهای پرتقاضای معاملات امروز بودند. نزدیک شدن به فصل مجامع از دلایل رشد این گروه به شمار می‌آید. از اتفاقات جالب امروز این بود که دو نماد بانکی وبملت و وتجارت بیشترین تاثیر مثبت و از سوی دیگر دو نماد بانکی دیگر به نام‌های وانصار و وپارس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

 

دیگر صنعت پرطرفدار در معاملات امروز بازار، گروه حمل و نقل بود. در این گروه تنها حتوکا منفی بود و صف فروش داشت. در گروه حمل و نقل دریایی و در پی بروز نشانه هایی از توافق ایران و گروه ۱+۵ در گفتگوهای بغداد در روز سوم خرداد، پیش بینی ها از لغو تحریمها و بهبود وضعیت گروه حمل و نقل به خصوص حمل و نقل دریایی تقویت یافته است در این ارتباط و در بازار امروز،حفارس با بیش از ۱میلیون صف خرید .حکشتی با ۲میلیون صف حپترو ۳۶۰هزار صف خرید است . نماد حتاید نیز ۲.۶ درصد مثبت ۳۳۸۹ریال معامله می شود.

 

این روزها سیمانیها همچنان با روند صعودی در صدر جدول قرار دارند ظاهراً قرار است انجمنی برای تسعیر نرخ ارز صادراتی سیمانیها با نرخ های بازار ازاد تشکیل شود خبری که باعث شده تا بازار به سمت شرکتهای سیمانی به خصوص سیمانیهایی که حجم صادرات بالایی دارند گرایش پیدا نماید  . بازهم  به  مانند روز های قبل تاکید می شود تا خبر درستی نیامده نسبت  به موضوعی تصمیم نگیرید .

امروز سیمان غرب که از حجم صادرات بسیار خوبی برخوردار میباشد و برای سال ۹۱ پتانسیل تعدیل مثبت عایدی و اعلام سود ۷۰ تومانی را دارد امروز در استانه سطوح قیمتی ۲۶۰ تومان متعادل شد سغرب در صورت تسعیر ارزش با نرخ های ازاد پتانسیل جهش سوداوری خوبی را دارد که می تواند حتی او را  تا  ۳۰۰۰ ریال  نیز بیاورد  اما  باید مقدمات  این امر فراهم  شود .

 

در گروه فلزات دو نماد ذوب و فخوز که عرضه‌های بلوکی آن‌ها در روزهای آتی انجام خواهد شد، مثبت بودند و باقی نمادهای گروه در قیمت‌های منفی معامله شدند. در گروه فولاد ، شرکت تولید مواد اولیه فولاد صبانور با نماد کنور و با سرمایه ۲۴ میلیارد تومان، صورت های مالی حسابرسی نشده ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۹۰ را منتشر کرد. بر این اساس، کنور در سال ۹۰ با افزایش ۵۸ درصدی فروش و ۱۳ درصدی بهای تمام شده کالای فروش رفته و ۷۱ درصدی درآمد حاصل از سرمایه گذاری مواجه بوده که بدین ترتیب سود خالص هر سهم خود را با افزایش ۶۷ درصدی نسبت به سال مالی گذشته به رقم ۲۴۲۱ تحقق بخشیده است. فروش سهام شرکت های بورسی و سود حاصل از سهام شرکت های سرمایه پذیر از علل افزایش چشمگیر درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری است. پیش از این ، عایدی هر سهم بطور خالص به مبلغ ۲۱۱۶ ریال اعلام شده بود که طبق گزارش اخیر با تعدیل نزدیک به ۱۵ درصدی روبرو بوده است.

 

یکی دیگر ازاتفاقات امروز تشکیل صف خرید برای شبریز بود. این نماد در غیاب شپنا که برای تعدیل پیش‌بینی درآمد متوقف شده از اواسط بازار با افزایش تقاضا مواجه شد.همچنین در گروه پتروشیمی برخی شنیده ها از حمایت مجلس از صنعت پتروشیمی با ۳ مصوبه جدید، حذف عوارض صادراتی برای پتروشیمی های گازی و مایع، تعیین قیمت خوراک مطابق با سال گذشته و معافیت مالیاتی برای پتروشیمی ها حکایت دارند.

 

این روزها خودروییها اصلا حال و روز خوبی ندارند . بازار شدیدا در انتظار گزارشات ۱۲ ماهه شرکتهای خودرویی برای ارزیابی وضعیت انها میباشد گزارشاتی که این روزها نگرانیهایی را در خصوص عدم پوشش سود پیشبینی شده توسط خودرویی ها در بین سهامداران این گروه به وجود اورده است.

تولید انواع خودرو در گروه بهمن در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل بیش از ۴۶ درصد کاهش یافت. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس آمار انجمن خودروسازان ایران، فروردین امسال بالغ بر ۱۰۱۲ دستگاه انواع خودرو در گروه بهمن تولید شده که نسبت به فروردین پارسال کاهش ۴۶.۴ درصدی را نشان می‌دهد. تولید گروه بهمن در سال گذشته نیز با کاهش ۳۹.۳ درصدی نسبت به سال ۱۳۸۹ به ۳۲ هزار و ۸۱۱ دستگاه رسیده بود. بیشترین حجم تولید گروه بهمن در فروردین امسال مربوط به گروه وانت بود که تولید این خودرو با کاهش ۴۶.۲ درصدی به ۵۲۲ دستگاه رسید.”

 

در گروه  برق فردا  اگر باز  هم  روند  مس نزولی باشد قیمت برخی شرکت های برقی تحت تاثیر قرار می گیرد در این  گروه  امروز بکام  مثبت  شد و فردا  باید مراقب نوسان  خوب موتوژن  بود که  احتمال  رشد  تا  ۳۲۰۰  را در چنته  دارد.

 

در نماد های قندی وضعیت  تغییری نکرده است. امروز قنقش بلوک  خود را عرضه  کرد و گویا  شهرداری اصفهان  خریدار آن بود . این  که  شهرداری اصفهان  وارد چنین سهمی شده کمی برای بازار غیر منتظره  بود .

 

سررسیدهای مختلف بازار آتی امروز با کاهش قیمت مواجه شده‌اند. سکه در بازار نقد ۶۷۴ هزار تومان است و قیمت دلار هم به ۱۶۷۳ تومان کاهش یافته است.