سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان در مرحله فعلی پروتکل الحاقی را نخواهد پذیرفت گفت: مجلس قطعا در این مرحله پروتکل الحاقی را رد می‌کند و به آن رای نخواهد داد.
 
سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به دور جدید مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ و تلاش برخی رسانه‌های غربی برای مطرح کردن پذیرش پروتکل الحاقی از سوی جمهوری اسلامی ایران، گفت:  پذیرش پروتکل الحاقی توسط جمهوری اسلامی باید در مجلس شورای اسلامی تصویب شود و در صورت توافق دولت با طرف غربی باید  این موضوع توسط مجلس تصویب شود.
 
وی افزود: اگر مجلس پروتکل الحاقی را رد کند، دولت نمی‌تواند توافقنامه‌ای در این زمینه امضا کند. 
سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی مجلس تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر پروتکل الحاقی را نپذیرفته است و لذا گفت‌وگوها و مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در حال حاضر در چارچوب NPT انجام می‌شود و در چارچوب پروتکل الحاقی نیست و اگر مسئولیتی بپذیریم نیز در چارچوب NPT خواهد بود. 
 
نقوی‌ حسینیادامه داد: بعد از پذیرش مسئولیت‌ها توسط جمهوری اسلامی ایران در قالب NPT اگر ما از غربی‌ها حسن نیت ببینیم و تحریم‌ها لغو شود و همکاری هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران آغاز شود و فعالیت‌های هسته‌ای ما با روال عادی خود انجام شود، روی پروتکل الحاقی فکر می‌کنیم اما در شرایط فعلی در مرحله‌ای نیستیم که راجع به پروتکل الحاقی یا پذیرش آن صحبت کنیم.
 
وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در مراحل بعدی در صورت مشاهده حسن نیت غربی‌ها و لغو تحریم‌ها و به رسمیت شناخته شدن فعالیت‌های هسته‌ای‌اش و غنی‌سازی در خاک خود و ندیدن اراده سیاسی فرا NPT در گروه ۱+۵ در خصوص پروتکل الحاقی فکر می‌کند.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی مجلس  با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان در مرحله فعلی پروتکل الحاقی را نخواهد پذیرفت، اظهار داشت: مجلس قطعا در این مرحله پروتکل الحاقی را رد خواهد کرد و به آن رای نخواهد داد. 
 
نقوی‌حسینی با بیان اینکه مذاکرات اخیر ژنو مثبت بود، گفت: این مذاکرات همچنان با نگاه مثبت دنبال می‌شود و با مذاکرات گذشته متفاوت است و شاهد هستیم که رویکرد دو طرف فرق کرده است. البته نباید انتظار داشته باشیم موضوع هسته‌ای کشورمان در یک نشست حل شود چرا که راه درازی را پیش‌رو داریم. 
 
وی در پایان تاکید کرد: تعلیق یا توقف غنی‌سازی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در مباحث ما وجود ندارد و ما به هیچ‌وجه این دو موضوع را نمی‌پذیریم اما در زمینه خلوص درجه غنی‌سازی می‌توان بحث‌هایی را انجام داد و ایران نیز قبلا اعلام کرده است که برای تامین نیازهای هسته‌ای خود اورانیوم غنی‌سازی شده تولید می‌کند و این حق همه ملت‌هاست. غربی‌ها در این زمینه ضمانت و شفافیت می‌خواهند و ما این دو موضوع را ارائه خواهیم کرد.
 
 
منبع: تسنیم