در هفته گذشته با دو چالش بزرگ برای بازار مواجه بودیم نخست نتیجه مذاکرات ۱+۵ بود که بسلامت از آن عبور کردیم و دومین مساله احتمال شروع فاز دوم هدفمند کردن یارانه ها بود که به تعویق افتاد.

 

آن چیزی که برای بازارمهم تر از همه می باشد نگاه بازار سرمایه به تحولات بیرونی است تا حدودی مثبت است و جو معاملات نیزبه سمتی پیش میرود که وضعیت به سمت مثبت شدن پیش میرود.

 

جنب و جوش در بازار بیشتر شده و حقوقی ها نیز در بازار بیشتر فعالیت میکنند و این نشان میدهد که میتوان به بازار سرمایه چه در کوتاه مدت-میان مدت وبلندمدت امیدوار بود.

 

در تحولات سیاست خارجی نیز دعوت وزیر امور خارجه کشورمان از قدرت‌های غربی برای کاهش تحریم‌ها تا پیش از برگزاری جلسه سوم خرداد بغداد قرار از مباحث مهمی است که می تواند بازار را با اقبال روبرو کند .تمرکز مسئولان سیاست خارجی بر مسئله تحریم‌ها احتمال حصول توافقاتی در آینده را پر‌رنگ‌تر می‌سازد. البته طرح گام به گام برای طرفین مطرح است که طبق آن دو طرف باید گام های مثبتی را برای توافقات بیشتر در ۳ خرداد بردارند. سران غرب و آمریکا احتمالا تا آن موقع تقاضای بازدید از پارچین را داشته باشند و ایران نیز در مقابل کاهش نسبی تحریم ها را خواستار است.

 

در گروه فولادی و فلزی اعلام قیمت‌گذاری و عرضه بلوک مدیریتی فولاد خوزستان و همچنین رشد قیمتی شمش شرکت در بورس کالا و رسیدن آن به محدوده قیمتی ۱۱۰۰۰ ریال به تشکیل صف خریددر روز چهارشنبه برای این نماد شد. سهم شرایط بنیادی مطلوبی را تجربه می کند. سازمان خصوصی سازی، عرضه کننده عمده سهم در معاملات روز چهارشنبه گذشته بود. شایان ذکر است که قمیت های بلوکی فخوز طبق خبرها ۲۳۰۰ تومان میباشد.

 

چهارشنبه در نمادهای قندی شاهد تحرک در برخی نمادها از جمله قنیشا بودیم که با صف خرید نیز روبرو شد. در قنیشا نور همدانیان فعال شده است. افت قیمت دلار که چند روز گذشته رخ داد، این گروه را با چالش جدی تری مواجه کرده بود. بحث شکر ۱۴۰۰ تومانی نیز هنوز وجود دارد که می تواند این گروه را با تحرکات بیشتری در بازار روبرو کند.

 

هفته گذشته ساختمانی ها با توجه به اصلاح قیمتی اخیر خود با رشد قیمتی روبرو شدند. البته حجم معاملات بالایی را نیز ثبت کردند. گزارش های شش ماهه نمادهای ساختمانی که به طور معمول سال مالی منتهی به پایان شهریور ماه دارند، نزدیک است و احتمال پوشش مناسب عایدی و تعدیل سودآوری برای آنها وجود دارد. بازار مسکن و ساختمان نیز به باور بسیاری، سالی نسبتا پررونق را در پیش خواهند داشت. البته شرکتهای این گروه از نوسانات نرخ ارز و نیز طرح هدفمندی یارانه ها نیز مصون می باشند.

 

گروه برقی نیز این روزها کم و بیش مورد توجه بازار قرار دارند و چهارشنبه در دو نماد نیرو ترانس و بکاب، شاهد افزایش قیمت ۱۲ درصدی بودیم. سود سال جاری نیرو ترانس ۸۳ تومان میباشد که جای تعدیل خوبی را تا پایان سال خواهد داشت. موتوژن نیز سود هر سهم منتهی به ۳۱/۶/۹۱ خود را ۳۴۷ ریال اعلام کرده که در سه ماهه حدود ۴۰ درصد را محقق کرده است که پوشش مناسب و خوبی ست. کاهش تحریم ها و تسهیل ورود مواد اولیه این شرکت ها می تواند این شرکت ها را دوباره به اوج بازگرداند.

 

هفته اینده به نظر میرسد که پتروشیمی ها با روند خوبی همراه باشند چون با توجه به افزایش قیمت دلار تا محدوده بالای ۱۸۰۰ تومان بازهم میتواند مورد توجه قرار گیرد. ضمن اینکه افزایش ندادن قیمت گاز نیز که صحبت هایی از آن می شود می تواند این گروه را بیش از این مورد توجه بازار قرار دهد. قیمت خوراک در ایران برابر با کشورهای حاشیه خلیج فارس است و هرگونه افزایش قیمتی رقابت را برای این گروه در کشور سخت می‌کند. در رابطه با هدفمندی یارانه ها نیز مسئولین صنعت پتروشیمی با تاکید بر اینکه این صنعت نیازی به دریافت یارانه ندارد از دولت درخواست کرده اند به جای یارانه قیمت خوراک را مشابه با قیمت در کشورهای حوزه خلیج فارس تعیین کند. نماد پتروشیمی کرمانشاه از نمادهایی بود که در این گروه با صف خرید روبرو شد. افزایش قیمت اوره و اختلاف آن با بودجه شرکت سبب تعدیل خوبی در سهم می شود. و همچنین احتمال بازگشایی دو نماد شپدیس و پارسان خود میتواند نشانه مثبتی برای این گروه باشد

 

گروه کشتیرانی و دریایی با توجه به اینکه امید دارند از بار تحریم هایشان کمتر شود،همچنان با اقبال روبرو خواهند شد.

 

ثبت قراردادهای جدید و احتمال تعدیل عایدی در گزارش های ۱۲ ماهه و همچنین کم ریسک بودن شرکت های الکترونیکی از لحاظ تاثیر نپذیرفتن از هدفمندی یارانه ها و نرخ ارز سبب اقبال به نمادهای این گروه شده  و همچنان خواهد شد. رکیش نیز با توجه به حضورش در نمایشگاه آتی کتاب و معامله بلوکی اش با اقبال بازار روبرو خواهد بود. رانفور نیز با توجه به اخذ قراردادهای جدیدش از جمله با بانک مرکزی با اقبال و صف خرید روبرو خواهد بود.

 

در کل بازار در این هفته نیز با افت و خیزهایی روبرو خواهد بود اما دلایل ونتایج مثبت آن بیشتر از شرایط منفی خواهد بود.

 

به امید هفته ای آرام و پرسود